Fot. Flickr.com
Wysoki rachunek to nie zawsze wina zużycia
Im więcej energii pobierzemy tym więcej zapłacimy,taka zasada panuje przy obliczaniu kosztów za energię czynną. Do rachunku dochodzą jeszcze opłaty za energię bierną, czyli opłaty dystrybucyjne. Sektor dystrybucji energii obecnie stanowią największe przedsiębiorstwa państwowe, które zajmują się także sprzedażą. Odbiorca, który nie zmieniał sprzedawcy i otrzymuje jedną fakturę może nie zauważa, że na jego rachunku za prąd pojawia się kilka rodzajów opłat
Opłaty za wysokie napięcie
Wysokie napięcie jest niezbędnie do przesyłu energii na długich dystansach. Połączonymi sieciami energetycznymi transportowana jest energia od zakładów wytwórczych do miast, wsi i poszczególnych odbiorców. Usługę tę nazywa się przesyłem i za nią płacimy dystrybutorowi, jej koszt wynosinawet jedną trzecią wysokości naszego rachunku.Opłaty naliczane przez dystrybutora dzieli się na dwa typy. Jedne naliczane są jako iloczyn pobranej ilości kWh i ceny jaką ustalił dystrybutor, kalkulowane są więc dwuskładnikowo, inne pobierane są w sposób cykliczny, czy raz na miesiąc.
Opłaty dystrybucyjne
Przy kalkulacji poszczególnych opłat uwzględnia się składnik zmienny oraz stawkę sieciową, i tak ustalając stawkę stałą uwzględnia się poniesienie kosztów świadczenia usług dostawy prądu do odbiorcy. Zanim dystrybutor ogłosi wysokość stawek w taryfie, muszą one zostać zaakceptowane przez Prezesa URE. Składnik zmienny oblicza się jako koszt tych czynności, które dystrybutor może uzasadnić. Firmy dystrybucyjne wprowadzenie czy podwyższeniestawek zwykle uzasadniają tym, iż zawsze muszą dokonać zakupu energii w nadwyżce. Nigdy nie wiadomo ile energii pobiorą odbiorcy a ile energii, zostanie stracone podczas przesyłu, a dystrybutor nie może pozwolić sobie na to, że nie zapewni zapotrzebowania na energię w stu procentach. Nie tylko ilości energii (MWh) ale i jakości, tj. poziomu napięcia, jest kosztowna.Kosztuje też transport energii siecią o innym napięciu znamionowym. Innymi słowy dystrybutor za swoją pracę czyli przesył otrzymuje wynagrodzenie jeśli my opłacimy rachunekza prąd.
Inne stawki
Krajowy System Elektroenergetyczny także otrzymuje wynagrodzenie, obliczane jako koszt zakupu usługi przesyłu do operatora systemu, czyli naszego lokalnego OSD. Z kolei stawki abonamentowe wynikają z odczytu urządzeń pomiarowych (licznika) jaki kosztów przeznaczonych na jego przyszłą wymianę czy naprawę. Opłata jakościowa jest ważna z punktu odbiorcy, gdyby dystrybutor nie dotrzymywał standardów jakościowych energii, odbiorca może starać się o bonifikatę. Ustalając opłatę jakościową OSP uwzględnia koszt zakupu energii bilansowanej. Określanej jako różnicę w wysokości płatności za energię a przychodami za sprzedaż tej energii.
Radosław Lis, Doradca energetyczny