Fot. Flickr.com,ota_photos
Dokonaj regulacji jasności monitora
Najwięcej energii pochłania ten monitor, który posiada najjaśniejszy obraz. W celu zmniejszenia poboru prądu należy, więc użyć funkcji przyciemniania.
Nie stosuj wygaszacza ekranu
Mając włączony wygaszacz ekranu z całą pewnością nie oszczędzimy prądu. Co ciekawe, jeśli wygaszacz posiada zaawansowaną grafikę to generuje dwa razy większy pobór prądu od wygaszacza standardowego. Ponadto takie wygaszacze "blokują" komputerowi przechodzenie na tryb tzw. uśpienia. Jak informuje EPA, amerykańska Agencja Ochrony Środowiska dzięki wyłączeniu wygaszacza można sporo zaoszczędzić. Szacuje się, że w skali roku mogą to być oszczędności nawet siedemdziesięciu pięciu dolarów.
Wybierz monitor LCD
Jak się okazuje monitory LCD, zwane także ciekłokrystalicznymi pobierają nawet o 70 procent mniej prądu w aktywnym trybie niż zwykłe monitory CRT. Obliczono, że biorąc pod uwagę 8-godzinny dzień pracy różnica pomiędzy wymienionymi monitorami może wynieść ponad 100 kilowatogodzin rocznie.
Korzystaj z trybu oszczędzania energii
Monitor można skonfigurować w taki sposób, aby po np. 20 minutach bezczynności przechodził w tryb oszczędzania. To samo można zrobić z dyskiem twardym. Jak to zrobić? Za pomocą ikonki Opcje zasilania, która znajduje się w Panelu sterowania systemu. Poprzez zmianę owych ustawień znacznie pomniejszysz ilość prądu, którą pobiera urządzenie, jeśli jest włączone, a Ty go w danej chwili nie używasz.
Wyłącz komputer, kiedy przez dłuższy czas z niego nie korzystasz
Zaleca się, aby w przypadku zamiaru nie używania komputera przez więcej niż 2 godziny po prostu go wyłączyć. Można ewentualnie również zastosować tryb wstrzymania. Włączanie oraz wyłączenie komputera jest, co warto podkreślić, codzienną i pożądaną formą konserwacji.
Odłącz urządzenia od sieci
Mniejsze rachunki za energię elektryczną przyjdą, jeśli od sieci odłączysz od sieci wszelkie urządzenia elektryczne. Można to sobie ułatwić stosując listwy zasilające.
Odłącz ładowarkę notebooka
Po ukończeniu ładowania pamiętaj, aby odłączyć ładowarkę laptopa. W innym przypadku ładowarka będzie pochłaniać tyle samu prądu, co w trakcie ładowania. Co istotne w ten sposób zupełnie niepotrzebnie generujemy w skali roku nawet 70 kilogramów dwutlenku węgla.
Usuń bezużyteczne programy
To pozwoli na mniejsze obciążenie komputera w trybie bezczynności – programy, które działają w tle pobierają wówczas sporo energii. W celu sprawdzenia obciążenia w owym trybie należy uruchomić Menedżera zadań.
Stare komputery oddawaj do recyklingu
Wysłużony sprzęt komputerowy przeznacz do recyklingu. W jego trakcie odzyskuje się niebezpieczne metale, a plastikowe elementy są przeznaczane do produkcji urządzeń nowych.
Postaw na produkty ekologiczne
Dokonując zakupu komputera warto zwrócić uwagę na oznaczenia produktu. Na uwagę zasługuje m.in. oznaczenie ENERGY STAR®, klasyfikujący sprzęt energooszczędny.