Poradniki
Start Poradniki Żarówki LED opinie
Artykuł

Żarówki LED opinie

Żarówki LED od dawna postrzegane są jako produkty, które pomagają oszczędzać energię. Stoją za nimi ekolodzy, urzędnicy Unii Europejskiej oraz ich producenci. Co o żarówkach LED mówią sami użytkownicy? Czy energooszczędne diody elektroluminescencyjne cieszą cię dobrą opinią?

żarówki led opinie

Barwa światła żarówki LED opinie

Produkty oświetleniowe muszą być opisane zgodnie ze standardami prawnymi. Na opakowaniu znajdwać musi się mi. oznaczenie CRI Ra, oznaczenie CRI – Colour Rendering Index to parametr określający wierność oddania barwy danego przedmiotu. Sztuczne światło może oznaczać się indeksem od 0 do 100. Obraz widziany w słoneczny dzień charakteryzuje się współczynnikiem CR Ra – 100, dlatego im wyży indeks tym odwzorowanie barw będzie bliższe oryginalnej.Niskie CRI żarówki sprawia, że kolory przedmiotów stają się żółte. LED’y odznaczają się współczynnikiem wyższym niż 60, jednak osoby wybierające żarówkę bez tej wiedzy mogą winić diody za zniekształcanie kolorów czy zbytnie ściemnienie pomieszczenia. Temperatura barwowa powinna być dostosowana do rodzaju pomieszczenia i preferencji użytkownika, złe oznaczenie żarówki wpływa na zły wybój przez konsumenta, nie trudno się więc dziwić, że po zmianie oświetlenia na LED’y klienci nie są zadowoleni, czują się jakby w pokoju pojawił się cień.

EnergiaDirect.pl to porównywarka cen prądu. Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku i płać mniej!

Kąt padania światła

Za ten cień winić można kąt padania światła i jej obudowę żarówki. To soczewka sprawia, że kąt padania światła żarówki potrafi rozświetlić całe pomieszczenie bądź dany punkt. Skupienie wiązki światła w kącie o wartości 60 stopni daje na duże wartości świetlne, co za tym idzie duże skupienie światła. Inaczej będzie rozchodzić się światło przy zastosowaniu soczewki płaskiej lub delikatnie wypukłej. Te rozpraszają światło do kąta 110 stopni. Szeroki kat świecenia żarówki sprawia, że pomieszczenie jest równomiernie oświetlone. Diody nazwane zostały światłami punktowymi, dlatego, że strumień światła pada jedynie na to miejsce, na które skierowana jest żarówka. Podobnie jak przy wyborze barwy światła, należy dokładnie sprawdzać opis żarówki. Jak widać na zdjęciu różnica może być ogromna.

kąt padania światła

Nasycenie strumienia

W przeszłości, światło żarówek mierzono w Watach (W), jednostce, która w rzeczywistości jest miarą mocy. Nie jest to przydatna jednostka miary dla nowych żarówek energooszczędnych, które zużywają znacznie mniej energii niż te starego typu, ponieważ porównanie w oparciu o moc nie są znaczące. Ilość światła nowych, energooszczędnych żarówek wyrażana jest w lumenach. Im większa liczba lumenów tym jaśniejsze światło. Nieodpowiedni dobór ilości lumenów, złego kąta padania i barwy sprawi, że z kuchni zrobimy piwnicę, która będzie oświetlona jedynie w części, a owoce i warzywa nabiorą nieapetycznych zielonych kolorów.

ilość lumenów

Oszczędzanie energii dzięki LED’om?

Wyliczenie oszczędność nie jest proste, chociaż powinno być oczywiste, skoro nowoczesne światełka pobierają mniej energii (mniej Watt). Do końcowego rozrachunku co wychodzi taniej wziąć pod uwagę należy cenę zakupu żarówek LED + ilość godzin pracy x moc posiadanych żarówek LED x cena energii i to porównać z kosztem zakupu zwykłych żarówek + ilość godzin pracy x moc zwykłych żarówek x cena energii

Wzory są skomplikowane ale to jedyny sposób aby poznać prawdę, można też skorzystać z kalkulatora energii online, ale wówczas wyliczymy jedynie pobór prądu, bez ceny zakupu.

Wymieniając 5 starych żarówek o mocy 50W, (razem 250W) ich cen to około 20 złotych. Chcemy wymienić je 5 żarówek LED o mocy 3,5W co da nam w sumie 17,5W mocy. Koszt tych żarówek wyniesie około 95 złotych.

Cena za energię (brutto) to 0,65zł/kWh.

Zgodnie ze wzorem:

95 zł + ilość godzin pracy np. 5 x 0,0175kW x 0,55zł/kWh – LED - 95,048 zł

20 zł + ilość godzin pracy np. 5 x 0,25kW x 0,55zł/kWh – tradycyjne żarówki - 20,69 zł

Oszczędności jak widać będą widoczne dopiero, kiedy wypłaci się zwrot zakupu nowego oświetlenia. Konsumenci wiedzą o tym, dlatego inwestują w tańsze żarówki LED, ale czy takie istnieją? Dobra żarówka to koszt nawet 40 złotych, robiąc zakupy hurtowo można zaoszczędzić. Nie ma za to nic wspólnego z oszczędzaniem zakup żarówek bez atestu czy gwarancji. Wówczas nie ma mowy ani o oszczędnościach ani o komforcie użytkowania. Dobrą radą, jaką udzielają sobie klienci oświetlenia LED’owego jest ich wybór jako światło dodatkowe, uzupełniające i to zainstalowane nie w każdym punkcie świetlnym, a tylko tak gdzie jest często korzystne.

Opinie na temat żywotności LED

Użytkownicy tej technologii skarżą się, że żarówki nie dotrzymują obiecanych przez producenta 30 tys. godzin świecenia. LED przepala się już po pół roku jego stosowania co daje 4392 h pracy.To zaraz po ponurejbarwie światła druga negatywna opinia o żarówkach LED.Oczywiście można je reklamować, jeśli zachowaliśmy paragon. Warto też z mitem długotrwałości rozprawić się w raz na zawsze, bowiem technika świetlnej trwałość źródła światła oznaczana jest zgodnie ze statystyczną wg normy IEC 969. Dużą pulę żarówek LED np.1000 szt. bierze się do obliczeń, gdzie połowa z nich będzie świeciła krócej niż deklarowany czas świecenia, a druga połowa dłużej, tak powstają średnie dane dot. świecenia. Co może oznaczać, że jeden LED podczas badania świecił 1000 godzin, a drugi 30000 h godzin, kolejny 3000 h a inny nie przepalił się nawet po 50000 h. Pytanie dlaczego częściej spotykamy LED’y świecące krócej?

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

 Żarówki energooszczędne - przelicznik
14 Październik 2014
Chcecie wiedzieć czy opłaca się zakup żarówek energooszczędnych, zatem zobaczcie co przygotowaliśmy.
Audyt energetyczny – czy warto?
07 Marzec 2014
Audyt energetyczny w ostatnim czasie staje się coraz to popularniejszy. Co to jest audyt? Czy warto go wykonać w firmie? Ile kosztuje? Odpowiedzi na t...
Oszczędzanie energii w hotelu
18 Wrzesień 2017
Hotele to miejsca, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, co do tego nie ma wątpliwości. Dawniej hotelarze nie zwracali na to ...
Oświetlenie LED – prawdy i mity
15 Kwiecień 2014
Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
Oszczędzanie energii w salonie
14 Luty 2014
Marnujemy spore ilości prądu, tylko dlatego że nie potrafimy korzystać z niego prawidłowo. A zmarnowana energia = zmarnowane pieniądze. W tym artykul...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7