Poradniki
Start Poradniki 5 mitów na temat oszczędzania prądu
Artykuł

5 mitów na temat oszczędzania prądu

Istnieje wiele opinii o oszczędzaniu energii elektrycznej. Wiele z nich nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym mitom o oszczędzaniu oraz zużyciu prądu w domu oraz mieszkaniu.

Mit 1. To, co cechuje się niską energochłonnością, jest drogie

Dosyć często słyszy się, że aby oszczędzać energię elektryczną należy ponieść dodatkowe koszty. Chodzi tu o zakup drogich żarówek czy sprzętu. Generalnie rzecz biorąc, warto zainwestować w urządzenia nowszej generacji, które posiadają wysoką klasę energetyczną. Są nieco droższe od sprzętu z niższą klasą energetyczną, ale mimo wszystko są tańsze – pobór prądu jest tu mniejszy. Bardziej istotne znaczenie na wysokość naszych rachunków za prąd mają jednak nasze złe nawyki i przyzwyczajenia. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile i kiedy marnuje energii elektrycznej.

Mit 2. Najwięcej prądu "idzie" na oświetlenie

Od wielu już lat panuje przekonanie, że największym pożeraczem energii elektrycznej jest oświetlenie. Nie w każdym pomieszczeniu posiadamy okna, np. w łazience, dlatego też często włączamy tam światło. Nierzadko też zapominamy zgasić światło i oświetlenie niepotrzebnie pobiera prąd. Oświetlenie jednak jest odpowiedzialne za niewielką część rachunku za prąd. Jest to zaledwie kilka procent energii wydatkowanej w domu czy mieszkaniu.

Mit 3. Nie warto wyłączać urządzeń, które "śpią"

Stand-by to jednak spora pułapka. Funkcja ta oznacza bowiem, że dany sprzęt nadal pobiera prąd. Dlaczego? Bo znajduje się w trybie gotowości do pełnego uruchomienia. Taką opcje posiadają niemal wszystkie urządzenia przeznaczone do użytku domowego: od telewizora i radia, przez ekspres do kawy, po pralkę czy zmywarkę. Samo już podłączenie do gniazdka elektronicznego powoduję, że teoretycznie "wyłączony" sprzęt pobiera jednak energię. Generalnie trwa mały spór o ten mit. Niektórzy uważają, że tryb czuwania cechuje się niewielkim poborem prądu. Inni z kolei słusznie twierdzą, iż zależy to od ilości posiadanych urządzeń. Faktycznie, jeśli jesteśmy posiadaczami sporej ilości sprzętu działającego w trybie stand- by to warto jednak odłączyć je od zasilania w czasie nie korzystania z nich. W tej czynności pomocna okazać się może listwa – za pomocą jednego przycisku odcinamy od prądu wszystkie urządzenia, które są do niej podpięte.

Mit 4. Komputer należy wyłączać za każdym razem, kiedy przestajemy go użytkować

Nie jest to do końca prawda. Oczywiście urządzenia trzeba wyłączać, kiedy przestajemy z nich korzystać. Jeśli jednak przerwa będzie krótka to lepiej jest pozostawić włączone urządzenie. Sprzęt, który jest nieużywany przez kilka czy kilkanaście minut zrównoważy ilość prądu, konieczną do jego ponownego włączenia. Kiedy masz pewność, że z komputera nie będziesz korzystać dłużej niż kwadrans – wyłącz go. Natomiast, jeśli od monitora odchodzisz na krócej – nic nie rób.

Mit 5. Zamykanie drzwi odlodówki

Wielu z nas zapewne będzie się wydawać, że zamykanie drzwi lodówki nie może być mitem. Przecież chyba niemal każda gospodyni domowa narzeka, gdy członkowie rodziny stoją przed otwartą lodówką i zastanawiają się w nieskończoność, co by tu skosztować. Specjaliści jednak potwierdzają, że ten nawyk nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za energię – poprzez szybsze podejmowanie decyzji i błyskawiczne zamykanie lodówki można oszczędzić ok. 3 zł/rok. Co prawda, w trakcie otwierania lodówki chłodne powietrze z niej ucieka, jednak strata ta jest minimalna. Co więcej, chłód w urządzeniu utrzymuje jej zawartość, a nie powietrze. Zatem schłodzona żywność nie nagrzeje się w jakimś znaczącym stopniu w trakcie, gdy na chwilę otworzymy drzwi lodówki. Naturalnie pozostawienie otwartej lodówki na czas dłuższy oznacza marnotrawstwo energii. Wówczas lodówka jest zmuszona do pracowania na najwyższych obrotach. Dużo więcej kosztuje nas wkładanie do lodówki jeszcze ciepłych potraw. Wyliczono, że drzwi lodówki trzeba by otworzyć setki razy, by pobrała tyle prądu, co na słodzenie np. garnka ciepłej zupy.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Energooszczędny komputer
01 Styczeń 1970
Co zrobić aby nasz PC nie pobierał tyle energii? Czym powinien charakteryzować się energooszczędny sprzęt? Poznaj nasze zdanie na ten temat.
Zmiana energii dla firm. Dlaczego odbiorcy nie chcą płacić mniej?
01 Styczeń 1970
Jako przedsiębiorca na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z ofertami telefonicznymi. Wśród nich mogła się znaleźć propozycja zmiany sprzedawcy energi...
3 powody, dlaczego Brytyjczycy płacą niższe rachunki za prąd od Polaków
01 Styczeń 1970
Inni mieszkańcy Starego Kontynentu otrzymują od nas niższe faktury za energię elektryczną. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy na przykładzie Brytyjcz...
Jak oszczędzać prąd w firmie? Sprawdź!
01 Styczeń 1970
Faktur za energię elektryczną nie uniknie żadna firma. Sposobów na energooszczędność jest jednak wiele. Podpowiadamy, co przedsiębiorcy mogą zrobić, a...
Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny
01 Styczeń 1970
Dopóki masz odpowiedni przenośny klimatyzator, nie będziesz narzekać na letnie upały. W ostatnich latach odnotowano wzrost sprzedaży klimatyzatorów i ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7