Poradniki
Start Poradniki Smart Lighting
Artykuł

Smart Lighting

Prawie wszystko zyskuje teraz przymiotnik smart. Mamy już inteligentne zegarki, inteligentne samochody, inteligentne domy, banki wprowadzają inteligentne systemy płatności. Obecnie zapanowała moda na inteligentne oświetlenie, które możemy kontrolować za pomocą smartfonów. Czy nadużywamy terminu smart? Co sprawia, można nazwać żarówkę inteligentną?

Czym jest inteligentene oświetlenie?

Odpowiedź jest krótka – smart lighting to połączenie łączności bezprzewodowej i efektywności energetycznej. Miano inteligentnego oświetlenia zyska każdy system, którym można zdalne sterować abyzautomatyzować oświetlenie.Zwykle dzieje się to, za pomocą połączeń sieciowych i urządzeń, takich jak smartfony, tablety i komputery.

Inteligentne oświetlenie jest często zintegrowane z innymi technologiami sterowania mocą, takimi jak ogrzewanie i zużycie energii. Wówczas mowa o inteligentnym domu, gdzie za pomocą technologii takich jak IFTTT steruje się czujnikami ciepła, światłem czy klimatyzacją.

 

Inteligentne żarówki

Inteligentne żarówki mają dużo dodatkowych funkcji. Zautomatyzowane ustawienia sterowania pozwalają wykorzystaćinteligentną żarówkę LED w jak najlepszy sposób, i to odróżnia inteligentne żarówki od zwykłego standardu LED.Dostosowanie jasności, temperatury barwowej czy też sterowanie danymi punktami świetnymi to sposoby na oszczędności energii. Automatyczne ściemnianie i korekcja kolorów pozwala z tej samej żarówki wydobyć różne odcienie światła, które dostosowywać należy do pory dnia. Na dobry sen odpowiednia jest ciepła barwa 2700 - 3500K, do kuchni i biura lepiej wybrać naturalną barwę (białą) 4000 - 4500K.

Inteligentne żarówki, są nieodłącznym elementem smart lightiningu, tak jak każde inne inteligentne urządzenia, stworzone zostały do wydajnego gospodarowania energią aby spełniać wymogi efektywności energetycznej i w dalszym etapie przyczyniać się do ochrony środowiska. Smart lighting sprawdza się na dużych powierzchniach, hale produkcyjne, galerie handlowe,to tam inteligentne oświetlenie ma wypełniać kilka zadań.

  • Oszczędzać energię,
  • Dopasowywać się do przestrzeni logistyki, ekspozycji, spełniać role dekoracyjną,
  • "Śledzić ludzi w przestrzeni" a raczej być śledzone przez człowieka, system kamer może być automatycznie aktywowany wraz z oświetleniem.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Żarówki LED opinie
11 Luty 2016
Żarówki LED od dawna postrzegane są jako produkty, które pomagają oszczędzać energię. Stoją za nimi ekolodzy, urzędnicy Unii Europejskiej oraz ich pro...
Jakie żarówki LED?
10 Styczeń 2024
Zwykle żarówki odchodzą już w niepamięć. W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej głównym źródłem światła są żarówki LED. Które wybrać? Na co zw...
Jakie są rodzaje sieci elektrycznych i energetycznych?
16 Kwiecień 2015
W mediach często słyszymy: sieci energetyczne zagrożone wirusem, awaria sieci energetycznej, potrzebne inwestycje w sieci energetyczne. Czym w ogóle s...
Budownictwo energooszczędne – Co warto o nim wiedzieć?
19 Wrzesień 2014
Dom pasywny czy energooszczędny potrzebuje niewiele energii do ogrzania co innego tradycyjny budynek. UE wymusza aby do 2020 roku nowo powstałe budynk...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7