Poradniki
Start Poradniki Oszczędzanie energii w salonie
Artykuł

Oszczędzanie energii w salonie

Marnujemy spore ilości prądu, tylko dlatego że nie potrafimy korzystać z niego prawidłowo. A zmarnowana energia = zmarnowane pieniądze. W tym artykule skupimy się na oszczędzaniu prądu w pokoju.

oszczędzanie energii w salonie

Telewizor, DVD, hi-fi

  • Wybieraj telewizory LED. Są one najbardziej energooszczędne. Telewizory tradycyjne oraz plazmowe charakteryzują się zdecydowanie większym apetytem na energię.
  • Jeśli nie oglądasz telewizora, nie słuchasz radia itp. wyłącz urządzenie.
  • Pamiętaj, także aby nie zostawiać urządzeń w trybie "stand by", czyli w trybie czuwania. Wbrew pozorom to małe światełko jest bardzo energożerne.
  • Pamiętaj, że zużycie prądu zależy nie tylko od zastosowanej technologii, ale i także od przekątnej ekranu. Kupując nowy telewizor sprawdź ile prądu pobiera, także w trybie "stand by".

Sprzęt komputerowy

  • Wyłączaj komputer na noc.
  • Zainwestuj w listwę zasilającą i podłącz do niej cały sprzęt komputerowy. Jeśli nie będziesz go używać, za jednym razem wszystko wyłączysz. Unikniesz takim sposobem marnowania energii w postaci tzw. trybu czuwania.
  • Drukarkę włącz chwilę przed drukowaniem. Obecnie na rynku są takie drukarki, które w bardzo krótkim czasie się uruchamiają.
  • Dobrze zarządzaj energią komputera. Ustaw automatyczne wyłączenie monitora (po 10 minutach nie używania), usypanie komputera (po 30 minutach) oraz wyłączanie komputera (po godzinie nieużywania). Warto jednak wiedzieć, że w przypadku przerwy w pracy komputera wynoszącej więcej niż 15 minut lepiej go wyłączyć. Dlaczego? Ponieważ wyłączenie oraz ponowne włączenie kosztuje mimo wszystko mniej energii.
  • Jeśli zastanawiasz się, która drukarka jest bardziej energooszczędna: laserowa czy atramentowa, to odpowiedź jest jednoznaczna. Drukarka atramentowa pobiera cztery razy mniej prądu niż laserowa.
  • Posiadasz stary monitor CRT? Zainwestuj w monitor LCD lub najlepiej LED. Zużywają one znaczniej mniej energii elektrycznej.

Ogrzewanie

  • Dobrym rozwiązaniem jest akumulacyjne ogrzewanie elektryczne. Jest to korzystne pod względem ekonomicznym, bowiem ciepło można wytwarzać w trakcie nocnej, tańszej taryfy, a ogrzewać w ciągu pozostałych godzin.
  • Stosuj komputery pogodowe i sterowniki elektroniczne. W ten sposób sporo można zaoszczędzić. Te urządzenia sterujące nowoczesnym ogrzewaniem potrafią dobrać moc ogrzewania do temperatury panującej na zewnątrz. Ponadto dzięki nim możesz ograniczyć ogrzewanie w porze nocnej albo w trakcie Twojej nieobecności w domu.
  • Najbardziej energooszczędne są telewizory LED.
  • Nie zostawiaj urządzeń w trybie stand by.
  • Cały sprzęt komputerowy podłącz do listwy zasilającej.
  • Wybierz akumulacyjne ogrzewanie elektryczne.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak oszczędzać prąd w domu - kuchnia i łazienka
13 Luty 2014
W kuchni znajduje się cała gama urządzeń elektrycznych. Z ich pomocą m.in. szybciej i łatwiej coś ugotujesz, czy upieczesz. Ich używanie wiąże się ze ...
Jak oszczędzać baterię w smartphonie?
28 Listopad 2014
Ładowarka do telefonu pobiera od 0,01-0,03 kWh, nie jest to dużo jednak włączona częściej, bądź wcale nie wyciągana z gniazdka pobierze znacznie więce...
5 kroków do energooszczędności w biurze
12 Wrzesień 2014
Zwiększające się zużycie energii przez przedsiębiorstwa oczywiście wpływają bezpośrednio na wzrost ponoszonych przez nich kosztów. Istnieją jednak spo...
Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?
16 Październik 2014
Zobacz, jakie działania obniżą Twój rachunek? Zastosuj je i ciesz się dodatkowo zaoszczędzonym groszem.
Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
23 Maj 2017
Opłaty za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetów polskich rodzin. Średnio na prąd wydajemy 176 zł miesięcznie. Rachunki można jednak nie...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7