Odpowiedni wybór taryfy
Taryfa C11 czy C12? Przed tym dylematem stoi zapewnie wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Taryfa C11 oznacza, że w ciągu całej doby stawka za prąd jest taka sama, natomiast w przypadku taryfy C12 zmniejsza się w nocy oraz poza godzinami szczytu. Która z tych taryf jest korzystniejsza dla Twojej firmy? Sam musisz oszacować jakie jest zużycie energii w danych godzinach.
Firmy posiadające te taryfy nie muszą się bać kar za przekroczenie mocy umownej. W większości przypadków nie mają bowiem możliwości przekroczyć limitu wynoszącego 40kW. Jednak warto sprawdzić na jakim poziomie kształtuje się w Twojej firmie rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną. W sytuacji, gdy będzie niższe od maksymalnego poziomu mocy umownej zawartej w umowie, jest szansa na spore oszczędności. Ustal z dostawcą prądu taki limit, który będzie adekwatny do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że każdy niewykorzystany 1 kW sporo Cię kosztuje. Rocznie nawet kilkaset złotych.
Moc umowna i moc pobrana
Najlepiej jak zrobisz przegląd rachunków za energię elektryczną z ostatnich 12 miesięcy. Wtedy będziesz mieć "czarno na białym" jak wygląda sprawa z limitem. Jeśli przez większą część roku rzeczywiste zużycie prądu w przedsiębiorstwie przekracza wartość zapotrzebowania ustalonego w umowie to, Twój rachunek jest powiększony o dodatkową opłatę. Opłata ta może "zrobić" sporą różnicę. Za każdy 1kW przekroczonej mocy nalicza się opłatę w wysokości aż 10-krotnej stałej opłaty dystrybucyjnej.
Co zrobić, gdy regularnie w Twojej firmie ma miejsce przekroczenie limitu mocy umownej? Koniecznie złóż wniosek do lokalnego dystrybutora o jego zwiększenie. W ten sposób unikniesz płacenia kar i naturalnie sporo zaoszczędzisz.
Niektórzy dystrybutorzy mają w swojej ofercie opcje zamówienia zróżnicowanego limitu mocy w danych miesiącach. Jeśli zatem w Twoim przedsiębiorstwie większe zapotrzebowanie na prąd jest tylko okresowe, to dowiedz się czy lokalny dystrybutor oferuje tego typu rozwiązanie.
Zmiana sprzedawcy energii
Dla sprzedawców prądu bardziej opłacalnym klientem jest klient biznesowy niż indywidualny. Dzięki temu Twoja firma zapewne otrzyma od potencjalnych nowych sprzedawców oferty bardziej atrakcyjne od dotychczasowej.
Na wysokość rachunków ma wpływ także okres na jaki została zawarta umowa. Dynamika cen energii jest dosyć duża. Tutaj też trzeba się zastanowić czy np. oferta z gwarancją ceny jest dla Twojej firmy korzystna. Nie zawsze bowiem przynosi to oszczędności. Ceny energii co prawda rzadko, ale jednak mogą spadać.
Audyt elektroenergetyczny
Masz firmę produkcyjną? Dokonaj modernizacji hali zakładowej. Zanim jednak do tego przystąpisz zleć przygotowanie audytu energetycznego. Jego wynik da ci odpowiedź na pytanie: jakie prace modernizacje spowodują obniżenie kosztów zużycia prądu w Twojej firmie?
Celem takiego audytu jest przede wszystkim znalezienie sposobów na obniżenie zużycia energii, ocena ich kosztów oraz propozycja takich rozwiązań, które pozwolą osiągnąć optymalne korzyści.
Patrz na drobiazgi
"Diabeł tkwi w szczegółach" – ta myśl ma swoje zastosowanie także w przypadku oszczędzania prądu. Żarówki tradycyjne niech idą do lamusa. Zainwestuj w świetlówki energooszczędne albo oświetlenie LED. Korzystaj jak najwięcej z naturalnego światła – zadbaj o czyste okna, wybieraj jasne barwy ścian. Uczul swoich pracowników na jednego z większych wrogów oszczędzania prądu – stand by. Pozostawione w stanie czuwania urządzenia mogą pobierać sporą ilość prądu.
- Odpowiedni wybór taryfy to podstawa oszczędności.
- Oszacuj zapotrzebowanie Twojej firmy na prąd.
- Zastanów się nad zmianą sprzedawcy energii.
- Posiadając firmę produkcyjną zleć przeprowadzenie audytu energetycznego.
Radosław Lis, Doradca energetyczny