Poradniki
Start Poradniki Audyt energetyczny – czy warto?
Artykuł

Audyt energetyczny – czy warto?

Audyt energetyczny w ostatnim czasie staje się coraz to popularniejszy. Co to jest audyt? Czy warto go wykonać w firmie? Ile kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

audyt energetyczny

Co to jest audyt energetyczny?

Najprościej mówiąc jest to skontrolowanie wszystkich elementów, które wpływają na zużycie oraz koszty energii w danym przedsiębiorstwie. Głównym celem audytu energetycznego jest zredukowanie wydatków na energię. Poznając nasz sposób użytkowania z energii elektrycznej będziemy wiedzieć jakie są jego słabe punkty. Posiadając tą wiedzę można dokonać usprawnienia systemu korzystania z energii, a co za tym idzie znacząco zmniejszyć pobór oraz koszty energii.

Jeśli audyt będzie przeprowadzony prawidłowo to uzyskamy odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Po jego przeprowadzeniu uzyskamy informacje co działa w sposób nieprawidłowy, jakie koszty przez to ponosimy, a także ile zaoszczędzimy jeśli wprowadzimy zmiany.

Co podlega audytowi?

System korzystania z energii elektrycznej to wszystkie instalacje, urządzenia oraz procesy pobierające energię. Wpływ na zużycie ma oczywiście wiele elementów. Niezależnie w jakiej branży prowadzisz działalność podczas przeprowadzania audytu sprawdzone zostaną przede wszystkim urządzenia i produkcyjne procesy, moc umowna oraz grupa taryfowa.

Audyt wewnętrzny

Taką analizę można po części wykonać także samodzielnie. W ramach wewnętrznego audytu można zastanowić się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Wybór tańszej oferty na sprzedaż prądu zapewne przyczyni się do zmniejszenia wydatków na energię. Podobnie sprawa wygląda z mocą umowną. Odpowiednio dobrana moc umowna będzie oznaczać mniejsze rachunki. W innych przypadkach – czy moc umowna będzie za niska, czy za wysoka – będzie przynosić dodatkowe koszty. W pierwszej sytuacji firma płaci sporo wyższe opłaty dystrybucyjne, a w drugiej kary za przekroczenie.

Nie tylko energia

Trzeba jednak pamiętać, że audyt to nie sama energia. Brane są tu pod uwagę inne media: woda, gaz czy ogrzewanie. Wykonany profesjonalnie audyt obejmuje cały wachlarz wykorzystania mediów oraz ich relacji. Bierze się tu pod uwagę takie czynniki jak: źródło mediów, ich obieg, a także urządzenia odbiorcze.

Niezbędna wiedza audytora

Warto podkreślić, że dobrze zrealizowany audyt zależy także od wiedzy osoby przeprowadzającej, czyli audytora. Jego wiedza na temat działalności firmy, jej specyfiki oraz technologicznego procesu jest nieodzowna. Tylko to gwarantuje, że audyt przyniesie korzyści w postaci konkretnych rozwiązań.

Jak wygląda audyt?

Audyt nie musi trwać długo, a sam proces nie powinien być uciążliwy. Oczywiście jest to uzależnione od klienta. Istotną rolę odgrywają tu nie tylko elementy techniczne, ale i także nasze oczekiwania – co chcemy poddać analizie?

W każdej firmie istnieją pewne czynniki określane jako standardowe (np. dobór mocy umownej, czy grupy taryfowej), a także czynniki indywidualne. Dlatego też na rynku można się spotkać z audytami podstawowymi oraz indywidualnymi. Podstawowa wersja audytu obejmuje standardowe czynności, a indywidualna jest dostosowana do potrzeb oraz sytuacji danej firmy.

Podstawowy audyt może również stanowić element badania kompleksowego. Wtedy ocena jest dokonywana w dwóch fazach. W pierwszej fazie zbierane są konieczne dane oraz ma miejsce zapoznawanie się z technologiami jakie wprowadzone są w przedsiębiorstwie i systemami, czy przepływami energii. Wynikiem tych działań jest wstępna ocena energetycznej efektywności. Kolejna faza to dokonywanie oceny szczegółowej, przeważnie trwa to maksymalnie dwa dni. To ile potrwa cała procedura zależy przede wszystkim od stosowanych urządzeń, procesów czy zadań (stopnia ich skomplikowania) itp.

Możliwe jest, że pierwsza faza będzie jedyną. Audyt szczegółowy może się okazać bowiem mało potrzebny lub z jakiś powodów nie zrealizowany. Decyzję o tym możesz podjąć po zebraniu danych w audycie wstępnych. Niektóre firmy proponują przeprowadzenie tej części audytu za darmo.

Ile kosztuje audyt?

To ile zapłacimy za audyt energetyczny zależy głównie od tego jaki będzie miał zakres. Wpływ na koszt audytu ma także wybór audytora. Istnieje wiele firm mających w swojej ofercie przeprowadzanie audytów. Jednak nie wszystkie cechują się wysoką jakością usług. Poza tym bezpłatny audyt wstępny może np. oznaczać raport, który będzie wskazywać konieczność przeprowadzenia audytu kompleksowego. Koszt profesjonalnego audytu może oscylować w graniach nawet kilku tysięcy złotych – zależy to oczywiście od stopnia skomplikowania zadań.

Czy warto?

To czy był sens wykonania takiego audytu, a w szczególności zastosowania propozycji znajdujących się w raporcie, uzależnione jest w dużym stopniu od wielkości zużycia oraz chęci przedsiębiorstwa do poniesienia kosztów jakie są związane z modernizacją. Większy wymiar późniejszych oszczędności wymaga bowiem większych wydatków na zmiany. Istotnym elementem jest wspomina wcześniej wielkość zużycia. Przykładowo piekarnia, która zużywa 300 MWh/ rok może liczyć na oszczędności roczne rzędu ok. 8000 zł. Wniosek z tego jest jeden – audyt energetyczny na pewno będzie opłacalny w przypadku sporego poboru energii.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?
16 Październik 2014
Zobacz, jakie działania obniżą Twój rachunek? Zastosuj je i ciesz się dodatkowo zaoszczędzonym groszem.
Doładowanie licznika energii
28 Sierpień 2014
Pre-paid to system znany przede wszystkim z telefonii komórkowej. Coraz większą popularność zyskuje w energetyce – prąd można bowiem też kupować w ten...
Jak oszczędzać prąd w firmie? Sprawdź!
24 Luty 2014
Faktur za energię elektryczną nie uniknie żadna firma. Sposobów na energooszczędność jest jednak wiele. Podpowiadamy, co przedsiębiorcy mogą zrobić, a...
Sposoby na oszczędzanie energii w domu - odkurzacz
20 Październik 2016
Każdy zmaga się w swoim domu ze żwirem, kurzem, kłaczkami czy sierścią pupila, Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni odkurzacz, która będzie p...
Stand by – ile prądu zużywa urządzenie, gdy nie pracuje?
16 Kwiecień 2014
Tryb czuwania to rodzaj „zawieszenia broni’ w walce o oszczędzanie energii elektrycznej. Co prawda pamiętamy o wyłączeniu urządzeń, z których nie korz...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7