Poradniki
Start Poradniki Oszczędzanie prądu w domu - fakty i mity
Artykuł

Oszczędzanie prądu w domu - fakty i mity

Zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną powodują, iż coraz częściej szukamy pomysłów na ich obniżenie. Nie wszystkie jednak mogą przynieść nam realnych oszczędności. Co więc warto zrobić, aby płacić mniej za prąd?

oszczędzanie energii

Stand by

Niektórzy uważają, że wyłączanie urządzeń znajdujących się w trybie czuwania to mit w oszczędzaniu energii elektrycznej. Argumentują to tym, że pobór mocy przeciętnego telewizora w trybie "stand by" nie jest zbyt wielki – kilka watów. Z drugiej jednak strony mając w domu kilkanaście, czy kilkadziesiąt urządzeń działających non stop w takim trybie może się nazbierać całkiem niezła sumka.

Zmiana sprzedawcy i taryfy

Do mniejszych rachunków za energię elektryczną z całą pewnością może się przyczynić zmiana sprzedawcy prądu. Z tą kwestią związany jest poniekąd rodzaj taryfy. Jeśli chodzi o gospodarstwo domowe to podstawową taryfą jest G11 – taryfa jednostrefowa. Oprócz jej do wyboru jest taryfa G12 oraz G12w, które z kolei są taryfami dwustrefowymi. W przypadku taryfy podstawowej stawka za energie jest taka sama przez całą dobę. Natomiast w taryfie G12 za prąd płaci się mniej w określonych godzinach. Podobnie sytuacja wygląda w taryfie G12w z tym, że tutaj taniej mamy także w weekendy. Warto jednak podkreślić, że w taryfach dwustrefowychpoza tańszymi godzinami są godziny ze sporo droższą energią. Dlatego też należy dobrze przemyśleć wybór taryfy energetycznej. Musi ona być dostosowana do naszego trybu życia, inaczej jej zmiana nie przyniesie oszczędności.

Klasa energetyczna

Wpływ na nasze faktury za energię ma także klasa energetyczna urządzeń. Największą oszczędność energii zapewni nam sprzęt oznaczony klasą A+++. Obowiązkowe etykiety energetyczne z podaną klasą dotyczą sprzętu AGD oraz niektórych urządzeń RTV. Taka etykieta zawiera również informacje o rocznym zużyciu prądu. Warto się zastanowić czy wymienić starszy typ sprzętu na nowy. Okazuje się, bowiem iż koszt ich zakupu może się zwrócić w niższych fakturach - nawet w ciągu kilku miesięcy.

Nie korzystasz? Wyłączaj!

Pamiętaj, aby wyłączać oświetlenie, jeśli nie jest Ci potrzebne. To samo dotyczy urządzeń. Nie oglądasz telewizora? Wyłącz go. W innym przypadku generujesz nie potrzebne straty energii, a co za tym idzie pieniędzy. Istotny jest także odpowiedni sposób korzystania z sprzętów. Przykładowo, gotuj w czajniku elektrycznym tyle wody, ile dokładnie potrzebujesz. Zmywarkę czy pralkę uruchamiaj wtedy, kiedy jest zapełniona. Dzięki tej zasadzie zlikwidujesz "martwy" pobór mocy.

Bezpieczniki

Często zdarza się, że bezpieczniki "wyskakują"? Oznacza to nic innego jak zbyt duży pobór mocy, jaki wystąpił w danym momencie. To także znak, że w naszym domu jest zbyt wysokie zużycie. Warto się zastanowić, jaki sprzęt w określonej chwili był bez potrzeby włączony.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Taryfy prądu, czyli jak wybrać najtańszą taryfę energetyczną dla domu?
21 Luty 2014
Jako odbiorcy energii w grupie G (gospodarstwa domowe) możemy płacić za prąd wg wybranej przez siebie taryfy. To znacząca decyzja, bowiem stawki w ram...
Gaz w pakiecie z prądem – czy warto skorzystać z oferty dual fuel?
14 Grudzień 2017
Szukając sposobów na oszczędzanie prądu i gazu z pewnością spotkamy się z ofertami typu dual fuel. Czy kupowanie tych produktów od jednego sprzedawcy ...
Klasy energetyczne – czy warto brać je pod uwagę?
12 Sierpień 2014
Obecnie już niemal każde większe urządzenie posiada etykietę energetyczną, na której znajdują się informację przede wszystkim o „prądożerności” danego...
Przetarg na dostawę energii elektrycznej
16 Kwiecień 2015
W wyniku otwarcia rynku energii w roku 2007 prawo do swobodnego wyboru dostawcy prądu nabyły także jednostki samorządu terytorialnego. Na co zwrócić u...
Taryfa B23
30 Październik 2014
A, B czy C, którą taryfę wybierają przedsiębiorcy korzystający z średniego napięcia?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7