Za co płacisz, skoro z prądu nie korzystasz?
Kto wybudował linię energetyczną? Skoro niektóre z nich mają ponad 70 lat trudno to ustalić, ale za ich użytkowanie należy płacić. Opłata przesyłowa, to ustalona w taryfie kwota, jaką co miesiącponosimy za korzystanie z sieci elektroenergetycznej.
Czym różni się zmienna opłata przesyłowa od stałej opłaty przesyłowej?
Skoro opłaty przesyłowe są dwie (stała i zmienna) to jak jest między nimi różnica? Rodzaj posiadanego układy rozliczeniowego ma wpływ na wymiar opłaty, można przyjąć, że miesięcznie płacimy za samo posiadanie (dzierżawę licznika, jego legalizację jak i przyszłą wymianę). Za to opłata przesyłowa zmienna obliczana jest proporcjonalnie do naszego zużycia. Sieć ulega eksploatacji z każdym pobranym przez nas kilowatem, dlatego za jego odbiór ponosimy koszty, które są zyskiem dla dystrybutora. Chociaż dostawca przesyła do nas energię w sposób ciągły to musi liczyć się też ze stratami, energia bowiem "ucieka" przez linie energetyczna. Odbiorcy otrzymają jej wystarczająco, ale bilans nigdy nie będzie się zgadzał, zawsze będzie jej mniej niż przesłał dystrybutor.
Ile wynosi cena zmiennej opłaty przesyłowej za prąd?
Każda taryfa wprowadza dwa rodzaje opłaty przesyłowej stałej, niższa stawka pojawia się dla układu jednofazowego i wyższa dla układu trójfazowego, tzw. siły). Wysokość uzależniona jest także od rejonu danego OSD. Zwykle za układ jednofazowy zapłacimy miesięcznie nie więcej na 3 złote, koszt układu trójfazowego może za to wynieść nawet ponad 6 złotych.
Grażyna Kulik, Redaktor