Poradniki
Start Poradniki Żarówki energooszczędne czy są zagrożeniem dla zdrowia?
Artykuł

Żarówki energooszczędne czy są zagrożeniem dla zdrowia?

Unia Europejska postanowiła od 2009 roku, wyeliminować stare żarówki miały zastąpić je nowe energooszczędne świetlówki. Cel - zmniejszenie zużycia energii. Jednak cena do zapłaty na obniżenie konsumpcji energii, w tym przypadku, wydaje się, nieco wysoka - stan zdrowia. O co chodzi?

Nie kupuj energooszczędnych żarówek są zagrożeniem dla zdrowia!

Chociaż jesteśmy zwolennikami zachowań energooszczędnych, a wymiana oświetlenia uważana jest za drogę ku oszczędzaniu. To musimy sprawę świetlówki nakreśli z każdej strony. W wielu dziedzinach, głównie związanych ze zużyciem energii, mamy do czynienia z niepewnym i kontrowersyjnym etapem. Otóż przejście od jednych technologii do drugich nastrająnas niepokojem. Ile to czasu minęło zanim z naszych domów wyparta została pralka z rodzaju Frani? Jeśli chodzi o produkcję energii w masie, ustalono, że konieczne jest odejście od paliw kopalnych, i zwrócenie się do wciąż słabo rozwiniętych, ale czystych źródeł energii. Takie zmiany nosiły w historii miano "oświecenia".

I tak około dekadę temu Unia Europejska podjęła krok, który wydawał się decydujące w celu zmniejszenia zużycia prądu. Nakazując zaprzestanie produkcji i stopniowe wycofanie z rynków wspólnoty żarówek o wysokich mocach (znikły już żarówki 100-watowe i 80-watowe) W ich miejscu, pojawiły się różne typy żarówek, każda o lepszych standardach energetycznych. Niższe zużycie to nie jedyna zaleta, okazuje się, że nowe żarówki to też mniejsze zanieczyszczenia i szkody dla zdrowia ludzi.

Co jest nie tak zświetlówkami?

Głównym problemem charakteryzujących się niskim zużyciem żarówek jest neon oraz fakt, że zawierają one pewną ilość rtęci, która może wynieść do 5 mg. Poza tym jeśli tak żarówka zbije się istnieje ryzyko wejścia w kontakt z rtęcią, jodkami i mnóstwem innych metali ciężkich, znajdujących się w tych lampach. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda, dowodzą, że ​​tylko jeden miligram rtęci może zanieczyszczać czterech tysięcy litrów wody. W świetlówkach miligramów jest od 3 do 5g, więc za pomocą jednej żarówki można zanieczyścić 12.000 litrów wody! Większym jednak problemem jest to, że zdecydowana większość użytkowników tych lamp o tym nie wie, traktując je jak zwykłe żarówki, po przepaleniu wyrzucają je do kosza. Szokuje też instrukcja, która jeśli jest dołączona do żarówki nie zawsze jest przeczytana przez kupującego. Oto ona:

  1. Po zbiciu żarówki, przewietrz pomieszczeni na min. 15 minut i opuścić pokój.
  2. Gdy się wywietrzy posprzątaj przy otwartych oknach, na ręce włóż rękawiczki, nawet w rękawiczkach nie dotykaj odpadów ręką.
  3. Wszystkie fragmenty zmieść w jedno miejsce i włożyć do hermetycznego pojemnika wraz z ściereczką, którą użyłeś do sprzątania.
  4. Jeśli używasz odkurzacza pod koniec czyszczenia zmień worek i filtr odkurzacza wyrzucić do pojemnika na śmieci niepodlegające recyklingowi.
  5. Dokładnie umyć ręce i buty, zmień ubrania.

Co kiedy taka, żarówka zbije się w przedszkolu czy biurze? Kto zastosuje się to powyższej instrukcji? Istnieją przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, które maja obowiązek zajmować unieszkodliwianiem tych odpadów, ale tego rodzaju śmieci trzeba odpowiednio segregować i składować. Co zatem lepsze, zmniejszenie zużycia o 80% czy zdrowie?

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Audyt energetyczny – czy warto?
07 Marzec 2014
Audyt energetyczny w ostatnim czasie staje się coraz to popularniejszy. Co to jest audyt? Czy warto go wykonać w firmie? Ile kosztuje? Odpowiedzi na t...
Kalkulator energii – ile kosztuje używanie urządzeń elektrycznych?
02 Kwiecień 2014
Energia elektryczna to niewątpliwie jeden z najbardziej niezbędnych do życia mediów. Absorbuje jednak znaczą część domowego budżetu. Co zrobić, aby ra...
Cena energii elektrycznej - co wpływa na jej wysokość?
18 Marzec 2014
Kto ustala cenę za prąd? Co się na nią składa? Jakie są główne składniki ceny energii? Co to jest opłata za transport prądu? Wszystko o cenie za kilow...
Jakie oświetlenie do kuchni?
28 Listopad 2014
Przeglądając projekty nowoczesnych domów coraz częściej widzimy, że kuchnia stanowi serce domu, często łączy się w całość z salonem. Dlatego oświetlen...
Jaki sprzęt jest energooszczędny?
20 Marzec 2014
Kupując sprzęt czy to AGD, czy RTV warto kierować się nie tylko kwestią finansową, ale i również energooszczędnością. Najnowsza technologia pozwala na...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7