Poradniki
Start Poradniki Dom energooszczędny – jaki?
Artykuł

Dom energooszczędny – jaki?

Obecnie wybudowanie domu, który będzie niemal samowystarczalny nie jest już żadnym problemem. Źródłami energii może być, bowiem wiatr, słońce czy energia geotermalna. Jakie technologie są stosowane w domach energooszczędnych?

Fot. Flickr.com,mikecogh

Energia ze słońca

Istotnym źródłem może być energia pochodząca z promieni słonecznych. Na dachu instaluje się ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory hybrydowe, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło.

Wiatrowa turbina

Zapotrzebowanie na energię może zaspokoić także turbina wiatrowa. Może ona mieć różną moc. W zestawie turbin znajdują się akumulatory, których celem jest magazynowanie energii.

Kominki z wodnym płaszczem

Często w takich domach spotkamy się z kominkiem z płaszczem wodnym. Przez jego wnętrze w rurkach przepływa woda i w ten sposób ma miejsce ogrzanie domu a także wody użytkowej. Ponadto można tu palić nie tylko drewnem, ale odpowiednio kaloryczną biomasą.

Izolacja

Dom energooszczędny cechuje się także dobrą izolacją. Właściwa grubość izolatora typu wełna mineralna czy styropian zapewnia ochronę przed gorącem latem i mrozem zimą.

Wentylacja

Ważny jest również rodzaj wentylacji. Stosowana jest tak zwana wentylacja mechaniczna. Tutaj powietrze pozyskuje się z zewnątrz poprzez rury znajdujące się około 2 metry pod ziemią. Jest ono zasysane dzięki rekuperatorowi – urządzenie to potrafi dozować optymalne ilości świeżego i ogrzanego powietrza do danych pokoi. Technologia ta jest użyteczna szczególnie w okresie letnim. Wówczas pobierane powietrze jest sporo chłodniejsze od temperatury wewnątrz budynku bez tego systemu.

Pompa ciepła

Na energooszczędność wpływają również zainstalowane w domu pompy ciepła. Montaż tych urządzeń nie należy do łatwych i jest dosyć kosztowny, ale inwestycja po pewnym czasie się zwróci. Technologia ta polega na zamontowaniu gruntowej pompy, której zadaniem jest pobieranie ciepła przez system rur. Układa się je na głębokości wynoszącej mniej więcej półtora metra na terenie kilkuset metrów kwadratowych albo wykonuje się pionowe odwierty na głębokość z kolei kilkudziesięciu metrów. Roczne koszty ogrzewania wody za pomocą pomp ciepła szacuje się na około 1500 zł.

Będziemy oszczędzać coraz więcej

Systemy służące oszczędzaniu energii będą zapewne wykazywać się coraz to większą przydatnością i będą konkurencyjne cenowo.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny
01 Styczeń 1970
Dopóki masz odpowiedni przenośny klimatyzator, nie będziesz narzekać na letnie upały. W ostatnich latach odnotowano wzrost sprzedaży klimatyzatorów i ...
Jak oszczędzać prąd w domu - kuchnia i łazienka
01 Styczeń 1970
W kuchni znajduje się cała gama urządzeń elektrycznych. Z ich pomocą m.in. szybciej i łatwiej coś ugotujesz, czy upieczesz. Ich używanie wiąże się ze ...
Co zrobić, aby oszczędnie gotować?
01 Styczeń 1970
Gotuj najlepiej na kuchni indukcyjnej, przykrywaj garnek i tylko niezbędną ilość wody. To tylko kilka sposobów na oszczędne gotowanie. Poznaj inne i p...
Oszczędzanie prądu w domu - fakty i mity
01 Styczeń 1970
Zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną powodują, iż coraz częściej szukamy pomysłów na ich obniżenie. Nie wszystkie jednak mogą przynieść nam re...
Jaki sprzęt jest energooszczędny?
01 Styczeń 1970
Kupując sprzęt czy to AGD, czy RTV warto kierować się nie tylko kwestią finansową, ale i również energooszczędnością. Najnowsza technologia pozwala na...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7