Poradniki
Start Poradniki 9 wskazówek dla wybrania najlepszej oferty
Artykuł

9 wskazówek dla wybrania najlepszej oferty

Liberalizacja rynku energii elektrycznej zaoferowała odbiorcom nowe możliwości oszczędzania Narodził się jednak problem, wiemy, że wybór nie dotyczy lokalnego dystrybutora, za to trudno zdecydować, co do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, nawet, jeśli zdecydujemy się na sprzedawcę to, którą z jego ofert wybrać?

Analiza zużycia

Wybierz ofertę sprzedaży energii elektrycznej, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i pomoże zaoszczędzić nawet 350 złotych rocznie na rachunkach za energię. Obecność wielu sprzedawców oferujących czasami bardzo różne propozycje, może sprawić, że trudno jest dokonać najlepszego wyboru. Pierwszym krokiem, aby znaleźć ofertę dostosowaną do potrzeb jest to, aby zrozumieć, jak wiele energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku. Wówczas, jeśli sprzedawca nakłada karę, czy też żąda wyższej ceny, kiedy przekroczymy ustalony limit poboru energii w ciągu roku, trzeba takiej oferty się wystrzegać. W sytuacji odwrotnej zapłacimy, jeśli nie pobierzemy przeznaczonej dla nas ilość prądu. Analiza zużycia, pozwoli poznać ilość zapotrzebowania. Jeśli twoje zużycie jest nieregularne gdyż korzystasz z ogrzewania elektrycznego lub dlatego, że nie ma cię domu przez jakiś okres, ważne jest, aby o tym pamiętać przy wyborze oferty. Dane dotyczące rocznego zużycia mieszczą się w rachunku, " ilość kWh rocznego zużycia".

Porównaj ceny

Na wolnym rynku oferty energii elektrycznej stale się zmieniają, sprzedawcy ulepszają ofertę nie tylko w stosunku do ceny, ale i o nowe produkty. Sukcesem jest uzyskać cenę sprzedaży energii elektrycznej z ceną niższą , od tej którą mamy obecnie. W tym celu konieczne jest porównanie ofert podmiotów energii z całego kraju.

Jakie elementy porównać?

Usługa sprzedaży: obejmuje koszty rzeczywistych dostaw energii i usług sprzedawcy. Chociaż zmiana sprzedawcy prądu jest darmowa, to z pewnością utrzymanie zespołu doradczego jest usługą wykonywaną przez spółki obrotu. Dostęp do eBok – platformy internetowej, czy infolinia czynna nawet do 20.00, wszystko może mieć wpływ na wysokość opłaty handlowej. Warto pamiętać, że to ona jest realnym zyskiem sprzedawcy gdyż marże na energię są niewielkie.

Cena za kilowatogodzinę: jest tym elementem, który najbardziej wpływa na obliczenie wysokości sprzedaży. Jeśli jest stała przez cały okres umowy, niech gwarancja będzie wpisana w założenia umowne. Kiedy masz do czynienia z stawką ulegającą zmianie z roku na rok, poproś o symulację kosztów dot. Twojego zużycia, albo oblicz średnią cenę kWH i porównaj z innymi dostępnymi na rynku.

Zapłacisz za rachunek: wystawienie rachunku jest obowiązkiem sprzedawcy, ale wystawienie to nie to samo, co przesłanie, tak myślą sprzedawcy i od kilku już lat pobierają opłaty za przesyłanie faktur papierowych. Nie zapominaj o to zapytać, bo może Cię to kosztować 179, 64 złote w przypadku oferty na 36 mc w kwocie 4,99 zł/mc.

Możesz TUTAJ porównywać ceny za pomocą porównywarki cen, która pozwala użytkownikowi na łatwe uchwycenie warunków ekonomicznych poszczególnych ofert wolnego rynku: porównamy szacowane wydatki roczne (bez podatków), obliczone z uwzględnieniem opłat dodatkowych pobieranych przez sprzedawców.

Polecenie zapłaty

Płatność są zawsze tym punktem, który jest nie podlega negocjacjom. Oto trzy powody, które pomogą Ci w zapłacie:

  1. Ustaw polecenie zapłaty, u większość sprzedawców jest to możliwe, ale pamiętaj aby sprawdzać wysokość rachunków, aby nie stracić kontroli nad wydatkami za prąd. W przypadku wybrania polecenia zapłaty, nie płacić kaucji.
  2. Wykaz płatności online, dostęp do faktury 24/7 monitorowanie zużycia i opłat.
  3. Negocjuj termin płatności, łatwiej to zrobić odbiorcom firmowym, trzeba też zaznaczyć, że w przypadku energii dla firm wydłużenie terminu płatności jest prostsze.

Opłata za wprowadzenie cennika

By skorzystać z niektórych ofert należy uiścić jednorazową opłatę, którą sprzedawca nazwał "opłatą za wprowadzenie cennika". Do tej pory analizując cenniki sprzedawców, spotkaliśmy się z tym u jednego sprzedawcy, ale dla nas jest to niczym zapłata za zmianę sprzedawcy, a ta jak wiecie ma być darmowa.

Czas na premie i promocje

Kiedy wybrać najlepszą ofertę elektrycznej, kiedy w zamian za przejście otrzymuje się wszelkie promocje i dodatkowe usługi. Zakupy łączone często robią różnicę w przypadku łącznych dostaw gazu i energii elektrycznej otrzymamy niższą cenę za kWh obu surowców. (DUON, Centrum Energetyczne, Fiten, Gaspol). Niektóre firmy oferują specjalne pakiety i bonus dla tych, którzy zmieniają dostawcę energii elektrycznej i gazu w tym samym czasie. Dostawcy mogą teraz zaoferować klientom zarówno obie usługi w połączeniu, są wówczas w stanie rezygnować z niektórych składników faktury, np. opłaty handlowej. Inni by wzmocnić oszczędzanie dodają towary czy usługi. (Multimedia – żarówki LED, DUON – energia gratis, ENERGA – pakiet Office, usługa serwisanta).

 

Bonusy dla dużych firm

Duże rodziny mogą liczyć na zniżki a firmy przede wszystkim producenci mogą ubiegać się o dodatkowe usługi. Jedną z nich jest audyt energetyczny. Pełny audyt to kompleksowe podejście do zagadnień gospodarki energetycznej całego zakładu produkcyjnego, ale i innej firmy przemysłowej. Audytor wykonuje m.in. specyfikę analizowanych procesów energetycznych, sporządza bilans energetycznych układów, urządzeń i ciągów technologicznych, oraz poszczególnych układów.

Taryfa dwustrefowa nie taka straszna

Proponowane ceny na wolnym rynku to okazja do oszczędności kosztów w oparciu o swoje nawyki energetyczne. Taryfy dualistyczne oferują energię w niższej cenie dla tych, którzy zużywają jej w godzinach porannych (do 6.00) i późnowieczornych (po 22.00) i w weekendy. W pozostałych godzinach zapewniają cenę nieco droższą, ale dla tych, co w ciągu dnia z prądu nie korzystają rozwiązanie powinno generować korzyści.

Czy jesteś klientem biznesowym? Konsultuj oferty dedykowane

Firmy mają bardzo różne potrzeby w odróżnieniu od konsumpcji klientów indywidualnych. Z tego powodu rynek energii elektrycznej zaproponował szczególne oferty dla biznesu.Dokładniej chodzi tu o zakup energii nie od sprzedawcy a bezpośrednio od wytwórcy.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Wiedza o rynku energii
13 Wrzesień 2016
Ile wiesz na temat rynku energii, kim jest Prezes URE, jakie zadania ma OSD? Lista najczęściej zadawanych pytań, wraz z odpowiedziami na jednej stroni...
Jaki jest prąd w gniazdku?
13 Styczeń 2016
Zastanawialiście się dlaczego w gniazdku prąd ma 230V? Czym charakteryzuje się prąd, który jest dostarczany do naszego domu? Słyszeliście o napięciu u...
Jak obliczyć zużycie prądu, czyli pobór prądu urządzenia?
20 Listopad 2014
Chcesz kupić nową pralkę, ale nie ufasz specyfikacji podanej przez producenta i chcesz samodzielnie obliczyć pobór energii, zobacz jak to się robi?...
Jak zamówić efakturę w Energa 24?
15 Listopad 2016
Coraz częściej sprzedawcy energii elektrycznej proponują przejście na fakturę elektroniczną. Jak zamówić eFakturę Energa? Jakie są korzyści tego rozwi...
Sprzedawca energii dla firmy - kiedy warto go zmienić?
03 Sierpień 2015
Po uwolnieniu rynku energetycznego w Polsce każdemu - zarówno firmie, jak i osobie prywatnej - wolno zmienić sprzedawcę energii. Jest to jeden z obsza...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7