Fot.Flickr.com
Sprzedaż prądu – koncesja
Aby zostać sprzedawcą energii elektrycznej trzeba uzyskać koncesję na sprzedaż prądu udzielaną przez Urząd Regulacji Energetyki. Warto zerknąć na stronę internetową regulatora - znajdziemy tam, bowiem pełną listę firm posiadających takową koncesję. Do porównywania ofert przydatna może się okazać nasza porównywarka cen energii elektrycznej.
Ochrona konsumentów energii
Koncesjonowani przedsiębiorcy nie mogą stosować nieuczciwych metod sprzedaży. Działają, bowiem w oparciu o zarówno krajowe, jak i unijne akty prawne. Szczególnie muszą działać zgodnie z dyrektywą UE o nieuczciwych praktykach rynkowych oraz ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Sprzedawcy prądu nie mogą, zatem podawać nieprawdziwych informacji odnośnie np. okresu trwania umowy czy ceny energii.
Jak się nie dać naciągnąć?
Dokonując zmiany sprzedawcy energii elektrycznej można jednak, tak jak w przypadku zresztą innych usług, trafić na naciągaczy. Dlatego też należy zachować czujność i przed złożeniem swojego podpisu pod daną umową szczegółową ją przestudiować. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na: okres obowiązywania umowy, sposób jej wypowiedzenia i przedłużeniaoraz ewentualne opłaty dodatkowe (np. opłata za fakturę papierową, kara za wcześniejsze zerwanie umowy).
Radoslaw Lis, Doradca energetyczny