Telewizor
Pobór prądu jest tu uzależniony przede wszystkim od technologii, która została wykorzystana w produkcji ekranu. Największą energooszczędnością cieszą się telewizory LED. Większym poborem energii cechują się natomiast telewizory plazmowe oraz LCD.
Kuchenka
Zdecydowanie największą wydajnością charakteryzują się indukcyjne płyty kuchenne. Ich nagrzewanie odbywa się poprzez wytwarzane pole magnetyczne. Ponadto, taka płyta może posiadać takie przydatne funkcje typu szybkie gotowanie. Warto kupić taki piekarnik, który ma kilka szyb. Takie urządzenie lepiej utrzymuje temperaturę.
Pralka
Wybór pralki powinien się ograniczyć do sprzętu klasy A. Dlaczego? Pralki tej klasy zużywają o 19% mniej prądu od pralek w klasie B. Oprócz klasy energetycznej warto zwrócić uwagę na dodatkowe ułatwienia. Przydatną funkcją będzie na pewno ekonomiczne pranie w przypadku załadowania połowy wsadu. Niektóre pralki bowiem potrafią dobrać wodę czy czas prania do załadunku, dzięki czemu oszczędza się wodę i energię elektryczną.
Chłodziarko - zamrażalka
Funkcja chłodzenia oraz zamrażania zawarta w jednym urządzeniu już generuje mniejszą ilość energii. Kolejną oszczędność naturalnie znajdziemy w klasach energetycznych. Warto kupić urządzenie mające w wyposażeniu funkcję "no Frost". Dzięki niej automatycznie usuwana jest wilgotność oraz szron. W ten sposób w urządzeniu utrzymuje się optymalna temperatura, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu.
Zmywarka
Posiadanie zmywarki już samo w sobie gwarantuje nam oszczędności. Średnio zmywarka zużywa dziesięć razy mniej wody niż w przypadku zmywania ręcznego. Przydatną funkcją, podobnie jak w przypadku pralki, jest tryb połowy wsadu. Dzięki niemu oszczędza się wodę oraz prąd. Niemniej istotnym rozwiązaniem jest odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania wody świeżej. Niektóre zmywarki określane jako Eko umożliwiają krótszy okres suszenia – pobierają nawet 40% mniej prądu.
Radosław Lis, Doradca energetyczny