Poradniki
Start Poradniki Ekran LED
Artykuł

Ekran LED

Dlaczego ekrany LED są oszczędne? Może to tylko pozory, jakie części odpowiadają za to, że ich obraz jest intensywny​?

Fot. Flickr.com
Technologia LCD
Ekran LED to połączenie technologii LCD z diodami LED. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest formą technologii wyświetlania wizualnego, działa poprzez umieszczenia warstwy ciekłych kryształów między dwiema elektrodami i warstwami foli polaryzatorem oraz analizatorem. Ciekłe kryształy są to wyspecjalizowane cząsteczki, które płyną jak płyny, ale charakteryzują się taką samą polaryzacją światła jak struktury krystaliczne. TV LED może zmieniać ustawienie tych ciekłych kryształów przez działanie na nie prądem elektrycznym. Prąd może docierać jedynie do małych określonych obszarach warstwy ciekłego kryształu jak i do całości zmieniając ich ułożenie. Dodatkowo LED może kontrolować w jaki sposób warstwa przepuszcza światło, które płynie z podświetleniem telewizora. W ten sposób, telewizor LED może generować obrazy na ekranie. Podczas gdy tradycyjne LCD opiera się na tej samej technologii co telewizor LED jednak wykorzystuje bardziej zaawansowaną formę podświetleniem.
Oświetlenie LED
TV LED oświetla panel LCD diodami świecącymi, które świecą w czasie ekspozycji na prąd elektryczny. Konkretnie, to prąd płynie pomiędzy anodami LED, które są dodatnio naładowane do elektrody i katody LED, które są naładowane ujemnie. W zasadzie diody LED to tylko malutkie żarówki, które z łatwością mieszczą się w obwodzie elektrycznym. W przeciwieństwie do zwykłych żarówek, nie mają żarnika, który wypala się pod wpływem wysokiej temperatury. Diody oświetlone są wyłącznie w wyniku ruchu elektronów w materiale półprzewodnikowym, i mogą bardzo długo trwać w tym stanie. Diody LED mają wiele zalet wymagają mniej energii i jest w stanie produkować jaśniejsze kolory na ekranie. Wyświetlacze tego rodzaju chwalone są za intensywność czarnej barwy, uzyskuje się ją poprzez blokowanie strumienia światła. Tam gdzie na obrazie pojawia się czarny akcent po prostu diody odpowiedzialne za oświetlanie wygaszają się. Obraz powstaje podczas dokładnego sterowanie oświetleniem, pod ekranem ukryte są kolorowe elementy zwane pikselami. Jeden piksel składa się w naprzemiennie występujących barw: zielonego, niebieskiej i czerwonej. Jeśli na ekranie ma ukazać się kolor żółty wówczas odpowiednie mechanizmy będą odpowiednio podświetlać części piksela by go uzyskać.
Dlaczego LED jest uwielbiany?
Podświetlenie ekranów ciekłokrystalicznych diodami LED to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jest ciągle udoskonalane. Obecnie na rynku mamy ekrany LED, które posiadają podświetlenie brzegowe jak i całościowe. To pierwsze nie jest doskonałe bowiem obraz jest nie równo oświetlony, to drugie rozwiązanie jest natomiast jest bardzo drogie. Zaletą odbiorników LED są niewielkie grubości ramy w jaką można zamknąć całość technologii. Dodatkowe atuty to niskie zużycie energii, wysoka jakość barw, mała awaryjność.
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Oświetlenie energooszczędne – mamy na nie 4 pomysły
09 Czerwiec 2014
Wydatki na prąd zaczynają zajmować coraz to większą pozycję w naszych domowych budżetach. Wszystko wskazuje na to, iż ceny energii będą rosły. Mamy, z...
Co zrobić, aby oszczędnie gotować?
10 Lipiec 2014
Gotuj najlepiej na kuchni indukcyjnej, przykrywaj garnek i tylko niezbędną ilość wody. To tylko kilka sposobów na oszczędne gotowanie. Poznaj inne i p...
Energooszczędny komputer
10 Październik 2014
Co zrobić aby nasz PC nie pobierał tyle energii? Czym powinien charakteryzować się energooszczędny sprzęt? Poznaj nasze zdanie na ten temat.
Dowiedz się jak działa licznik prądu na kartę
27 Listopad 2014
Liczba liczników na kartę ciągle rośnie, czemu zawdzięczamy wzrost tej liczby? Warto dowiedzieć się jak funkcjonuje to urządzenie.
Lodówka energooszczędna, czyli jaka temperatura w lodówce jest optymalna?
15 Październik 2014
Nikogo nie trzeba przekonywać, że lodówka to największy pożeracz energii. Warto się więc dowiedzieć jaką wybrać, aby nie roztopiła naszych finansów. ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7