Poradniki
Start Poradniki Tanie oświetlenie, czyli jakie kupić żarówki?
Artykuł

Tanie oświetlenie, czyli jakie kupić żarówki?

Oświetlenie to bardzo ważny element w naszym domu, opowiada nie tylko za wystrój, ale za nasze samopoczucie. Mało światła sprawia, że czujemy się sennie, szybko się męczymy i zniechęcamy do pracy. Inwestując w nowe oświetlenie warto skorzystać z kilku porad aby zakup nie okazał się nietrafiony w efekcie czego poniesiemy dodatkowe koszty.

tanie oświetlenie
Fot. Flickr.com
Moc oświetlenia to oszczędności
  • Kupuj żarówki w dobrych sklepach, sprawdź sprzedawcę zadając pytanianiech coś Ci doradzi, wówczas dowiesz się czy zna się on na rzeczy.
  • Zapytaj o gwarancję, nici z taniego świetlenia jeśli popsuje się ono przed czasem jaki wskazuje producent, a gdy nie uzyskasz gwarancji musisz kupić nowe żarówki, wówczas nie będzie nic taniej.
  • Inwestycja w nowe oświetlenie wypłaci się po kilkunastu miesiącach, nic na to nie poradzisz, chcąc jednak zaoszczędzić nie kupuj tanich żarówek LED czy świetlówek kompaktowych. Nie sprawdzają się, dają niskiej jakości światło, szybko się przepalają.
  • Wybierz odpowiednia barwę światła do pomieszczenia, jeśli używałeś żarówki 60W nie sugeruj się zbytnio przeliczaniem mocy nowej żarówki, to że na opakowaniu podano, iż odpowiada jej 12W nie zawsze się sprawdza. Musisz zwrócić uwagę na ilość lumenów, aby być zadowolonym z mocy świetlnej żarówki. Nie sugeruj się hasłami "super jasna" czy "daje dużo światła", niech tego typu slogan będzie poparty konkretnymi liczbami.
  • Kupując nową lampę zwróć uwagę na ilość żarówek, jeśli jest tylko jedna, pamiętaj, że energooszczędne żarówki świecą punktowo, a nie tak jak żarówka tradycyjna w każdym kierunku. Czasem aby uzyskać światło rozchodzące się po całym pokoju trzeba zamontować nawet 10 punktów świetlnych.
  • Wybierając lampę zwróć także uwagę jaki posiada klosz, jeśli jest on ciemny to stłumi część światła nawet jeśli dobierzesz żarówki o dużej mocy świetlnej. Niektóre modele nie nadają się do wszystkich pomieszczeń, dokonują więc zakupu oprawy świetlnej spraw by była nie tylko gustowna ale przede wszystkim spełniała swoją rolę. Możesz zaszaleć z lampą jeśli dodatkowo dokupisz dodatkowe oświetlenie wspomagające stanowisko pracy.
  • Nowoczesne żarówki dają punktowe światło tzn., nakierowane na konkretne miejsce, jeśli jesteś osobą leworęczną zadbaj o to by kierunek światła był prawidłowy. Osoby o słabym wzroku również nie powinny stanowiska pracy oddalać od światła.
  • Przed kupnem zdaj sobie sprawę z tego ile razy włączasz i wyłączasz dane oświetlenie, chcesz wymienić żarówkę, która aktywuje się na ruch? Takie rozwiązania stosuje się na klatkach schodowych, przed wejściem do domu czy na podwórzu. Kup taką, której trwałość nie spada wraz z każdym włączeniem.
  • Nie inwestuj w pomieszczenia takie jak skrytka czy piwnica, inwestycja wypłaci się dopiero po latach, a przecież światło w tych pomieszczeniach nie świeci się godzinami.
  • Żarówki mleczne dostarczają mniej światła, nie jest ono też tak intensywne dobrze spisują się z taką oprawą. Przezroczyste bańki świecą ostrzej i aby wydobyć tę ostrość potrzebna jest przezroczysta oprawa.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Oświetlenie energooszczędne – mamy na nie 4 pomysły
09 Czerwiec 2014
Wydatki na prąd zaczynają zajmować coraz to większą pozycję w naszych domowych budżetach. Wszystko wskazuje na to, iż ceny energii będą rosły. Mamy, z...
Jakie żarówki LED wybrać?
21 Październik 2014
Zastanawiasz się nad zmianą oświetlenia, nie ma się nad czym zastanawiać, po prostu je wymień.
Ekran LED
25 Listopad 2014
Dlaczego ekrany LED są oszczędne? Może to tylko pozory, jakie części odpowiadają za to, że ich obraz jest intensywny​?
Jak przeliczyć moc żarówek?
19 Listopad 2014
Czy 7 W żarówka LED da tyle samo światła co 40 W żarówka tradycyjna, a może więc? Jak ma się moc diody do mocy żarówki?
Oświetlenie ogrodowe
07 Listopad 2014
Ścieżki, alejki czy elewacje będąc oświetlone sprawią, że każdy ogród będzie wspaniały. Oświetlając niektóre elementy poczujemy się bezpieczniej....
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7