Poradniki
Start Poradniki Jak oszczędzać prąd w kuchni?
Artykuł

Jak oszczędzać prąd w kuchni?

W kuchni znajduje się cała gama urządzeń elektrycznych. Z ich pomocą m.in. szybciej i łatwiej coś ugotujesz, czy upieczesz. Ich używanie wiąże się ze sporym kosztem, jednak trudno sobie bez nich wyobrazić życia. Rachunek za prąd można w łatwy sposób obniżyć. Jak? Dowiesz się z naszego poradnika.

Płyta ceramiczna i indukcyjna

Posiadając płytę ceramiczną najlepiej używaj naczyń, które mają płaskie dno. Pamiętaj o tym, że naczynia nie przylegające całą  powierzchnią dna do płyty są bardzo energożerne – zużywają nawet 50% więcej prądu. Gotując np. zupę nastaw moc palnika na „maxa”, po czym zmniejsz ją do takiego poziomu, który umożliwi dalsze gotowanie w temperaturze wynoszącej 100 stopni C.

Warto zamrożone produkty przed gotowaniem wcześniej dokładnie rozmrozić. W innym przypadku zużycie energii jest spore. Jak to najlepiej zrobić? W lodówce. W ten sposób zysk jest podwójny, bowiem oprócz oszczędności w trakcie gotowania, produkty zamrożone ochładzają produkty znajdujące się w lodówce.

Warto wyczyścić powierzchnię grzewczą płyty indukcyjnej nie tylko ze względu na kwestie estetyczne. Dzięki czystej powierzchni zwiększa się także efektywność grzania.

Lodówka i zamrażarka

To jedni z najważniejszych urządzeń elektrycznych w naszej kuchni, a zarazem najwięksi pożeracze prądu. Będąc w posiadaniu pewnej wiedzy można jednak zaoszczędzić trochę kilowatogodzin.

 1. Nie stawiaj ich w pobliżu takich urządzeń jak piekarnik czy piec, a już w szczególności blisko kaloryfera.
 2. Jeśli Twoja lodówka nie jest przeznaczona do zabudowy to ją w żaden sposób nie zabudowuj. Z powodu złej wymiany powietrza z tyłu chłodziarki zużycie energii znacznie się zwiększa.
 3. Pamiętaj, aby do lodówki nie wkładać produktów gorących. Zaczekaj aż ich temperatura będzie pokojowa. Inaczej urządzenie będzie pobierać trzy razy więcej prądu, aby ochłodzić produkty.
 4. Produkty układaj w przeznaczonych dla nich strefach temperaturowych. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi każdego tego typu urządzenia. Ponadto często strefy te są oznaczone ikonkami wewnątrz lodówki.
 5. W lodówce ustaw temperaturę chłodzenia na od 6 do 8 stopni C, natomiast w zamrażarce na -18 stopni C. Są to najbardziej optymalne temperatury.
 6. Drzwi lodówki czy też zamrażarki otwieraj tylko na chwilę. Efektywność chłodzenia obniża się jak wpuszczasz do środka wilgotne powietrze.
 7. Raz, dwa razy do roku odkurz tzw. drabinkę, która znajduje się z tyłu lodówki.
 8. Odmrażaj regularnie urządzenia. Pamiętaj, że warstwa lodu nie powinna przekraczać 10 mm.
 9. Jeśli rozmrażasz zamrażalnik to przełóż z niego produkty do lodówki. Dzięki temu inne produkty w lodówce będą się schładzać, co będzie skutkować mniejszym zużyciem prądu.
 10.  Całą chłodziarkę, a także uszczelkę myj regularnie używając przy tym wody z łagodnym detergentem. Jeśli uszczelka jest uszkodzona koniecznie ją wymień.
 11. W sytuacji, gdy wyjeżdżasz na nieco dłużej lodówkę wyłącz. Pozostaw drzwi uchylone- w ten sposób unikniesz nieprzyjemnych zapachów oraz pleśni. Przy wyjazdach krótkich wystarczy o kilka stopni podwyższyć temperaturę w lodówce.

Czajnik

Bez niego raczej trudno wyobrazić sobie wyposażenie kuchni. Jest często używany, a w związku z tym pobiera dosyć sporo energii elektrycznej. Można jednak zastosować kilka prostych zasad i obniżyć jego zużycie prądu.

 1. Podstawową zasadą oszczędzania jest tu – gotuj tyle wody, ile potrzebujesz.
 2. Wybieraj takie urządzenie, które posiada teflonową płytę grzewczą – ona zapobiega osadzaniu się kamienia.
 3. Im większa moc czajnika, tym szybsze gotowanie oraz mniejsze straty prądu.
 4. Zamiast grzałki wybierz płytkę grzejną – mając ją w czajniku możesz zagotować mniejszą ilość wody.
 5. Warto wybrać czajnik z głośnym dzwonkiem – wtedy z pewnością zawsze zauważymy koniec gotowania. W ten sposób zapobiegniesz kilkakrotnemu gotowaniu wody.
 6. Nie zapomnij regularnie odkamieniać czajnik. Osadzony kamień wydłuża czas gotowania wody oraz zwiększa pobór energii.

Piekarnik

Korzystając z tego urządzenia wystarczy choćby pamiętać o jednej rzeczy i w ten sposób zaoszczędzić aż 20% energii. Mało tego, czynność ta nie kosztuje nas żadnego wysiłku. Wystarczy bowiem włączyć funkcje termooobiegu. Warto pamiętać, także że duża ilość ciepła ucieka, jeśli w trakcie pieczenia otwierasz drzwiczki. To wiąże się oczywiście z zwiększeniem poboru energii.  Rachunek za prąd nieco się zmniejszy, jeśli będziesz również  wyłączać piekarnik na 5-10 minut przed zaplanowanym końcem pieczenia. Temperatura utrzyma się  w nim przez ten czas bez problemu.

Zmywarka

Zmywarka to oszczędność nie tylko prądu, ale i także Twojego czasu oraz wody. Ponadto jest to bardziej higieniczne niż zmywanie ręczne. Wysoka temperatura panująca podczas pracy zmywarki eliminuje wszelkiego rodzaju bakterie. Samo posiadanie jednak tego urządzenia nie sprawi, że oszczędzisz kilowaty. Istotne jest także odpowiednie z niego skorzystanie:

 • zmywarkę załaduj do pełna,
 • używaj funkcji ekonomicznego zmywania, a także programów szybkiego mycia (przydatne przy świeżych zanieczyszczeniach),
 • wybieraj kostki do zmywarki, które są najnowszej generacji. Ich skuteczność jest większa, przez co można włączyć krótsze programy.

Oświetlenie

Wystarczy zastosować kilka prostych „sztuczek” i zaoszczędzić dzięki dobremu oświetleniu kuchni.

 • tradycyjne żarówki zastąp świetlówkami energooszczędnymi,
 • ściany maluj farbami w jasnych tonacjach,
 • na podłogę wybierz terakotę czy drewno także w jasnych barwach,
 • framugi okien pomaluj najlepiej na biało,
 • nie zawieszaj firanek w ciemnych kolorach.

 

 • Lodówkę i zamrażalkę postaw jak najdalej grzejnika, piekarnika czy pieca.
 • Wybierz czajnik z teflonową płytą grzejną.
 • W piekarniku korzystaj z funkcji termoobiegu. 
 • Zmywarkę załaduj zawsze do pełna. 

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jak oszczędzać baterię w smartphonie?
28 Listopad 2014
Jak oszczędzać baterię w smartphonie?
Ładowarka do telefonu pobiera od 0,01-0,03 kWh, nie jest to dużo jednak włączona częściej, bądź wcale nie wyciągana z gniazdka pobierze znacznie więce...
Czytaj dalej
Jak oszczędzać prąd?
21 Październik 2015
Jak oszczędzać prąd?
W dobie wysokich cen towarów, jakie musimy nabyć aby egzystować jest tylko jedna umiejętność, która pomaga nam unikać wysokich rachunków. Jest nią umi...
Czytaj dalej
Oświetlenie LED – prawdy i mity
15 Kwiecień 2014
Oświetlenie LED – prawdy i mity

Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
Czytaj dalej
6 sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd: lodówka
19 Październik 2016
6 sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd: lodówka
Jak obniżyć rachunki za prąd? Próbujemy obniżać rachunki działając kompleksowo, wymieniamy oświetlenie, gasimy światło. To jednak nie zawsze wystarcza...
Czytaj dalej
Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
12 Grudzień 2014
Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
Koniec roku napawa optymizmem, jak pokazują statystyki wielu Polaków zmieniło sprzedawcę prądu nie raz nie dwa a już trzy razy. Jednak nadal pozostaje...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7