Etykieta efektywności energetycznej
To oznakowanie mówiące o danych technicznych oraz wykorzystaniu energii elektrycznej przez urządzenie. Efektywność energetyczna liczona jest ze stosunku rocznego zużycia energii przez dany sprzęt do standardowego zużycia energii urządzenia. Standardowe zużycie to takie, w którym nie zastosowano energooszczędnych rozwiązań.
Jakie urządzenia muszą mieć etykietę?
Etykieta jest obowiązkowa w przypadku urządzeń przeznaczonych do domowego użytku zasilanych prądem z sieci elektroenergetycznej, a zaliczamy do nich:
- chłodziarki domowe;
- chłodziarko-zamrażarki domowe;
- zamrażalki domowe;
- pralki domowe – jeden bęben, funkcja odwirowywania, brak funkcji suszenia tkanin;
- pralko-suszarki domowe;
- zmywarki domowe przeznaczone do mycia naczyń;
- piekarniki elektryczne domowe – urządzenie nie będące urządzeniami przenośnymi, przeznaczone do stałego zamocowania, piekarniki elektryczne domowe przeznaczone do zabudowy;
- lampy domowego użytku – żarówki oraz lampy fluorescencyjne – strumień świetlny max 6500 lumenów, pobór mocy min 4 waty, emitujące światło widzialne w paśmie 400-800 nm;
- klimatyzatory domowe – moc wyjściowa nieprzekraczająca 12kW. Wyjątki: urządzenie rodzaju "woda-woda", "powietrze-woda".
Każde z powyższych urządzeń posiada dany wzór etykiety, który musi być przez wszystkich producentów przestrzegany. Wzór określa jakie techniczne dane powinny być umieszczone na etykiecie. Jeśli chodzi o oszczędność energii to oczywiście najistotniejsza jest klasa efektywności energetycznej, która określa zużycie prądu przez urządzenie.
Co znajdziemy na etykiecie?
Etykiety w formie naklejki znajdziemy już na sprzęcie z 1995r. Jej zadaniem jest przykazywanie w prosty sposób informacji o danym sprzęcie. Zasadniczą częścią etykiety jest skala efektywności energetycznej. Składa się ona z siedmiu pasków w różnych kolorach i oznaczonych od liter A do G.Na etykiecie znajdują się ponadto m.in. informacje odnośnie marki, modelu, dane o rocznym zużyciu energii, czy zużyciuzasobów naturalnych.
Która klasa energetyczna jest najlepsza?
Klasa A (kolor zielony) oznacza, że dane urządzenie cechuje się najniższym zużyciem energii, z kolei klasa C (kolor pomarańczowy) to już relatywnie wysokie zużycie. Analogicznie najbardziej energochłonny sprzęt jest oznaczany klasą G (kolor czerwony). Coraz więcej sprzętów ma już klasę energetyczną nawet A+++. Takie urządzenie pobiera bardzo mało prądu tzn. poniżej 42% względem standardowego zużycia.
-
Etykieta efektywności energetycznej - oznakowanie mówiące o danych technicznych i wykorzystaniu energii elektrycznej przez dane urządzenie.
-
Skala efektywności energetycznej jest oznaczana literami od A (najmniejsze zużycie energii)do G (największezużycie energii)oraz różnymi kolorami.
Radosław Lis, Doradca energetyczny