Poradniki
Start Poradniki Co to jest klasa energetyczna?
Artykuł

Co to jest klasa energetyczna?

Kupując sprzęt gospodarstwa domowego zwróć uwagę na jego energochłonności. Dzięki klasie energetycznej będziesz mógł/a określić, ile będzie kosztować Cię jego używanie. Co to w ogóle jest klasa energetyczna? Która z klas oznacza urządzenia najbardziej energooszczędne, a która najmniej?

klasa energetyczna

Etykieta efektywności energetycznej

To oznakowanie mówiące o danych technicznych oraz wykorzystaniu energii elektrycznej przez urządzenie. Efektywność energetyczna liczona jest ze stosunku rocznego zużycia energii przez dany sprzęt do standardowego zużycia energii urządzenia. Standardowe zużycie to takie, w którym nie zastosowano energooszczędnych rozwiązań.

Jakie urządzenia muszą mieć etykietę?

Etykieta jest obowiązkowa w przypadku urządzeń przeznaczonych do domowego użytku zasilanych prądem z sieci elektroenergetycznej, a zaliczamy do nich:

  • chłodziarki domowe;
  • chłodziarko-zamrażarki domowe;
  • zamrażalki domowe;
  • pralki domowe – jeden bęben, funkcja odwirowywania, brak funkcji suszenia tkanin;
  • pralko-suszarki domowe;
  • zmywarki domowe przeznaczone do mycia naczyń;
  • piekarniki elektryczne domowe – urządzenie nie będące urządzeniami przenośnymi, przeznaczone do stałego zamocowania, piekarniki elektryczne domowe przeznaczone do zabudowy;
  • lampy domowego użytku – żarówki oraz lampy fluorescencyjne – strumień świetlny max 6500 lumenów, pobór mocy min 4 waty, emitujące światło widzialne w paśmie 400-800 nm;
  • klimatyzatory domowe – moc wyjściowa nieprzekraczająca 12kW. Wyjątki: urządzenie rodzaju "woda-woda", "powietrze-woda".

Każde z powyższych urządzeń posiada dany wzór etykiety, który musi być przez wszystkich producentów przestrzegany. Wzór określa jakie techniczne dane powinny być umieszczone na etykiecie. Jeśli chodzi o oszczędność energii to oczywiście najistotniejsza jest klasa efektywności energetycznej, która określa zużycie prądu przez urządzenie.

Co znajdziemy na etykiecie?

Etykiety w formie naklejki znajdziemy już na sprzęcie z 1995r. Jej zadaniem jest przykazywanie w prosty sposób informacji o danym sprzęcie. Zasadniczą częścią etykiety jest skala efektywności energetycznej. Składa się ona z siedmiu pasków w różnych kolorach i oznaczonych od liter A do G.Na etykiecie znajdują się ponadto m.in. informacje odnośnie marki, modelu, dane o rocznym zużyciu energii, czy zużyciuzasobów naturalnych.

Która klasa energetyczna jest najlepsza?

Klasa A (kolor zielony) oznacza, że dane urządzenie cechuje się najniższym zużyciem energii, z kolei klasa C (kolor pomarańczowy) to już relatywnie wysokie zużycie. Analogicznie najbardziej energochłonny sprzęt jest oznaczany klasą G (kolor czerwony). Coraz więcej sprzętów ma już klasę energetyczną nawet A+++. Takie urządzenie pobiera bardzo mało prądu tzn. poniżej 42% względem standardowego zużycia.

  • Etykieta efektywności energetycznej - oznakowanie mówiące o danych technicznych i wykorzystaniu energii elektrycznej przez dane urządzenie.
  • Skala efektywności energetycznej jest oznaczana literami od A (najmniejsze zużycie energii)do G (największezużycie energii)oraz różnymi kolorami.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Etykieta energetyczna pralki
31 Marzec 2014
Kupując pralkę warto zwrócić uwagę na jej wydajność. Informacje, ile dane urządzenie zużywa energii i wody znajdziemy na etykiecie energetycznej. ...
Porównanie cen energii elektrycznej, czyli jak płacić mniej?
24 Listopad 2014
Dzięki naszej porównywarce możecie samodzielnie obliczyć ile zyskacie na zmianie sprzedawcy prądu.
Ubezpieczenie assistance, czy warto je mieć?
02 Październik 2014
W ramach uzupełnienia poprzedniego poradnika, w którym starałam się porównać najważniejsze cechy ubezpieczeń assistance, zawierających usługę napraw e...
Sposoby na wytwarzanie energii elektrycznej
08 Październik 2014
Ciekawi Cię jak powstaje prąd? Przedstawiamy metody jego pozyskiwania.
Jak negocjować ze sprzedawcą energii?
28 Październik 2014
Każdy przedsiębiorca ma prawo wybrać dowolnego sprzedawcę energii elektrycznej. Konkurencja na rynku zaostrza się, a to daje coraz większe pole do per...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7