Poradniki
Start Poradniki Ile wynosi opłata przejściowa?
Artykuł

Ile wynosi opłata przejściowa?

Przeglądając swój rachunek za prąd z pewnością natkniesz się na pozycję: opłata przejściowa. Co to jest za opłata? Od czego zależy jej wysokość? Dowiesz się z tego poradnika.

ile wynosi opłata przejściowa

Co to jest opłata przejściowa?

Opłata przejściowa znajduje się na każdym rachunku w części za dystrybucje energii elektrycznej. Ustanowiono ją w związku z koniecznością sfinansowania straty, która powstała u dostawców prądu poprzez wycofanie w 2007 roku tzw. KDT (kontakty długoterminowe). Dzięki KDT zakłady energetyczne miały gwarancje sprzedaży energii elektrycznej przez kolejne lata. To z kolei umożliwiało przedsiębiorstwom energetycznym planowanie inwestycji oraz finansowanie ich działalności w bardzo długim horyzoncie czasowym. Opłata przejściowa, jak sama wskazuje, miała widnieć na naszych rachunkach za energię elektryczną tylko w okresie przejściowym. Nie wiadomo jednak jak długo to jeszcze potrwa. Obecny rząd postanowił przedłużyć jej obowiązywanie.

 

Od czego zależy wysokość opłaty przejściowej?

Opłata przejściowa nie jest zależna od zużycia prądu w danym miesiącu. Stawka tej opłaty w przypadku gospodarstw domowych jest uzależniona od poziomu zużycia energii elektrycznej w skali roku. Obowiązują zatem 3 stawki: dla zużycia poniżej 500 kWh, dla zużycia 500-1200 kWh oraz dla zużycia powyżej 1200 kWh. W Polsce średnie zużycie prądu w skali roku przez gospodarstwo domowe wynosi 2500 kWh. Natomiast w przypadku odbiorców biznesowych wysokość opłaty przejściowej jest uzależniona od napięcia sieci, do której jest firma przyłączona. Inna stawka obowiązuje zatem firmy przyłączone do sieci niskiego napięcia, a inne do średniego napięcia. Na tej podstawie jest naliczana właśnie opłata przejściowa.

Ile wynosi opłata przejściowa?

Urząd Regulacji Energetyki co roku ustala w taryfach dystrybucyjnych wysokość stawki opłaty przejściowej. W przypadku odbiorców indywidualnych stawkę opłaty przejściowej mnoży się przez liczbę miesięcy, które obejmują dany okres rozliczeniowy. Z kolei w przypadku odbiorców biznesowych stawka opłaty przejściowej jest mnożona przez moc umowną oraz liczbę miesięcy. Co roku jest ona zatwierdzana przez wspomniany Urząd Regulacji Energetyki.

Co jeszcze znajduje się na rachunku?

Na rachunku znajdują się także inne opłaty. Zasadniczo dzielimy na część sprzedażową oraz dystrybucyjną.

W części sprzedażowej jest opłata za pobraną energię elektryczną. Czyli za zużyte przez nas kilowatogodziny.Sprzedawca prądu pobiera również opłatę handlową, która stanowi swego rodzaju pokrycie kosztów związanych z obsługą klientów, wysyłką faktur za energię itp. Tylko te dwie pozycje znajdziemy na fakturze od sprzedawcy energii elektrycznej.

Natomiast części dystrybucyjnej oprócz omówionej wcześniej opłaty przejściowej widnieją następujące opłaty:

  • Opłata jakościowa

Jest to opłata dotycząca kosztów zachowania równowagi w elektroenergetycznym systemie. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od zużytej przez odbiorcę energii. O co chodzi z tą równowagą w systemie? Elektrownie nie są w stanie w krótkim czasie zwiększać bądź zmniejszać produkcje energii, a jak wiemy zużycie energii elektrycznej nie jest stałe.

  • Opłata sieciowa

Inne nazwy dla opłaty sieciowej to dystrybucyjna zmienna i przesyłowa zmienna. Tutaj opłata jest związana z kosztami przesyłu energii sieciami przesyłowymi. Chodzi tu także o pokrycie przez odbiorców strat energii – tak prąd "ucieka" w powietrze. Wysokość opłaty także jest uzależniona od poboru prądu.

  • Opłata stała za przesył

Pokrywa ona koszty związane z eksploatacją sieci a także pomiarowych układów. Jej wysokość jest zależna od zapotrzebowania na moc.

  • Opłata abonamentowa

Dystrybutor energii pobierają ją związku z kosztami obsługi klienta (odpowiednik opłaty handlowej u sprzedawcy energii).

  • Opłata OZE

Opłata związana z wsparciem dla odnawialnych źródeł energii.

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

PGE reklamacje
01 Styczeń 1970
Uważasz, że w rozliczeniach z PGE wystąpiły jakieś nieprawidłowości? Masz wątpliwości czy dostarczona energia ma odpowiednie parametry jakościowe? Prz...
Rady dla odbiorców energii wybierających się na ferie
01 Styczeń 1970
Planujemy wyjazd w wyprzedzeniem aby nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci braku miejsc w hotelu. Planowanie wakacji, spakowanie odpow...
Odcięli Ci prąd? Sprawdź, ile wynosi cena podłączenia prądu!
01 Styczeń 1970
Nie uregulowałeś rachunku za prąd, kolejne upomnienie a Ty nadal nie masz środków na koncie by uregulować zaległości? Zobacz ile zapłacisz za wznowie...
Okresy rozliczeniowe, jaki jest najkorzystniejszy?
01 Styczeń 1970
Jeśli nasz licznik spisywany jest co miesiąc to oznacz, że płacimy za faktycznie popraną energię czy zużycie prognozowane? Jakie okresy rozliczeniowe ...
Numery kont bankowych – Enea
01 Styczeń 1970
Zmiany numerów kont na obszarach: szczeciński, bydgoski. Chociaż zmiany sprzedawca wprowadził jakiś czas temu, wielu z klientów nadal nie wie komu pła...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7