Fot. Flickr.com,Kai Hendry
Ile energii pobierają ładowarki?
Nowsze typy ładowarek już coraz rzadziej posiadają diody. Jednak trzeba zaznaczyć, że ich mechanizm i tak nadal pobiera w sposób ciągły energię. Co ciekawe, ładowarki do starszych modeli telefonów komórkowych pobierają mniej prądu od tych nowoczesnych. Ładowarka do smartfona pobiera przeważnie ponad 0,5 W, a do starego modelu telefonu około 0,12 W.
Rachunek za prąd a wpięta ładowarka
Czy ktoś z Was zastanawiał się nad tym, o ile więcej płacimy za prąd przez wpiętą non stop do gniazdka ładowarkę? Zakładając, że ładowarka pobiera 0,5 W możemy obliczyć, iż na dobę zużywa 0,01 kWh, co generuje koszt około pół grosza. Zatem roczny koszt podłączonej do sieci ładowarki nie przekracza nawet 2 zł. Z tych wyliczeń nasuwa się wniosek, że nie opłaca się odłączać ładowarki, ale czy aby na pewno?
Termin przydatności
Inaczej sens odłączania ładowarki kształtuje się, jeśli weźmiemy pod uwagę zużywanie się tego urządzenia. Warto pamiętać, że każdy podłączony do prądu mechanizm elektryczny pracuje. Przepływająca przez niego energia jest transportowana dzięki kondensatorom lub przez płytki. Podzespoły w wyniku wzmożonej ilości pracy zużywają się. Dlatego też pozostawianie w gniazdku ładowarki skraca jej okres eksploatacyjny. Jej podzespoły mogą ulec zniszczeniu w wyniku zwarcia pomiędzy urządzeniem, a źródłem prądu.
Oszczędzanie energii – odłączać ładowarkę?
Biorąc pod uwagę tylko jednostkę – odłączanie z sieci ładowarek telefonów nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak miliony osób w ciągu tylko jednej doby pozostawią w gniazdkach ładowarki to już możemy mówić o potężnej ilości zmarnowanej energii elektrycznej. Ponadto, to może być dobry wstęp do oszczędzania prądu.
Radosław Lis, Doradca energetyczny