Poradniki
Start Poradniki Jakie żarówki LED wybrać?
Artykuł

Jakie żarówki LED wybrać?

Zastanawiasz się nad zmianą oświetlenia, nie ma się nad czym zastanawiać, po prostu je wymień.

Fot. Flickr.com

Gdzie opłaci się wymiana?

Zasada jest następująca zacznij wymianę od pomieszczeń, w których przebywasz najczęściej. Dużo czytasz zainwestuj w dobrą lampkę i energooszczędną żarówkę. Kuchnia, salon, pokój dziecięcy czy gabinet inwestycja wypłaci się po 10 miesiącach. Okres ten jest szacunkowy wszystko zależy od tego ile czasu korzystasz ze światła sztucznego i za ile zakupisz nowe żarówki.

Ile lumenów wybrać?

Żarówki Led są bardzo wydajne, świecą większą ilością lumenów niż tradycyjne żarówki, a produkowane przez nie światło nie oddaje ciepła. Lumen (lm) to moc strumienia świetlnego z jakim świeci żarówka. Chcą zamienić stare żarówki na ledowe sprawdź ile lumenów posiadają, przelicznik może się nieco różnic w zależności od producenta. przybliżone dane zawiera tabela.Jeśli miałeś żarówkę 75 watową to zmień ją na 12 czy 13 watową led, gdyż tak kształtuje się przelicznik lumenów. Dobrym sposobem naokreśleniewydajności żarówek led jest obliczenieile lumenów przypada na watt, dzieląc te wartości. Wysoki wskaźnik oznacza, że dana żarówka świeci bardzo efektywnie.

Tradycyjna żarówka
moc [watt]

Led moc [watt]

Ilość lumentów [lm]

28 4 330
40 6 450
60 8-9 600-810
75 12 1055
100 15-20 15

Jaki typ gwintu

Przed zakupem zobacz jaki gwint mają stare żarówki, nie rozróżniasz, zabierz jedną ze sobą. Żarówki "Edisona" posiadają gwint o rozmiarach E27 – szeroki i E14 - wąski, dalej wyróżniamy gwint G9, G4, GU10, MR11, MR16 jednak te rodzaje mocowań stosuje się w specjalnie przygotowanych lampach, więc musimy zapoznać się z oznaczeniem jakie żarówki zakupić. Poza dopasowanie mocowania warto teżzwrócić uwagę na napięcie lampy, zbyt wysokie uszkodzi żarówkę.

Barwa

Led świecinietypowym światłem, po zmianie należy się do niego przyzwyczaić. Barwa światła powinna być odpowiednio dobrana do pomieszczenia.Zimne światło, które barwą przybliżone jest do niebieskiego pojawia się w temperaturze powyżej 5 000K. Ten rodzaj barwy stosowany jest w biurach, salach wykładowych, gabinetach. Światło o tej temperaturze sprawia, że widziane przez nas barwy nie odbiegają od rzeczywistych, dodatkowo światło to nie męczy oczu i nie wpływa negatywnie na osoby przebywające w pomieszczeniu, gdyż barwą przypomina światło słoneczne, które posiada temperaturę 5 500K.

Światło chłodne o lekko oliwkowym odcieniu, jego temperatura wynosi 3 500 – 4 000K. Stosowane do miejscach rzadko przebywanych takich jak klatki schodowe czy piwnice.

Ciepła barwa światła pojawia się w temperaturze 3 000 – 3 200K, ten rodzaj światła pożądany jest w sypialni, gdyż nie pobudza tak jak światło zimne, dobrze sprawdzi się też w miejscach przeznaczonych na wypoczynek.

Moc

Przy wyborze tego rodzaju żarówek zaleca się dobór jak najbardziej odpowiedniej barwy, a po jej ustaleniu do żarówki przypisana jest moc. Sugerując się ilością watt może i skupiamy się na energooszczędności, jednak wybór może nie być trafiony, co do barwy światła czy ilości lumenów. Te dwa ostatnie kryteria sprawią, że zmiana oświetlenia to nie tylko korzyść pieniężna ale także poprawa komfortu pracy.

Uwagi na koniec

Rynek przepełniony jest tanimi podróbkami, nie tyczy się to jedynie oświetlenia. Zwróćmy więc uwagę jakiej produkcji są towary jakie chcemy zakupić. Niska cena nie zawsze wiąże się z korzyściami. Led w czasie swojego istnienia napotkał zwolenników jak i przeciwników. Ci drudzy zarzucali żarówkom lednadmierne migotanie, wszak występuje ono tylko w żarówkach niskiej jakości, bądź źle złożonych. Wąski kąt padania światła faktycznie może oślepić, jednak zdarza się to niezmiernie rzadko, głównie w żarówkach z soczewką, która dodawana by poprawić jasność emitowanego światła. Takie praktyki psucia produktu w celu wzbogacenia się szybko wychodzą na jaw, jednak przezorny zawsze ubezpieczony, więc lepiej tego typu oświetlenie nabyć u wykwalifikowanych sprzedawców.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Oświetlenie ogrodowe
07 Listopad 2014
Ścieżki, alejki czy elewacje będąc oświetlone sprawią, że każdy ogród będzie wspaniały. Oświetlając niektóre elementy poczujemy się bezpieczniej....
Oświetlenie LED – prawdy i mity
15 Kwiecień 2014
Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
Energooszczędne oświetlenie, czy to naprawę przynosi korzyści?
22 Wrzesień 2014
Dla osób, które nie lubią czytać obszernych poradników od razu odpowiem, zmiana ta się opłaca, ale nie w każdym pomieszczeniu. Na zwrot kosztów będzie...
Oświetlenie energooszczędne – mamy na nie 4 pomysły
09 Czerwiec 2014
Wydatki na prąd zaczynają zajmować coraz to większą pozycję w naszych domowych budżetach. Wszystko wskazuje na to, iż ceny energii będą rosły. Mamy, z...
Żarówki LED opinie
11 Luty 2016
Żarówki LED od dawna postrzegane są jako produkty, które pomagają oszczędzać energię. Stoją za nimi ekolodzy, urzędnicy Unii Europejskiej oraz ich pro...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7