Do wielu z nas zapewne już trafiły pierwsze w tym sezonie rachunki za ogrzewanie. Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nakłaniają do korzystania z dotacji do budowy domów energooszczędnych oraz pasywnych, które są gwarantem niższych opłat.
W naszym kraju jeszcze stosunkowo mało domów jest budowanych w standardzie pasywnym lub energooszczędnym. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim wysokie koszty takiej inwestycji. Sytuacje ma zmienić system kredytów z dopłatą, dzięki któremu kieszenie budujących mają być odciążone.
Dom pasywny czy energooszczędny potrzebuje niewiele energii do ogrzania co innego tradycyjny budynek. UE wymusza aby do 2020 roku nowo powstałe budynki charakteryzowały się „prawie zerowym zużyciem energii.” Zatem czy istnieje przyszłość dla energooszczędnego budownictwa?
Obecnie wybudowanie domu, który będzie niemal samowystarczalny nie jest już żadnym problemem. Źródłami energii może być, bowiem wiatr, słońce czy energia geotermalna. Jakie technologie są stosowane w domach energooszczędnych?