Poradniki
Start Poradniki 5 największych pożeraczy prądu w naszym domu
Artykuł

5 największych pożeraczy prądu w naszym domu

Patrząc na fakturę za energie elektryczną przecierasz oczy ze zdziwienia? Skąd wzięła się tak duża opłata? Zobacz, które urządzenia pożerają najwięcej prądu i dowiedz się, jakie triki powodują obniżenie rachunków.

5 największych pożeraczy prądu

Fot.Flickr.com,apdk

Lodówka

Najwięcej energii pochłania w domu lodówka. Z obliczeń Open Finance wynika, że to urządzenie pobiera nawet 30% domowego prądu i generuje spore koszty – nawet 350 zł miesięcznie. Sporo można zaoszczędzić już w trakcie zakupu lodówki. Warto przyjrzeć się klasą energetycznym, bowiem rozbieżności nawet wśród grupy najbardziej energooszczędnej są spore. Z badań wynika, że klasa A pobiera 10-15% więcej prądu od klasy A+. Natomiast klasa A z dwoma plusami oznacza mniejszy o 25% pobór energii od klasy A. Najwięcej oszczędności przyniesie nam lodówka mająca klasę A+++, która zużywa ponad 40% mniej prądu niż urządzenie w klasie A.

Istotne znaczenie ma także lokalizacja. Ustawiając lodówkę unikaj miejsc, gdzie w pobliżu znajdują się urządzenia generujące ciepło typu grzejnik, kuchenka czy zmywarka. Ponadto lodówka powinna znajdować się w odległości minimum 10 cm od ściany. Dzięki temu zapewniony jest swobodny przepływ powietrza i ułatwia proces chłodzenia. Można także nieco obniżyć temperaturę w kuchni – to powinno przynieść oszczędności rzędu 5-6%. Co jeszcze ograniczy pobór prądu? Na pewno przestrzeganie takich zasad jak: nie umieszczenie ciepłych potraw, czy jak najkrótsze otwieranie lodówki.

Oświetlenie i drobne AGD

Zaskoczeniem jest drugie miejsce małego AGD, czyli np. czajnika elektrycznego. Dokonując zakupu czajnika warto zwrócić uwagę czy posiada płytkę grzewczą czy też spiralną grzałkę. Sporo większe oszczędności zapewnia czajnik wyposażony w płytkę. Dlaczego? Grzałka za każdym razem musi być zalana wodą a to oznacza, że czajnik musi podgrzać minimum pół litra wody. Sprawą oczywistą jest, że im mniej wody jest gotowanej, tym mniejszy jest pobór prądu. Oszczędności rzędu 10% przyniesie również regularne usuwanie kamienia.

Razem z niewielkim AGD umieszczono oświetlenie. Podstawą oszczędności jest naturalnie pamiętanie o wyłączaniu światła, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia. Jest jednak jedno "ale" – jeśli do danego pomieszczenia masz zamiar zaraz wrócić (za max 5 min) to wyłączanie oświetlenia jest nieopłacalne. Pstrykanie generuje spory pobór prądu w porównaniu do sytuacji, gdy światło jest zapalone non stop.

Kuchenka elektryczna

Na podium znalazła się także kuchenka elektryczna zjadająca 19% energii elektrycznej w naszym domu. Tutaj istotne znaczenie ma rodzaj płyty – ceramiczna czy indukcyjna. Jeśli posiadasz tą pierwszą to pamiętaj o stosowaniu naczyń posiadających płaskie dno. 50% więcej energii pochłaniane jest także w przypadku nie przylegania całej powierzchni naczynia do dna płyty. Natomiast włączając piekarnik warto stosować funkcje termo obiegu – w ten sposób oszczędzamy 20% prądu.

Pralka

Na czwartym miejscu wśród pożeraczy prądu plasuje się pralka. To urządzenie zużywa 9% domowej energii elektrycznej. Aby zaoszczędzić warto do maksimum wykorzystać ładowność jej bębna czy włączać programy ekonomiczne. Nie zaszkodzi także kupowanie wydajniejszego proszku do prania. Wtedy można zmniejszyć temperaturę prania, a to powoduje oczywiście mniejsze zużycie prądu.

Telewizor, komputer i sprzęt audio

6% energii w domu pochłania telewizor, komputer oraz sprzęt audio. Do tak dużego zużycia prądu tych urządzeń przyczynia się tryb stand-by, czyli stan czuwania. Wyłączając urządzenia tylko za pomocą pilota powodujemy, iż nie jest on tak do końca wyłączony i pobiera nadal energię elektryczną. Urządzenia te mogą pobierać w trybie czuwania nawet 35W. W przeciętnym polskim domu w ten sposób działają 4 urządzenia elektryczne, co oznacza, że w skali roku za sam tryb stand by płacimy nawet 100 zł. Kolejną kwestią jest częste pozostawianie włączonego urządzenia wtedy, kiedy jesteśmy w innym pomieszczeniu albo i nawet poza domem.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

3 powody, dlaczego Brytyjczycy płacą niższe rachunki za prąd od Polaków
13 Sierpień 2014
Inni mieszkańcy Starego Kontynentu otrzymują od nas niższe faktury za energię elektryczną. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy na przykładzie Brytyjcz...
Płyta indukcyjna zużycie prądu
01 Czerwiec 2015
Powoli płyty indukcyjne wypierają z rynku inne płyty grzewcze. Dlaczego? Są bardziej bezpieczne, szybciej gotują i są bardziej oszczędne.
Trzy sposoby na obniżenie ceny prądu
12 Grudzień 2014
Koniec roku napawa optymizmem, jak pokazują statystyki wielu Polaków zmieniło sprzedawcę prądu nie raz nie dwa a już trzy razy. Jednak nadal pozostaje...
Kiedy opłaca się dwustrefowa taryfa energii elektrycznej?
16 Maj 2014
Chcąc zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną rzadko zastanawiamy się nad zmianą w planie taryfowym. Króluje, bowiem przekonanie, że tary...
Doładowanie licznika energii
28 Sierpień 2014
Pre-paid to system znany przede wszystkim z telefonii komórkowej. Coraz większą popularność zyskuje w energetyce – prąd można bowiem też kupować w ten...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7