Fot. Flickr.com
Co oferuje rynek?
Sprzęty elektroniczne można podzielić na wiele kategorii od producentów, klasy energetyczne czy sposoby obsługi. Biorąc pod uwagę rodzaj, który także informuje o innych parametrach, ale o tym później spotykamy następujące rodzaje maszyn piorących:
- Pralki ładowane od frontu, tak zwany automat. Pralki tego typu potrzebują dostępu do wody i odpływ. Nie zajmują wiele miejsca ich głębokość to 50-60 cm, gdyż taką pralkę można zabudować w aneksie kuchennym. Tego typu prali posiadają panel sterowania umieszczony nad drzwiami, w zależności od typu panel może być sterowany dotykowym ekranem, pokrętłami czy przyciskami. Ładowność tego typu pralki waha się od 5 do 9 kg.
- Pralka slim należy to typu pralki ładowanej od frontu, jednak nie pomieszczą wiele max 6 kg. Sterowanie bardzo podobne jak w standardowym automacie. Jedyna różnica to głębokość, która nie przekracza 45 cm.
- Pralka ładowana od góry, urządzenia tego typu nie są szerokie, głębokość zaś szacuje się na 60-65 cm. Pojemność od 4 do 7 kg można spotkać też sprzęty o większym załadunku. Pralka posiada zalety z pewnością jest nią jej rozmiar, można ją ustawić niemal wszędzie, pamiętać należy o tym, aby nie upychać jej od blaty czy szafki, bowiem ma ona otwierane wieko.
- Pralko-suszarka, łączy w sobie dwie funkcje, to rozwiązanie dedykowane jest osobom, które nie mają gdzie powiesić prania. Gabaryty, funkcje czy sterowanie nie równią się niczym od typowych pralek ładowanych przodem, jednak wszystko zależy od modelu.
Parametry i programy
Coś na co powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę, jeśli jesteś zadowolony ze swojej dotychczasowej maszyny sprawdź ile miała obrotów wirowania, jakie programy i porównuj z nową.
- Temperatura prania jest to ważny parametr, jeśli dobierzemy nie odpowiednią nasze ubrania mogą na tym ucierpieć. Istnieją dwa w sumie trzy rodzaje pralek, pierwszy to taki, w którym temperatury nie idzie zmienić wybieramy program np. program do prania syntetyków w tmp. 60C. Drugi rodzaj to samoczynne nastawieni termostatu, tego rodzaju pralki to rzadkość ale można o nich poczytać w sieci. Ostatni to pralki mieszane, programując pranie nastawiamy program ale możemy jeszcze zmniejszyć bądź zwiększyć temperaturę.
- Wirowanie, szybkość zależy od silnika, istniej też pewna zależność im większy wsad pralki tym niższe obroty jednak z tym skutecznie walczą producenci. Teoretycznie im więcej obrotów a wahają się one od 800 -1600 obr./min, tym pranie będzie krócej schło. Nie zawsze tak jest jak dowodzą testy wirowanie maszyną 1200 obrotów nie zawsze daje lepszy efekt od wirowania pralką o 1000 obrotach. W większości modeli możemy wybrać ilość obrotów, tak jak temperaturę.
- Pobór energii, na etykiecie energetycznej widzimy ile dany sprzęt pobierze energii rocznie, pamiętajmy, że jest to tylko szacunkowe określenie jakie powstało w oparciu o 280 prań w standardowym cyklu. Nie wiadomo jakie było obciążenie bębna i co dokładnie rozumie się przez cykl standardowy czy jest to cykl godzinny, czy pond godzinny. Najbardziej energooszczędne sprzęty przynależą do lasy A+++, ilość plusów przyznawana jest za technologie, jakie wspierają pracę pralki i wpływają na to by nie pobierała wiele mediów.
- Programy ten kto kupował pralkę wie, że nie można ich porównywać każdy model ma swoje własne. Najczęściej dobiera się je w oparciu o temperaturę prania, czas albo rodzaj załadunku np. Jeans 60 program do prania tego materiału w 60 stopniach.
- Dodatkowe programy to płukanie, pranie eko, wirowanie bez zagnieceń. Tego typu opcje stają się standardem. Posiadający tańszą taryfę nocną G12 powinni zaopatrzyć się w pralkę z time managerem funkcją która uruchamia pranie o wybranej godzinie.
Jaką pralkę kupić?
Przed zakupem należy zastanowić się nad jak często pierzemy i jakimi programami. Wykonując częste małe przepierki nie warto inwestować w pralkę z dużym wsadem. Najczęściej pierzemy ubrania, w których chodzimy na co dzień to nie musimy prać ich w wysokich temperaturach przez długi czas wystarczy program godzinny czy 45 minutowy. Większość modeli posiada standardowe podłączenie prądu czy odpływ, warto jednak dopytać czy nie nie potrzeba dodatkowych złącz. Poza analizą etykiety energetycznej skup się na analizie programów i szukaj tych funkcji, jak wykorzystasz. Nie daj się kusić dodatkami o ile przyda się zapas proszku czy tabletek zmiękczających wodę to nie będziesz zadowolony jeśli najkrótszym programem będzie program półtoragodzinny a Tobie zależy na jak najszybszym upraniu koszuli.
Grażyna Kulik, Redaktor