Poradniki
Start Poradniki Jakie lampki choinkowe wybrać? LED-owe czy tradycyjne?
Artykuł

Jakie lampki choinkowe wybrać? LED-owe czy tradycyjne?

Wybór ozdobnego oświetlenia z roku na rok jest trudniejszy. W sprzedaży jest coraz więcej modeli, dlatego trudno się zdecydować. Czym się kierować przy zakupie lampek na choinkę? Ceną, energooszczędnością, czy może estetyką?

lampki choinkowe

Lampki choinkowe zewnętrzne i wewnętrzne

Przy wyborze lampek choinkowych podstawowym kryterium jest miejsce, gdzie chcemy jest zamontować. Inne parametry powinny mieć bowiem lampki, które są przeznaczone do użytku wewnętrznego, a inne do zewnętrznego. Najczęściej kupowane są lampki choinkowe wewnętrzne. Warto zwrócić czy są one oznakowane jako produkt bezpieczny do użytku wewnątrz pomieszczeń. Z kolei lampki zewnętrzne powinny być odporne na wilgoć oraz mróz. Lampki choinkowe przeznaczone do wewnątrz mają sporo ciensze kabelki, niż te do stosowania na zewnątrz. Już zatem samo zakładanie lampek na drzewie może się wiązać z ich uszkodzeniem. Nawet, jeśli uda nam się je założyć to wiatr, deszcz, śnieg i mróz z całą pewnością przyczynią się do ich uszkodzenia. Lepiej wyłożyć nieco więcej pieniędzy na produkt solidniejszy, który jest dostowany do tego rodzaju warunków atmosferycznych.

porownaj ceny

Lampki choinkowe tradycyjne czy LED-owe?

Tradycyjne lampki na choinkę są w większości polskich domów. Są przede wszystkim tanie, dostępne w wielu kolorach, długościach sznura oraz świecą jasnym światłem. Mają jednak wady, które mogą niektórych z nas odwieść od ich zakupu. Najważniejsze z nich to wysoki pobór prądu oraz szeregowy sposób łączenia żarówek – w przypadku przepalenia choćby tylko jednej żarówki nie świeci cały układ. Tych wad są pozbawione lampki LED-owe, które cechują się oszczędnością energii elektrycznej, wysoką żywotnością diod oraz przeważnie połączeniem równoległym. Lampki choinkowe tego typumają jednak wady – małą moc oświetlenia oraz cenę – są kilkukrotnie droższe od lampek tradycyjnych. Nie mniej jednak w ostatnich latach i cena dosyć mocno spadła, a ich wybór jest przeogromny.

Zużycie energii przez lampki choinkowe

Na zestaw lampek składa się zazwyczaj 100 żarówek, których moc wynosi około 50 watów. Jest to zatem moc porównywalna do zwykłej żarówki. Na choince zamieszczamy zazwyczaj trzy takie zestawy, więc jak łatwo obliczyć to w okresie świątecznym dodatkowe 150 watów. Nierzadko w ten sposób dekorujemy także ogród czy balkon. Dodajmy, że lampki choinkowe często w święta święcą od zmierzchu do świtu, czyli kilkanaście godzin dziennie. Jeśli kilowatogodzina kosztuje około 60 groszy(cena z opłatami dystrybucyjnymi), czyli miesięcznie świecące lampki na choince mogą nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Oczywiście im więcej będziemy mieć takich świetlnych dekoracji, tym wyższy otrzymamy rachunek za prąd. Warto kupić nieco droższe, ale i bardziej energooszczędne żarówki ledowe. Taki zestaw składający się z 100 żarówek pobiera tylko 8 watów i powiększy nasz rachunek o maksymalnie około kilkanaście złotych, a nie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset (!).

Tradycja lampek na choinkę

Tradycja oświetlania drzewek istnieje od dziewiętnastego wieku. Pierwszą choinkę lampkami elektrycznymi ozdobiono w grudniu 1882 roku w Nowym Jorku. Jej właścielem był Edward H. Johnson, prezes Edison Electric Lights Company. Zestaw żarówek choinkowych został zaprojektowany i wykonany specjalnie dla niego. Lampki jako choinkowa dekoracja zyskała popularność jednak dopiero w drugiej dekadzie ubiegłego wieku. Aktualnie lampki zdobią nie tylko choinki, ale i balkony, ogrody oraznierzadko całe domy.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Energooszczędny komputer
10 Październik 2014
Co zrobić aby nasz PC nie pobierał tyle energii? Czym powinien charakteryzować się energooszczędny sprzęt? Poznaj nasze zdanie na ten temat.
Pogotowie energetyczne
22 Październik 2015
Awaria prądu, może problem z działaniem układu pomiarowego? Z prądem nie ma żartów dlatego warto znać numer pogotowia energetycznego.
Jak oszczędzać prąd w biurze, czyli jak korzystać z komputera?
16 Czerwiec 2014
Energię elektryczną możesz oszczędzać także w trakcie korzystania z komputera. Trzeba tylko zastosować się do dziesięciu bardzo prostych wskazówek. Sp...
Jak przeliczyć moc żarówek?
19 Listopad 2014
Czy 7 W żarówka LED da tyle samo światła co 40 W żarówka tradycyjna, a może więc? Jak ma się moc diody do mocy żarówki?
Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
12 Grudzień 2014
Koniec roku napawa optymizmem, jak pokazują statystyki wielu Polaków zmieniło sprzedawcę prądu nie raz nie dwa a już trzy razy. Jednak nadal pozostaje...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7