Poradniki
Start Poradniki Jak oszczędzać prąd w firmie? Sprawdź!
Artykuł

Jak oszczędzać prąd w firmie? Sprawdź!

Faktur za energię elektryczną nie uniknie żadna firma. Sposobów na energooszczędność jest jednak wiele. Podpowiadamy, co przedsiębiorcy mogą zrobić, aby w znacznym stopniu zmniejszyć wydatki na prąd.

jak oszczędzać prąd w firmie

Odpowiedni wybór taryfy

Taryfa C11 czy C12? Przed tym dylematem stoi zapewnie wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Taryfa C11 oznacza, że w ciągu całej doby stawka za prąd jest taka sama, natomiast w przypadku taryfy C12 zmniejsza się w nocy oraz poza godzinami szczytu. Która z tych taryf jest korzystniejsza dla Twojej firmy? Sam musisz oszacować jakie jest zużycie energii w danych godzinach.

Firmy posiadające te taryfy nie muszą się bać kar za przekroczenie mocy umownej. W większości przypadków nie mają bowiem możliwości przekroczyć limitu wynoszącego 40kW. Jednak warto sprawdzić na jakim poziomie kształtuje się w Twojej firmie rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną. W sytuacji, gdy będzie niższe od maksymalnego poziomu mocy umownej zawartej w umowie, jest szansa na spore oszczędności. Ustal z dostawcą prądu taki limit, który będzie adekwatny do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że każdy niewykorzystany 1 kW sporo Cię kosztuje. Rocznie nawet kilkaset złotych.

Moc umowna i moc pobrana

Najlepiej jak zrobisz przegląd rachunków za energię elektryczną z ostatnich 12 miesięcy. Wtedy będziesz mieć "czarno na białym" jak wygląda sprawa z limitem. Jeśli przez większą część roku rzeczywiste zużycie prądu w przedsiębiorstwie przekracza wartość zapotrzebowania ustalonego w umowie to, Twój rachunek jest powiększony o dodatkową opłatę. Opłata ta może "zrobić" sporą różnicę. Za każdy 1kW przekroczonej mocy nalicza się opłatę w wysokości aż 10-krotnej stałej opłaty dystrybucyjnej.

Co zrobić, gdy regularnie w Twojej firmie ma miejsce przekroczenie limitu mocy umownej? Koniecznie złóż wniosek do lokalnego dystrybutora o jego zwiększenie. W ten sposób unikniesz płacenia kar i naturalnie sporo zaoszczędzisz.

Niektórzy dystrybutorzy mają w swojej ofercie opcje zamówienia zróżnicowanego limitu mocy w danych miesiącach. Jeśli zatem w Twoim przedsiębiorstwie większe zapotrzebowanie na prąd jest tylko okresowe, to dowiedz się czy lokalny dystrybutor oferuje tego typu rozwiązanie.

Zmiana sprzedawcy energii

Dla sprzedawców prądu bardziej opłacalnym klientem jest klient biznesowy niż indywidualny. Dzięki temu Twoja firma zapewne otrzyma od potencjalnych nowych sprzedawców oferty bardziej atrakcyjne od dotychczasowej.

Na wysokość rachunków ma wpływ także okres na jaki została zawarta umowa. Dynamika cen energii jest dosyć duża. Tutaj też trzeba się zastanowić czy np. oferta z gwarancją ceny jest dla Twojej firmy korzystna. Nie zawsze bowiem przynosi to oszczędności. Ceny energii co prawda rzadko, ale jednak mogą spadać.

Audyt elektroenergetyczny

Masz firmę produkcyjną? Dokonaj modernizacji hali zakładowej. Zanim jednak do tego przystąpisz zleć przygotowanie audytu energetycznego. Jego wynik da ci odpowiedź na pytanie: jakie prace modernizacje spowodują obniżenie kosztów zużycia prądu w Twojej firmie?

Celem takiego audytu jest przede wszystkim znalezienie sposobów na obniżenie zużycia energii, ocena ich kosztów oraz propozycja takich rozwiązań, które pozwolą osiągnąć optymalne korzyści.

Patrz na drobiazgi

"Diabeł tkwi w szczegółach" – ta myśl ma swoje zastosowanie także w przypadku oszczędzania prądu. Żarówki tradycyjne niech idą do lamusa. Zainwestuj w świetlówki energooszczędne albo oświetlenie LED. Korzystaj jak najwięcej z naturalnego światła – zadbaj o czyste okna, wybieraj jasne barwy ścian. Uczul swoich pracowników na jednego z większych wrogów oszczędzania prądu – stand by. Pozostawione w stanie czuwania urządzenia mogą pobierać sporą ilość prądu.

  • Odpowiedni wybór taryfy to podstawa oszczędności.
  • Oszacuj zapotrzebowanie Twojej firmy na prąd.
  • Zastanów się nad zmianą sprzedawcy energii.
  • Posiadając firmę produkcyjną zleć przeprowadzenie audytu energetycznego.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jaką pralkę kupić?
18 Listopad 2014
Pralka to urządzenie, które posiada każde gospodarstwo domowe, problem jaką pralkę wybrać pojawia się zawsze przy jej zakupie bądź w sytuacji kiedy na...
Jak długo przechowywać rachunki?
16 Październik 2015
W domu zawsze znajdzie się miejsce na przechowywanie umów, paragonów czy faktur, jakie otrzymujemy od firm telefonicznych, gazowych i energetycznych. ...
Kalkulator energii – ile kosztuje używanie urządzeń elektrycznych?
02 Kwiecień 2014
Energia elektryczna to niewątpliwie jeden z najbardziej niezbędnych do życia mediów. Absorbuje jednak znaczą część domowego budżetu. Co zrobić, aby ra...
Jak sprawdzić czy licznik prądu działa prawidłowo?
07 Kwiecień 2014
Licznik prądu to urządzenie, które jak każde inne może ulec awarii czy usterce. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować błędne zliczanie ener...
Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
23 Maj 2017
Opłaty za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetów polskich rodzin. Średnio na prąd wydajemy 176 zł miesięcznie. Rachunki można jednak nie...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7