Fot. Flickr.com
Trójkąt odpowiedzialny za ognień
Nikomu nie życzymy sytuacji opisanej powyżej, jednak rozsądek podpowiada by zapoznać się z podstawowymi czynnikami opiniotwórczymi i wiedzieć jak stłumić mały ogień. Podstawowa reguła jest tak, że tlen plus paliwo w obecności wysokiej temperaturze tworzy ogień. Wystarczy wyeliminować bądź stłumić jeden z czynników a pożar ugaszony. Tlen to podstawa aby powstał ogień, można go zadusić przykrywając go kocem gaśniczym bądź warstwą ziemi. Czasem nie trzeba tłumić całego tlenu, w powietrzu jest to ok 21% wystarczy jeśli w niektórych przypadkach poziom tlenu spadnie poniżej 15%. Paliwem może być gaz, benzyna czy tłuszcze, czasem paliwa nie można wyeliminować o ile gaz można a nawet trzeba zakręcić. Wysoka temperatura może pochodzić z kuchenki, grzejnika, przeciążonego gniazdka wtyczkowego, iskra, piorun czy substancja chemiczna, a nawet ciepło jakie wydziela się w wyniku rozkładu roślin.
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Pierwsza myśl najlepsza
Niestety, nie zawsze, w przypadku pożaru pierwsze co przychodzi nam na myśli (może nie wszystkim ale większości) to to aby polać ogień wodą. Woda gasi temperaturę przez co spada temperatura palącego się obiektu. Woda w stuku z ogniem zamienia się w parę wodną, przez co wypiera ona tlen i uniemożliwia dalsze palenie się. Jednak sprawdza się ona tylko w przypadku gaszenia materiałów o dużej powierzchni taki jak drewno, siano, słoma, węgiel. Nigdy nie gasimy urządzenia elektrycznego wodą! Gdyż woda jest dobrym przewodnikiem prądu i może porazić nawet śmiertelnie.
Czym gasić?
Pożar typu E czyli pożar urządzenia pod napięciem elektrycznym należy gasić gaśnicami proszkowymi. W gaśnicy znajdują się zmielone związki węglanowe, występują też gaśnice fosforanowe. Zadaniem tych związków jest odizolowanie ciała płonącego od tlenu, związki te nie są przewodnikiem prądu dlatego są bezpieczne. Drugim rodzajem gaśnicy są gaśnice śniegowe znane jako gaśnice dwutlenku węgla. Ich zawartością jest skroplony dwutlenek węgla, który po zwolnieniu zapadki ochładza się i przywiera postać suchego lodu. Jeśli jest to możliwe zanim zajmiemy się gaszeniem pożaru urządzenia należy wyłączyć urządzenia spod napięcia, zwykle jest to niemożliwe aby wyciągnąć wtyczkę otoczoną płomieniami, dlatego należy wykręcić odpowiedni bezpiecznik czy główny wyłącznik prądu umieszczony w rozdzielnicy.
Zanim zaczynimy gasić pożar warto zapoznać się z rodzajem gaśnicy jaki jest dostępny. Podajemy skróty jakie umieszcza się na gaśnicach i odpowiadającą im treść:
GP - gaśnica proszkowa
GS -gaśnica śniegowa
GW -gaśnica pianowa
GWG - gaśnica gastronomiczna
Literowe oznaczeniach:
A: Pożar ciał stałych takich jak: drewno, tkaniny, słoma, węgiel,
B: Pożar cieczy np. nafty, parafiny, smoły, oleju, alkoholu, lakierów,
C: Pożar gazów palnych m in. metanu, acetylenu, wodoru, gazu propan butan,
D: Pożary metali: sodu, litu, glinu, napalmu i ich stopów,
E: Pożar urządzeń pod napięciem oraz pożarty w okolicy urządzeń elektrycznych,
F: Pożar tłuszczów i olejów kulinarnych.
Grażyna Kulik, Redaktor