Poradniki
Start Poradniki Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?
Artykuł

Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?

Zobacz, jakie działania obniżą Twój rachunek? Zastosuj je i ciesz się dodatkowo zaoszczędzonym groszem.

jak oszczędzać energię

Fot. Flickr.com

Jak oszczędzać energię?

Wszelkie porady, jakie pojawiły się na temat oszczędzania dają efekt jedynie wtedy, gdy na stałe u nas zagoszczą. Na nic się nie zda kupno pralki w najwyższej klasie energetycznej, jeśli będziemy jedną parę skarpet praćw programie do prania pościeli, który jak wiadomo trwa długo i pobiera wiele wody, głównie do płukania. Faktycznie, jedna para skarpet to przesada, chcę Wam uświadomić, że niewielkie rzeczy mają znaczenie. W oszczędzaniu liczy się skrupulatność, rozsądek i zmiana przyzwyczajeń.

Tryb gotowości

Wiele urządzeń oczekuje na pracę, będąc podłączone do gniazdka.Taki stan świadczy o tym, że urządzenie nadal pobiera energię, za zwyczaj w mniejszych ilościach od 0,1 - 10 W w zależności od rodzaju urządzenia.Każdy w domu czy w biurze ma tych urządzeń kilka, które łącznie pobierają ponad 20 W, co w skali kraju daje ponad 2 mln MWh zmarnowanej energii, której koszt wynosi ponad 830 mln zł. Tyle energii produkuje elektrownia, zatem jej praca idzie na marne, pobierany przez stand-by prąd przekłada się jedynie na tony CO2 trafiającego do atmosfery, jaki i na nasze wyższe rachunki.

Nowe sprzęty

Zamierzasz kupić nowego elektronicznego "pomocnika" czy czaso-umilacza, mam tu na myśli telewizor czy komputer? Zapoznaj się z etykietą energetyczną jak i oznaczeniami, jakie figurują na sprzęcie. Najbardziej energooszczędne są te oznaczone klasąA+ i wyższa.Komputery czy sprzęty takie jak żelazko, czajnik elektryczny nie podlegaja obowiązku umieszczania na nich etykiet energetycznych, ale mogą pojawić się na nich inne oznaczenia np.: Energy Star czy der Blau Engel, EcoLabel, CE. Wówczas masz świadomość, że wybrane przez Ciebie urządzenie przeszłoodpowiednie testy. Kolejną ważną zasadą jest wybieranie sprzętu, o ile wybór telewizora opiera się głównie na cenie i przekątnej ekranu, czasem w oparciu o ulubioną markę, to kupując zmywarkę, pralkę czy lodówkę należy dostosować ją do potrzeb.

Sposoby oszczędzania energii

Zmywarka - Kup taką, którą zapełnisz, wiesz, że zmywasz raz dziennie po wszystkich posiłkach, by na rano mieć czyste talerze, nie kupuj takie co pomieści 14 kompletów jak wystarczy taka na 12 czy 10. Większa sprawdzi się w przypadku dużej rodziny, ale pod warunkiem, że uruchomisz ją kiedy będzie całkowicie obładowana. Resztki jedzenia należy usunąć, grozi to zapchaniem filtra. Jeśli możesz podłącz zmywarkę do ciepłej wodyzrób to, wówczas nie będzie pobierać prądu na podgrzanie wody. Zapoznaj się z funkcjami jakie ma urządzenie, może wystarczy umyć je w programie eko, krótszym a co za tym idzie energooszczędnym.

Pralka - W sumie można przekopiować tu powyższe rady. Pralkę włączmy gdy będzie zapełniona. Zmniejsz ogrzewanie, zbyt wysoka temperatura może poniszczyć ubrania, jeśli możesz podłącz sprzęt do źródła ciepłej wody. Używaj odpowiednich programów tj. dopasowany do wsadu.

Lodówka – Ustaw ją zdała od źródeł ciepła, nasłonecznione okno takżeodpada. Pamiętaj lodówka to nie TV, otwieraj ją na krótko szybkowyciągając potrzebne produkty. Zainwestuj w taką z technologią samoodszraniania i automatycznym doborem temperatury. Umiejętnie zagospodaruj miejsce, unikaj pustych przestrzeni, wówczas przy otwarciu nastąpi wymiana powietrza, zimne ucieknie a zanim ciepłe się ochłodzi minie jakiś czas. Nie wkładaj nic gorącego czy ciepłego. Raz na miesiąc przetrzyj z kurzy tylnąścianę lodówki oraz wywietrzniki, częściej wnętrze i uszczelkę.

Telewizor, komputer inne urządzenia biurowe/rozrywkowe – Tutaj zaoszczędzisz na energii jeśli zrezygnujesz z trybu gotowości, dalej sprawdzi się zasada nie korzystasz – wyłącz. Wybierz odpowiednie ustawienieekranu, nowe sprzęty cechuje ustawienie, które przyciągnie uwagę kupującego, często są to najwyższe detale graficzne, takie ustawienie sprzyja większemu poborowi energii.

Piekarnik, kuchenka, mikrofala – Te urządzenia wyłącz kilka minut przez czasem, nagromadzona wewnątrz temperatura nadal ogrzej potrawę, ale urządzenie nie będzie pobierać jużprądu. Używaj garnków dostosowanych do wielkości palnika, najlepsze są te z płaskim czystym dnem, gotuj zawsze pod przykrywką.

Oświetlenie – Wymień żarówki, zrób to systematycznie zacznij od tych, które się przepaliły, bądź od tych, których używasz najczęściej, na zwrot kosztów poczekasz jakiś czas, ale są też zalety takiej wymiany mianowicie ochrona środowiska i radość z lepszego światła.Żyrandole, najlepsze są te, które przepuszczają światło, mocno zabudowane zatrzymują je, co sprawia, że musisz zamontować w nich żarówkę o większej mocy. Gaś światło kiedy wychodzisz z pomieszczenia.

Mniejsze AGD i RTV - Odkurzaj szybko, prasuj sprawnie, to samo dotyczy miksera czy blendera, aby nie używać go zbyt długo, wówczas skrócisz czas pracy, przez co i pobór energii.Gotuj tyle wody ile potrzebujesz, nie ustawiaj maksymalnej temperatury na grzejniku, lepiej załóż ciepły sweter. Zanim zaczniesz suszyć czy modelować włosy, spraw by nie kapała z nich woda. Po zakończeniu ładowania telefonu czy laptopa wyciągnij ładowarkę prądu.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Audyt energetyczny – czy warto?
07 Marzec 2014
Audyt energetyczny w ostatnim czasie staje się coraz to popularniejszy. Co to jest audyt? Czy warto go wykonać w firmie? Ile kosztuje? Odpowiedzi na t...
Jak oszczędzać prąd w łazience?
17 Luty 2014
Łazienka to pomieszczenie, które „kradnie” dosyć sporą ilość energii elektrycznej. Z poradnika EnergiaDirect.pl dowiesz się jak zaoszczędzić wiele kil...
Niezawodne sposoby na obniżenie rachunku za prąd: lodówka
19 Październik 2016
Jak obniżyć rachunki za prąd? Próbujemy obniżać rachunki działając kompleksowo, wymieniamy oświetlenie, gasimy światło. To jednak nie zawsze wystarcza...
Jak oszczędzać baterię w smartphonie?
28 Listopad 2014
Ładowarka do telefonu pobiera od 0,01-0,03 kWh, nie jest to dużo jednak włączona częściej, bądź wcale nie wyciągana z gniazdka pobierze znacznie więce...
Oszczędzanie energii bez wyrzeczeń? To możliwe, mamy 15 sposobów!
06 Maj 2015
Niższe opłaty za energię elektryczną może mieć każdy z nas. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, a Twoje rachunki za prąd mogą być sporo niższe. Pr...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7