Fot.Flickr.com,The Bakken Museum
Energetyka prosumencka
Zdaniem ekspertów warto postawić na rozproszoną energetykę. Energia elektryczna powinna być produkowana nie tylko w wielkich elektrowniach czy elektrociepłowniach. Przesyłanie prądu na większe odległości powoduje spore straty energii. Rozwiązaniem tego m.in. problemu ma być energetyka prosumencka. Jest to system, w którym producentem prądu są sami odbiorcy. Nadwyżka energii może być oddawana do sieci – mogą z niej korzystać np. nasi sąsiedzi – a my zarabiamy. Z kolei w przypadku, gdy domowa elektrownia będzie produkować zbyt małą ilość energii niedostatki będą uzupełnianie z sieci.
Ogniwa fotowoltaiczne
Największą popularnością cieszą w chwili obecnej ogniwa fotowoltaiczne, które mają zdolność przemieniania słonecznego światła w energię elektryczną. Standardowe fotoogniwa krzemowe mające wymiar 10 x 10 cm posiadają napięcie nominalne 0,5 V oraz moc 2 W. Są one połączone w sposób szeregowy i powstają baterie mające właściwe parametry do danych zastosowań. Panele, które są dedykowane dla gospodarstw domowych składają się od kilku do kilkudziesięciu ogniw. Mogą mieć łączną maksymalną moc kilkuset watów. W większości przypadków wytwarzają energię elektryczną o napięciu 12 oraz 24 V, dlatego też niezbędny jest inwerter, który zamienia prąd na zmienny o napięciu wynoszącym 230 V.
Kolektory hybrydowe
To rodzaj urządzenia, który umożliwia konwersje fototermiczną oraz fotowoltaiczną. Jest to zamiana w sposób bezpośredni energii słonecznego promieniowania w ciepło oraz prąd. Największa zaleta kolektorów hybrydowych to większa efektywność niż osobne fotoogniwa i słoneczne kolektory. Dlaczego się tak dzieje? W trakcie tworzenia prądu w fotoogniwie powstaje również ciepło, które z kolei można bez problemu użyć do ogrzania cieczy albo powietrza, jakie przepływa przez kolektor. W fotowoltaicznym ogniwie tylko 15% słonecznej energii zmienia się w prąd. Pozostałą część warto w jakiś sposób wykorzystać, co można powiedzieć udaje się w hybrydowych kolektorach. Konstrukcja tego typu urządzeń jest zróżnicowana, ale ich cechą wspólną jest umiejscowienie w jednej obudowanie absorbera fotoogniw oraz słonecznych promieni. W tym przypadku energetyczna sprawność, która uwzględnia wytwarzanie prądu i ciepła osiąga 80%. Ponadto zajmują mniej miejsca.
Domowa elektrownia wiatrowa
Niecałe 2% energii słonecznej, jaka dociera do powierzchni ziemi zamienia się w energię kinetyczną powietrza. Jego ruch jest spowodowany różnicą temperatury w niejednakowym stopniu ogrzanych przez słońce mórz oraz lądów. Tym sposobem powstaje wiatr, który za pomocą wiatrowych turbin jest spożytkowany do produkcji prądu. Wirniki zamieniają kinetyczną energię wiatru w mechaniczną wiatru napędzając generatory energii. Domowe elektrownie wiatrowe mogą uzyskać moc od 100 do kilku tysięcy watów. Wiatraki najmniejsze mogą na dobę starczyć blisko 3 kWh. Wirniki są wykonane z różnych materiałów: drewna, włókna węglowego, włókna szklanego, polipropylenu czy nylonu. Ich średnica wynosi od jednego do czterech metrów. Aby turbina zaczęła wytwarzać energie elektryczną wiatr musi mieć prędkość co najmniej 2,5-3 m/s. Natomiast, aby osiągnąć moc nominalną wiatr powinien mieć prędkość mniej więcej 10 m/s.
Radosław Lis, Doradca energetyczny