Oświetlenie
Nasz rachunek za prąd może nabijać oświetlenie, dlatego warto na nie zwrócić szczególną uwagę. Podstawową rzeczą jest wykorzystanie do maksimum naturalnego światła. Ono przecież nic nas nie kosztuje. Nie zasłaniajmy zatem okien ciężkimi firankami czy zasłonami, ściany pomalujmy na jasne kolory. Ponadto, jeśli posiadamy starego typu oświetlenie wymieńmy je na energooszczędne. Tego rodzaju oświetlenie np. oświetlenie ledowe zużywa kilkakrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki. Nie można też zapominać o wyłączaniu światła, kiedy już go nie potrzebujemy.
Lodówka
Przy oszczędzaniu energii elektrycznej nie możemy też zapominać o urządzeniach, które działają przez całą dobę. Takim urządzeniem jest choćby lodówka. Istotne znaczenie ma jej lokalizacja. Nie powinno się ją ustawiać w pobliżu kuchenki czy grzejnika. Większy pobór energii powoduje także wkładanie do niej jeszcze ciepłych potraw. Warto także zatroszczyć się o oto, aby wewnątrz lodówki nie był szron. To bowiem zwiększa zużycie prądu o nawet 10%. Urządzenie powinno się co jakiś czas rozmrażać. Nowsze lodówki posiadają zazwyczaj funkcje automatycznego oszraniania, zwaną NoFrost.
Czajnik
Wydawać by się mogło, że czajnik elektryczny nie pobiera sporych ilości energii. Wodę jednak gotujemy codziennie kilka razy. Najważniejszą zasadą jest gotowanie takiej ilości, której akurat potrzebujemy. Kolejną ważną rzeczą jest pilnowanie, aby grzałka czy płyta grzewcza nie były pokryte kamieniem. Ma to spory wpływ na większy pobór prądu.
Stan czuwania
W każdym gospodarstwie domowym jest co najmniej kilka urządzeń, które pobierają prąd w tzw. stanie czuwania. Warto zakupić listę zasilającą z wyłącznikiem. Wówczas za pomocą jednego przycisku wyłączamy wszystkie podłączone do niej urządzenia.
Agnieszka Kierzkowska