Fot. Flickr.com
Oświetlenie kuchni - centralne
Czyli lampa zawieszona nad stołem bądź na środku pomieszczenia. Jeśli chcemy aby światło nie rozchodziło się po całej kuchni a jedynie wybrany punkt wybierzmy oprawy wykonane z nieprzezroczystych materiałów. Dodatkowo możemy skorzystać z rozwiązania bardzo znanego mianowicie obniżanej lampy górnej. Osoby, które chcą oświetlić całe pomieszczenie niech wybiorą przezroczyste plafony. Dobrze sprawdzą się też lampy z kilkoma punktami świetlnymi, wówczas każdy punkt nakierujemy w inną stronę. Drugie rozwiązanie nie da nam obfitego światła centralnego a jedynie światło odbite, pozbawione ostrych cieni. Bardzo często efekt delikatnego rozproszonego światła chcą uzyskać osoby instalujące halogeny na linka bądź szynach. Oczekiwany efekt uzyskamy jeśli halogeny będą umieszczone w odpowiedniej oprawie rozpraszającej światło, ich ilość nie będzie zbyt mała, jednak zbyt wiele światła sprawi, że w pomieszczeniu będzie zbyt jasno. Ważne jest też kąt padania każdego punktu świetlnego.
Miejsce pracy
Wszystko zależy od tego gdzie obierasz i kroisz warzywa, wałkujesz ciasto na pierogi. Jeśli robisz to na stole wówczas musisz dobrać odpowiednie żarówki do lampy górnej. Jeśli posiadasz specjalną w tym celu wyspę zamontuj punkt świetlny także nad nią. Kroisz, siekasz na blacie szafki kuchennej? Pracę ułatwią punkciki świetlne umieszczone pod szafkami. Do tego idealnie nadają się taśmy ledowe. Nie ogrzewają one powierzchni dlatego są bezpieczne dla samych mebli jak i produktów ustawionych na blacie.
Rada na koniec
Odpowiednie efekty uzyskuje się jeśli przy wyborze oświetlenia jak i przy jego umiejscowieniu zwraca się uwagę jego równomierność. Wyżej pisaliśmy o podświetleniu miejsca pracy, jednak nie powinno ono dominować w pomieszczeniu a jedynie ułatwiać pracę. Ważna jest też odpowiednia ilość, czyli nie można przesadzić z punktami świetlnymi. Nie może zdarzyć się tak, że osoby wchodzące go kuchni będą rażone światłem ze źle skierowanego halogenu. Barwa światła, to zagadnienie bardzo szerokie. Do kuchni najlepiej pasuje światło o temperaturze 3300K dające barwę światła białego. Takie światło nie męczy oczu a widziane barwy nie odbiegają od naturalnych.
Grażyna Kulik, Redaktor