Fot. Flickr.com,mikecogh
Energia ze słońca
Istotnym źródłem może być energia pochodząca z promieni słonecznych. Na dachu instaluje się ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory hybrydowe, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło.
Wiatrowa turbina
Zapotrzebowanie na energię może zaspokoić także turbina wiatrowa. Może ona mieć różną moc. W zestawie turbin znajdują się akumulatory, których celem jest magazynowanie energii.
Kominki z wodnym płaszczem
Często w takich domach spotkamy się z kominkiem z płaszczem wodnym. Przez jego wnętrze w rurkach przepływa woda i w ten sposób ma miejsce ogrzanie domu a także wody użytkowej. Ponadto można tu palić nie tylko drewnem, ale odpowiednio kaloryczną biomasą.
Izolacja
Dom energooszczędny cechuje się także dobrą izolacją. Właściwa grubość izolatora typu wełna mineralna czy styropian zapewnia ochronę przed gorącem latem i mrozem zimą.
Wentylacja
Ważny jest również rodzaj wentylacji. Stosowana jest tak zwana wentylacja mechaniczna. Tutaj powietrze pozyskuje się z zewnątrz poprzez rury znajdujące się około 2 metry pod ziemią. Jest ono zasysane dzięki rekuperatorowi – urządzenie to potrafi dozować optymalne ilości świeżego i ogrzanego powietrza do danych pokoi. Technologia ta jest użyteczna szczególnie w okresie letnim. Wówczas pobierane powietrze jest sporo chłodniejsze od temperatury wewnątrz budynku bez tego systemu.
Pompa ciepła
Na energooszczędność wpływają również zainstalowane w domu pompy ciepła. Montaż tych urządzeń nie należy do łatwych i jest dosyć kosztowny, ale inwestycja po pewnym czasie się zwróci. Technologia ta polega na zamontowaniu gruntowej pompy, której zadaniem jest pobieranie ciepła przez system rur. Układa się je na głębokości wynoszącej mniej więcej półtora metra na terenie kilkuset metrów kwadratowych albo wykonuje się pionowe odwierty na głębokość z kolei kilkudziesięciu metrów. Roczne koszty ogrzewania wody za pomocą pomp ciepła szacuje się na około 1500 zł.
Będziemy oszczędzać coraz więcej
Systemy służące oszczędzaniu energii będą zapewne wykazywać się coraz to większą przydatnością i będą konkurencyjne cenowo.
Radosław Lis, Doradca energetyczny