Poradniki
Start Poradniki Wysokie rachunki za prąd
Artykuł

Wysokie rachunki za prąd

Nie lubisz otrzymywać rachunków? My też nie, niestety nie powiemy jak ich uniknąć, ale znamy skuteczne sposoby jak je obniżyć.

Fot, Flickr.com

Wyeliminuj awarię

Sprawdź czy twój licznik chodzi prawidłowo tzn. nie świeci się na nim dioda awaryjna, bądź na wyświetlaczu nie pojawia się komunikat Error, czyli błąd. Jeśli licznik faktycznie będzie uszkodzony zgłoś to dystrybutorowi. Jeśli negujesz wysokość swoich rachunków, w związku z zaistniałą awarią, możesz żądaćlaboratoryjnej kontroli licznika. Jeśli przeprowadzałeś remont, koniecznie sprawdź, czy poza nowym wystrojem nie nastąpiła także awaria sieci. Wiem, że usługi elektryka nie są tanie, ale na dłuższą metę zwarcie może kosztować dużo więcej.

Audyt energetyczny

Prezentowany sposób nie jest tani, ale najpierw trzeba wyłożyć aby zarobić, w tym wypadku obniżyć koszty za energię. Po wykonanym audycie dowiesz się o możliwych rozwiązaniach, jakie możesz wprowadzić by uzyskać oszczędności.Audytor przeanalizuje główne ścieżki przepływu energii i poprawy ich efektywności, a w dalszej części przedstawi sposobyobniżeniazakładowych kosztów energii, oparte na obliczeniach. Dobry audytor skupia się na szukaniu nieprawidłowości w poszczególnych obiektach i ich układach, które są przyczyną strat energii. Audyt trwa dwa dni, są różne jego rodzaje, bowiem w różnych celach się go wykonuje.

Oszczędność na sprzętach

Dbaj o swoją elektronikę, regularnie myj lodówkę, zwróć uwagę na jej lokalizację oraz układ produktów w środku. Nie otwieraj jeśli nie musisz, ale to na pewno wiesz, niejednokrotnie o tym pisaliśmy. Jeśli chodzi o użytkowanie lodówki więc porad znajdziesz tutaj. Zmniejsz temperaturę zmywania i prania, te sprzęty uruchamiaj kiedy uzbierasz cały bęben prania, bądź zapełnisz komorę zmywarki. Sprzętów typu telewizor, komputer, radio, drukarka nie zostawiaj na tzw. czuwaniu. Wielokrotnie przestrzegaliśmy o tym, że stand-by marnuje Twoje pieniądze. Wymień żarówki, zwłaszcza te, których używasz najczęściej. Oświetlenie w piwnicy czy kotłowni możesz sobie darować, zwróci się dopiero po kilku latach, więc lepiej zainwestuj w światło w pokoju, gabinecie czy kuchni. Gotuj pod przykryciemna kilka dni, do czajnika nalewaj tyle wody ile potrzebujesz.

Nowe sprzęty

Czasem choćbyśmy przestrzegali powyższych rad, nie zdadzą się one na wiele, bowiem sprzęty starej generacji są po prostu mniej energooszczędne. Można nawet powiedzieć, że niektóre z oszczędnością nie mają nic wspólnego. We wcześniejszej dekadzie producenci skupiali się głównie na funkcjonalności, dopiero przepisy unijne zobligowały ich do skupienia większej uwagi na zmniejszeniu zużycia energii. Twój sprzęt liczy sobie ponad 10 lat, pomimo tego, że działa zastanów się nad zmianą. Podczas zakupu przyda Ci się wiedza na temat klas energetycznych, zasada jest prosta A najwyższa, dalej są jeszcze urządzenia z plusami, plusy przyznaje się za technologie wmontowane w urządzenie. Wraz z ilością plusów spada pobór energii, niestety wzrasta cena.

Zmiana taryfy

Całymi dniami w domu nie ma nikogo, a jednym sprzętem, który pracuje jest chłodziarka? Zastanów się nad zmianą taryfy na nocną. (G12) Polega ona na tym, że wieczorem gdy jesteś w domu zużywasz tańszy prąd. Sprzedawcy w ramach tej taryfy oferują też niższą stawkę w godzinach popołudniowych, warto więc przemyśleć to rozwiązanie. Podlicz też roczne zużycie, jeśli posiadasz taryfę do 40kW i notorycznie ją przekraczasz nie płacisz za to kary, jednak jeśli zużycie jest dużo niższe dowiedz się ile zyskasz na zmianie napięcia.

Zmiana sprzedawcy

Ten punk pojawił się tutaj nie tylko dlatego, że się tym zajmujemy, ale dlatego, że zmiana naprawdę przynosi korzyści. Chęć zmiany sprzedawcy, jak podaje sam Prezes URE ciągle rośnie, dlatego przemyśli tę kwestię i zapoznaj się z ofertą innego sprzedawcy. Media przestrzegają przed nadużyciami ze strony sprzedawców, nie wszyscy są jednak nieuczciwi. Zmiana sprzedawcy odbywa się tylko po podpisaniu umowy, dokładnie przeanalizuj jej treść przed podpisaniem. Jakiś punkt jest nie jasny zapytaj czego dotyczy,masz do tego prawo.Wcześniej jednak skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź kto ma najniższe stawki.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Za duży rachunek za prąd? Wprowadź kilka zasad i zmień przyzwyczajenia
23 Maj 2017
Opłaty za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetów polskich rodzin. Średnio na prąd wydajemy 176 zł miesięcznie. Rachunki można jednak nie...
Dlaczego rośnie koszt energii elektrycznej? Są szanse na obniżki?
27 Maj 2015
Dlaczego prąd drożeje? Czy są jakieś szanse na spadki cen? Czy można przewidzieć, ile będzie kosztowała energia za rok, czy dwa lata? Dowiesz się z na...
Opłaty za prąd - jak obliczyć rachunek?
20 Październik 2016
Czy można samemu obliczyć koszty rachunku za prąd? Można próbować, ale raczej nigdy nie wyjdzie nam tyle samo ile na fakturze, naliczy sprzedawca oraz...
3 powody, dlaczego Brytyjczycy płacą niższe rachunki za prąd od Polaków
13 Sierpień 2014
Inni mieszkańcy Starego Kontynentu otrzymują od nas niższe faktury za energię elektryczną. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy na przykładzie Brytyjcz...
Enea płatności
24 Listopad 2016
Jesteś klientem Enea? Sprawdź jak szybko i wygodnie regulować rachunki za energię elektryczną.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7