Fot. Flickr.com
Technologia LCD
Ekran LED to połączenie technologii LCD z diodami LED. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest formą technologii wyświetlania wizualnego, działa poprzez umieszczenia warstwy ciekłych kryształów między dwiema elektrodami i warstwami foli polaryzatorem oraz analizatorem. Ciekłe kryształy są to wyspecjalizowane cząsteczki, które płyną jak płyny, ale charakteryzują się taką samą polaryzacją światła jak struktury krystaliczne. TV LED może zmieniać ustawienie tych ciekłych kryształów przez działanie na nie prądem elektrycznym. Prąd może docierać jedynie do małych określonych obszarach warstwy ciekłego kryształu jak i do całości zmieniając ich ułożenie. Dodatkowo LED może kontrolować w jaki sposób warstwa przepuszcza światło, które płynie z podświetleniem telewizora. W ten sposób, telewizor LED może generować obrazy na ekranie. Podczas gdy tradycyjne LCD opiera się na tej samej technologii co telewizor LED jednak wykorzystuje bardziej zaawansowaną formę podświetleniem.
Oświetlenie LED
TV LED oświetla panel LCD diodami świecącymi, które świecą w czasie ekspozycji na prąd elektryczny. Konkretnie, to prąd płynie pomiędzy anodami LED, które są dodatnio naładowane do elektrody i katody LED, które są naładowane ujemnie. W zasadzie diody LED to tylko malutkie żarówki, które z łatwością mieszczą się w obwodzie elektrycznym. W przeciwieństwie do zwykłych żarówek, nie mają żarnika, który wypala się pod wpływem wysokiej temperatury. Diody oświetlone są wyłącznie w wyniku ruchu elektronów w materiale półprzewodnikowym, i mogą bardzo długo trwać w tym stanie. Diody LED mają wiele zalet wymagają mniej energii i jest w stanie produkować jaśniejsze kolory na ekranie. Wyświetlacze tego rodzaju chwalone są za intensywność czarnej barwy, uzyskuje się ją poprzez blokowanie strumienia światła. Tam gdzie na obrazie pojawia się czarny akcent po prostu diody odpowiedzialne za oświetlanie wygaszają się. Obraz powstaje podczas dokładnego sterowanie oświetleniem, pod ekranem ukryte są kolorowe elementy zwane pikselami. Jeden piksel składa się w naprzemiennie występujących barw: zielonego, niebieskiej i czerwonej. Jeśli na ekranie ma ukazać się kolor żółty wówczas odpowiednie mechanizmy będą odpowiednio podświetlać części piksela by go uzyskać.
Dlaczego LED jest uwielbiany?
Podświetlenie ekranów ciekłokrystalicznych diodami LED to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jest ciągle udoskonalane. Obecnie na rynku mamy ekrany LED, które posiadają podświetlenie brzegowe jak i całościowe. To pierwsze nie jest doskonałe bowiem obraz jest nie równo oświetlony, to drugie rozwiązanie jest natomiast jest bardzo drogie. Zaletą odbiorników LED są niewielkie grubości ramy w jaką można zamknąć całość technologii. Dodatkowe atuty to niskie zużycie energii, wysoka jakość barw, mała awaryjność.
Grażyna Kulik, Redaktor