Fot. Flickr.com,Tina Kanstrup
Kupuj energooszczędne żarówki
Aż 90% zużywanej energii można zaoszczędzić, jeśli zamiast żarówek tradycyjnych będziemy stosowaćzamienniki pobierające mniej prądu. Są nimi m.in. lampy LED, które są uważane za najbardziej energooszczędne źródła światła i cechują się dużą trwałością. Ponadto takie żarówki są odporne na wahania napięcia, a także na częste włączanie i wyłączanie. Ich minusem jest cena – są droższe od tradycyjnych źródeł światła.
Wybierz jakość
Pamiętaj, że na rynku obok źródeł światła renomowanych firmznajdziesz też wiele tańszych produktów. Niestety w większości przypadków ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Komponenty, z których są wykonane są słabej jakości, co powoduje że są nietrwałe, a i wytwarzane światło jest niezadowalającej jakości. Trzeba wiedzieć, że produkcja źródeł światła cechujących się energooszczędnością to proces złożony oraz skomplikowany. Dlatego też koncerny oświetleniowe przeznaczają na niego wiele środków finansowych. Kupując źródła światła warto, więc kierować się marką oraz ceną, bowiem są to wyznaczniki jakości tego rodzaju produktu.
Rozplanuj dobrze źródła światła
Generalnie rzecz biorąc oświetlenie powinno być tak zaplanowane, aby zapewnić jak najlepszą widoczność w danym pomieszczeniu. Jedną lampę o dużej mocy warto zastąpić kilkoma lampami o mocy mniejszej. Jeśli posiadasz większe wnętrze to korzystnie będzie postawić na lampy podłogowe oraz stołowe. Po ustawieniu ich na różnych poziomach będą idealnie rozświetlać pomieszczenie. Dobrze jest również pamiętać o oświetleniu roboczym, zwanym inaczej funkcjonalnym. Jego zadaniem jest kierowanie światła na daną przestrzeń w taki sposób, aby ułatwić wykonywanie czynności np. czytanie.
Jeśli nie korzystasz wyłącz
Najprościej oraz zarazem najtrudniej jest wyrobić w sobie nawyk wyłączania światła, kiedy go nie potrzebujemy. Dobrym pomysłem jest także kupno takiej oprawy, która ma możliwość regulacji natężenia światła. Posiadając dom warto zastanowić się nad instalacją wokół posesji czujników ruchu, które w sposób automatyczny będą włączać oraz wyłączać światło. Powodem mniejszego natężenia światła mogą być zakurzone klosze czy abażury, dlatego warto od czasu do czasu oczyścić je z zabrudzeń.
Radosław Lis, Doradca energetyczny