Poradniki
Start Poradniki Jak produkować własny prąd?
Artykuł

Jak produkować własny prąd?

Obecnie dom posiadający własne źródło energii elektrycznej to w naszym kraju prawdziwy unikat. Ta sytuacja ma się w niedalekiej przyszłości zmienić i elektrownia domowa będzie czymś zupełnie naturalnym i powszechnym.

Fot.Flickr.com,The Bakken Museum

Energetyka prosumencka

Zdaniem ekspertów warto postawić na rozproszoną energetykę. Energia elektryczna powinna być produkowana nie tylko w wielkich elektrowniach czy elektrociepłowniach. Przesyłanie prądu na większe odległości powoduje spore straty energii. Rozwiązaniem tego m.in. problemu ma być energetyka prosumencka. Jest to system, w którym producentem prądu są sami odbiorcy. Nadwyżka energii może być oddawana do sieci – mogą z niej korzystać np. nasi sąsiedzi – a my zarabiamy. Z kolei w przypadku, gdy domowa elektrownia będzie produkować zbyt małą ilość energii niedostatki będą uzupełnianie z sieci.

Ogniwa fotowoltaiczne

Największą popularnością cieszą w chwili obecnej ogniwa fotowoltaiczne, które mają zdolność przemieniania słonecznego światła w energię elektryczną. Standardowe fotoogniwa krzemowe mające wymiar 10 x 10 cm posiadają napięcie nominalne 0,5 V oraz moc 2 W. Są one połączone w sposób szeregowy i powstają baterie mające właściwe parametry do danych zastosowań. Panele, które są dedykowane dla gospodarstw domowych składają się od kilku do kilkudziesięciu ogniw. Mogą mieć łączną maksymalną moc kilkuset watów. W większości przypadków wytwarzają energię elektryczną o napięciu 12 oraz 24 V, dlatego też niezbędny jest inwerter, który zamienia prąd na zmienny o napięciu wynoszącym 230 V.

Kolektory hybrydowe

To rodzaj urządzenia, który umożliwia konwersje fototermiczną oraz fotowoltaiczną. Jest to zamiana w sposób bezpośredni energii słonecznego promieniowania w ciepło oraz prąd. Największa zaleta kolektorów hybrydowych to większa efektywność niż osobne fotoogniwa i słoneczne kolektory. Dlaczego się tak dzieje? W trakcie tworzenia prądu w fotoogniwie powstaje również ciepło, które z kolei można bez problemu użyć do ogrzania cieczy albo powietrza, jakie przepływa przez kolektor. W fotowoltaicznym ogniwie tylko 15% słonecznej energii zmienia się w prąd. Pozostałą część warto w jakiś sposób wykorzystać, co można powiedzieć udaje się w hybrydowych kolektorach. Konstrukcja tego typu urządzeń jest zróżnicowana, ale ich cechą wspólną jest umiejscowienie w jednej obudowanie absorbera fotoogniw oraz słonecznych promieni. W tym przypadku energetyczna sprawność, która uwzględnia wytwarzanie prądu i ciepła osiąga 80%. Ponadto zajmują mniej miejsca.

Domowa elektrownia wiatrowa

Niecałe 2% energii słonecznej, jaka dociera do powierzchni ziemi zamienia się w energię kinetyczną powietrza. Jego ruch jest spowodowany różnicą temperatury w niejednakowym stopniu ogrzanych przez słońce mórz oraz lądów. Tym sposobem powstaje wiatr, który za pomocą wiatrowych turbin jest spożytkowany do produkcji prądu. Wirniki zamieniają kinetyczną energię wiatru w mechaniczną wiatru napędzając generatory energii. Domowe elektrownie wiatrowe mogą uzyskać moc od 100 do kilku tysięcy watów. Wiatraki najmniejsze mogą na dobę starczyć blisko 3 kWh. Wirniki są wykonane z różnych materiałów: drewna, włókna węglowego, włókna szklanego, polipropylenu czy nylonu. Ich średnica wynosi od jednego do czterech metrów. Aby turbina zaczęła wytwarzać energie elektryczną wiatr musi mieć prędkość co najmniej 2,5-3 m/s. Natomiast, aby osiągnąć moc nominalną wiatr powinien mieć prędkość mniej więcej 10 m/s.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak dobrać bezpieczniki elektryczne do obciążenia?
18 Listopad 2016
Wartość wyłącznika głównego musi spełniać kilka wymagań. Nie powinna być zbyt wysoka, aby uniknąć zbędnej straty energii elektrycznej, ale nie może by...
Jak przeliczyć moc żarówek?
19 Listopad 2014
Czy 7 W żarówka LED da tyle samo światła co 40 W żarówka tradycyjna, a może więc? Jak ma się moc diody do mocy żarówki?
Poradnik jak składować elektrośmieci?
18 Grudzień 2014
Zakupiliście nowy sprzęt elektroniczny, może macie to w planach. Wiecie już co zrobicie z elektroniką, która pójdzie w odstawkę?
Energia za darmo
27 Kwiecień 2015
Na pytanie ile kosztuje Cię miesięcznie energia elektryczna większość z nas odpowie zapewne, że dużo za dużo. Niestety ceny prądu są coraz to wyższe i...
Kto wynalazł prąd?
07 Listopad 2016
Energia elektryczna jest formą energii, która występuje w naturze, więc pytanie, kto "wymyślił" prąd, jest tu nie na miejscu. Jak zatem doszło do tego...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7