Fot. Flickr.com
Oświetlenie dekoracyjne
Tarasy, ozdobny gzyms a może oczko wodne, jeśli oświetlenie ma pełnić funkcję dodatku dekoracyjnego wybierzmy oświetlenie spokojne, które będzie wprowadzać nas w nastrój relaksu.Wówczas żarówki muszą charakteryzować się barwą ciepło-białą. Oczka wodne czy fontanny wokół, których posadziliśmy rośliny należy oświetlić wykorzystując barwy naturalne, które dodatkowo pobudzą rośliny do wzrostu, ostre światło sprawi, że rośliny będą chorować, dodatkowo będzie ono razić w oczy. Oprawy świetlne mogą przybierać różny kształt, pamiętajmy tylko o doborze odpowiednich żarówek, nie chodzi tu tylko o ich kształt, ale o to czy emitują ciepło, jakie są trwałe i czy sprawdzą się w nocy. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym oświetleniualejek czy tylko niektórych elementów takich jak wejście na ganek, to nie inwestujmy w oświetlenie zasilane prądem elektrycznym, ale akumulatorkami, które można ładować. W ten sposób podkreślimy tylko niektóre akcenty ogrodu i nie wydamy wiele na prąd. Drugim dobrym rozwiązaniem są lampki zasilane energią słoneczną, nie dają wiele światła, jednak zbyt ostre i intensywne oświetlenie może odnieść odwrotny skutek i zamiast delikatnie podświetlać element ozdobny całkowicie go zdominuje. Elewacjabudynku to również element dekoracyjny, można go podkreślić na dwa sposoby. Pierwszym jest umieszczenie w kostce przy budynku małych punkcików świetlnych, które oświetlą budynek wzdłuż. To zastosowanie wybierają osoby, które pokryły budynek gładką warstwą tynku. Elewację pokrytą kamieniem dekoracyjnym, cegłą sylikatową należy oświetlać równolegle do ściany budynku, aby wydobyć efekt uwypuklonej faktury. Równolegle oznacza wykonie nawierceń na budynku i zainstalowanie punktu światła na ścianie.
Oświetlenie funkcjonalne
W miejscach wypoczynku takich jak taras czy altanka zainwestujmy w oświetlenie dające niebieskawy odcień, sprawdza się onoszczególnie jesienią kiedy szybko zapada zmrok. Przy takim świetle można także czytać, nie meczy ono oczu, doskonale oświetla wszystko wokół. Jeśli chcemy mocno oświetlić wybrane punty np. garażu czy wejście do budynku zainstalujmy reflektor z czujnikiem ruchu, oświetli nam drogę kiedy będziemy wjeżdżać i zamykać bramę. Czujniku ruchu sprawi, że światło zgaśnie samoczynnie, co także wpływa na oszczędność. Numery budynków oświetlmy w taki sam sposób jak elewację, będzie to nie tylko funkcjonalne ale także spełni się jako dekoracja.
Zanim zaczniesz urządzać
W projektowaniu oświetlenia ogrodu należy zachować umiar, jeśli świateł za oknem będzie zbyt wiele i będą za mocne możemy nie usnąćw nocy. Duża ilość punktów zasilanych prądem elektrycznym wymaga instalacji dodatkowego obwodu, w celu zminimalizowania ryzyka awarii. Wiadomo, do lampki stojącej na dworze może dostać się kropla deszczu i wywołać spięcie. Pamiętaj też, że kable umieszczone w ogrodzie muszą być odpowiednio zaizolowane i oznaczone taśmą ostrzegawczą, warto też umieścić ich położenie na planie działki.
Grażyna Kulik, Redaktor