Fot. Flickr.com
Płyta indukcyjna – jak to działa?
Tego rodzaju płyta funkcjonuje na zasadzie elektromagnetycznej indukcji, użytkując tzw. indukcyjną cewkę. Środek tej płyty bardzo różni się od tradycyjnej płyty gazowej czy też ceramicznej. Pole magnetyczne wytwarza się pomiędzy naczyniem a powierzchnią płyty. To powoduje, że w naczyniu wytwarzane są prądy wirowe i następuje nagrzanie naczynia. Do największych zalet płyty indukcyjnej należy to, że nie nagrzewa się mocno – indukcja oddziałuje tylko na ferromagnetyczny metal. Ciepło jest wytwarzane przez pole indukcyjne tylko wówczas, gdy jest w kontakcie bezpośrednim z metalowym naczyniem.Za pomocą zwykłego magnesu można sprawdzić czy dane naczynie nadaje się do indukcyjnej kuchni.
Bezpieczna kuchnia indukcyjna
Bezpieczeństwo to kolejna przewaga płyty indukcyjnej nad innymi grzewczymi płytami. Jeśli płyta indukcyjna będzie włączona a my coś przypadkowo rozlejemy to nic się nie stanie. Płyta będzie w zasadzie zimna. Możemy odczuć jedynie ciepło, które zostało wydzielone przez garnek w trakcie gotowania. Na wyposażeniu wielu modeli kuchni indukcyjnej jest tzw. czujnik ciepła resztkowego, które informuje o wyższej temperaturze powierzchni płyty.
Oszczędna kuchnia indukcyjna
Płyta indukcyjna oznacza krótszy czas gotowania. Na dodatek palniki reagują bezzwłocznie na zwiększenie bądź zmniejszenie temperatury i mocy. Ponadto pole grzejne jest w stanie samodzielnie rozpoznać wielkość naczynia oraz dostosować do niego moc. W ten sposób kuchnia zużywa tyle prądu, ile faktycznie potrzebuje. Płyty indukcyjne tracą zaledwie 5% ciepła. Tymczasem zwykłe płyty elektryczne aż 40%.
Agnieszka Kierzkowska