Poradniki
Start Poradniki Jakie są rodzaje sieci elektrycznych i energetycznych?
Artykuł

Jakie są rodzaje sieci elektrycznych i energetycznych?

W mediach często słyszymy: sieci energetyczne zagrożone wirusem, awaria sieci energetycznej, potrzebne inwestycje w sieci energetyczne. Czym w ogóle są sieci energetyczne? Jak je dzielimy i co kryje się pod pojęciem inteligentne sieci energetyczne - dowiesz się z tego artykułu.

rodzaje sieci elektrycznych

Fot. Flickr.com

Co to jest sieć energetyczna?

Jest to zestaw urządzeń, a także instalacji, które służą do dystrybucji bądź przesyłania energetycznych nośników. Występują trzy rodzaje sieci energetycznych: sieci ciepłownicze, sieci elektroenergetyczne oraz sieci paliwowe. Przyłączenie do sieci jest regulowane w naszym kraju ustawą "Prawo energetyczne".

Sieć elektroenergetyczna

Drugi rodzaj sieci energetycznej, czyli sieć elektroenergetyczna to zbiór elektrycznych przewodów oraz urządzeń połączonych elektrycznie, które służą do przesyłania a także przetwarzania, rozdzielania wyprodukowanego prądu i do zasilana nim odbiorników. Tego typu sieci można podzielić ze względu na rodzaj prądu, wysokość napięcia oraz układ sieciowy. Wyróżniamy tu dwa takie elementy jak sieć przesyłowa oraz sieć dystrybucyjna. Pierwsza z nich jest siecią wysokiego i najwyższego napięcia, a druga to sieć średniego i niskiego napięcia.

Co to są inteligentne sieci energetyczne?

Jest to system, w którym stosowane są nowoczesne technologie umożliwiające stałe monitorowanie wytwarzania oraz zużycia energii w rzeczywistym czasie. Już niedługo każdy odbiorca dzięki tzw. inteligentnym licznikom, a także informatycznemu systemowi będzie miał możliwość na bieżąco śledzić średnie zużycie prądu w domu. Poprzez ISE ma się zwiększyć także niezawodność dostaw energii.

Sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza to urządzenia, które służą do transportu rurociągowego cieplnej energii od ciepłowni, elektrociepłowni do odbiorców. Ze względu na ich przeznaczenie dzielimy ją na komunalne, przemysłowe oraz mieszane. Występuje także podział sieci ciepłowniczej ze względu na wysokość ciśnienia w sieci czy rodzaj nośnika.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Smart Lighting
08 Luty 2016
Prawie wszystko zyskuje teraz przymiotnik smart. Mamy już inteligentne zegarki, inteligentne samochody, inteligentne domy, banki wprowadzają intelige...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7