Poradniki
Start Poradniki Oświetlenie energooszczędne – mamy na nie 4 pomysły
Artykuł

Oświetlenie energooszczędne – mamy na nie 4 pomysły

Wydatki na prąd zaczynają zajmować coraz to większą pozycję w naszych domowych budżetach. Wszystko wskazuje na to, iż ceny energii będą rosły. Mamy, zatem jedno wyjście – zmniejszyć zużycie prądu. Do oświetlania domów i mieszkań coraz częściej wybieramy energooszczędne źródła światła.

Fot. Flickr.com,Lisa D Elliott

Co zrobić, aby oświetlenie generowało jak najmniejszy pobór prądu?

Postaw na źródła energooszczędne

90% energii – aż tyle można zaoszczędzić zmieniając zwykłe, tradycyjne żarówki na energooszczędne zamienniki. Aktualnie największą oszczędnością energii oraz trwałością charakteryzują się żarówki LED. Ich żywotność jest naprawdę imponująca – świecą przez nawet 25 tys. godzin. Na dodatek są odporniejsze na wahania napięcia oraz częste wyłączanie czy włączanie. Ich jedynym "minusem" jest cena, która jest sporo wyższa od tradycyjnych żarówek. Jednak warto je zakupić, bowiem w krótkim okresie czasu inwestycja ta się zwraca.

Wybierz jakość

Na półkach sklepowych znajdziemy mnóstwo firm produkujących energooszczędne źródła światła. Obok renomowanych produktów są i takie, które są, co prawda tańsze, ale wykonane z słabej jakości komponentów. Takie źródła światła są nietrwałe i dają światło o słabszej jakości. Warto podkreślić, iż produkcja energooszczędnego oświetlenia nie jest procesem łatwym i tanim. Dlatego też wyznacznikiem jego jakości jest cena i marka.

Optymalnie zaplanuj źródła światła

Warto dobrze zaplanować w mieszkaniu czy domu źródła światła. Korzystnie jest rozmieścić kilka lamp o mocach mniejszych niż jedną o dużej mocy. Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie ma za zadanie zapewniać w danym pomieszczeniu jak najlepszą widoczność. Można zastosować umieszczoną centralnie lampę czy żyrandol albo rozmieszczone na całym suficie lampki czy źródła światła, które są ukryte w podwieszonym suficie. Jeśli pomieszczenie jest większe to funkcję oświetlenia ogólnego mogą spełnić lampy stołowe albo podłogowe. Jeśli zostaną ustawione na różnych poziomach to idealnie rozświetlą nam wnętrze. Pamiętaj także o funkcjonalnym oświetleniu, które często jest określane, jako robocze. Jego zadaniem jest skierowanie w taki sposób światła na przestrzeń, aby możliwe było wykonywanie czynności typu czytanie, gotowanie.

Rozsądnie korzystaj z światła

Wyrób w sobie jeszcze jeden nawyk otóż, jeśli nie korzystasz z światła to je po prostu wyłącz. Warto również zakupić oprawy, które mają opcję regulacji natężenia światła i są zamiennikami żarówek tradycyjnych. Te zamienniki mogą spowodować, iż zużycie energii spadnie nawet o 90%. Dobrym rozwiązaniem oświetlenia na zewnątrz są czujniki ruchu, które w sposób automatyczny wyłączają i włączają światło. Pamiętaj o usuwaniu z kloszy czy abażur kurzu, który skutecznie ogranicza natężenie światła, co ciekawe nawet o 50%.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Wysoki rachunek za prąd
01 Styczeń 1970
Istnieje wiele możliwości, aby obniżyć rachunki za prąd. Wielokrotnie na naszym portalu pojawiały się poradniki na temat: Jak obniżyć rachunki za ener...
Płyta indukcyjna zużycie prądu
01 Styczeń 1970
Powoli płyty indukcyjne wypierają z rynku inne płyty grzewcze. Dlaczego? Są bardziej bezpieczne, szybciej gotują i są bardziej oszczędne.
Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
01 Styczeń 1970
Koniec roku napawa optymizmem, jak pokazują statystyki wielu Polaków zmieniło sprzedawcę prądu nie raz nie dwa a już trzy razy. Jednak nadal pozostaje...
Oświetlenie ogrodowe
01 Styczeń 1970
Ścieżki, alejki czy elewacje będąc oświetlone sprawią, że każdy ogród będzie wspaniały. Oświetlając niektóre elementy poczujemy się bezpieczniej....
Oszczędzanie energii w salonie
01 Styczeń 1970
Marnujemy spore ilości prądu, tylko dlatego że nie potrafimy korzystać z niego prawidłowo. A zmarnowana energia = zmarnowane pieniądze. W tym artykul...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7