Fot. Flickr.com, saebaryo
Rodzaje taryf
Rodzaje taryf to swego rodzaju narzędzia służące do naliczania opłat za prąd. Nie są one takie same u wszystkich sprzedawców. Ich zasadniczy podział to taryfy jednostrefowe i dwustrefowe. Różnice, jakie między nimi zachodzą odnoszą się do wysokości stawek za kilowatogodzinę oraz okresów czasowych, w jakich mamy do czynienia z większą lub mniejszą stawką. Taryfa jednostrefowa charakteryzuje się tym, że cena jest stała przez całą dobę. Natomiast w taryfie dwustrefowej stawki są uzależnione od pory dnia lub nocy. To są oczywiście podstawowe taryfy, a na rynku można się spotkać z różnymi "odmianami" dwustrefowej taryfy. Taryfa ta powstawała z myślą o tych osobach, które ogrzewają dom np. elektrycznymi piecami akumulacyjnymi. Używają one prąd w nocy, a za dnia oddają go w postaci ciepła.
Sprawdź, ile zużywasz energii
Niektórzy sprzedawcy prądu mają sugestię odnośnie ilości energii, jaką należy zużyć w okresie pozaszczytowym, tańszej strefy, aby dokonana zmiana na dwustrefową była korzystna. Ogólnie rzecz biorąc jest to ilość, która przekracza minimum 35-40% całkowitego zużycia. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem w jednych godzinach prąd jest tańszy a w kolejnych droższy. Należy, zatem jak najmniej używać prądu w droższych godzinach, a jak najwięcej w tańszych. Sprawdzenie, ile energii zużywamy można wykonać bardzo prosto. Wystarczy spisywać stan licznika rano, wieczorem i kolejnego dnia rano. Naturalnie w tym czasie nie powinno się ani zwiększać, ani zmniejszać zużycia. Tylko wtedy wynik będzie w miarę rzetelny.
Sposób naliczania opłat
Opłaty z tytułu zużycia prądu są naliczane zgodnie z wskaźnikami licznika, który jest montowany na koszt przedsiębiorstwa. W zależności od tego, jaki wybierzemy model rozliczeń licznik dokonuje pomiaru albo w jednej albo w dwóch czasowych strefach. Na fakturze znajdzie się m.in. wyszczególnienie, ile prądu zostało zużytego w obu strefach. Dzięki temu możliwe jest stałe monitorowanie zużycia oraz opłacalności strefy dwustrefowej. Warto podkreślić, że zmiany taryfy można dokonać bezpłatnie tylko raz w roku. Za każdą kolejną trzeba zapłacić.