Poradniki
Start Poradniki Jak oszczędzać baterię w smartphonie?
Artykuł

Jak oszczędzać baterię w smartphonie?

Ładowarka do telefonu pobiera od 0,01-0,03 kWh, nie jest to dużo jednak włączona częściej, bądź wcale nie wyciągana z gniazdka pobierze znacznie więcej.

Fot. Flickr.com
Co robić by telefon pobierał mniej energii
 1. Unikaj używania programów typu Skype, wiemy masz darmowy internet i z niego korzystasz jednak, programy tego typu po godzinie potrafią wyczerpać całą baterię.
 2. Darmowe gry czy aplikacje np. przelicznik walut, kalkulator nadmiernie obciążają akumulator. Będąc bardziej dokładnym nie same aplikacje ale pojawiające się wokół nich reklamy, w końcu darmowy program musi na czymś zarabiać, jak się okazuje marnuje też sporą część energii. Poprawnie też zamykaj aplikacje, z których już nie korzystasz.
 3. Posiadacze niektórych modeli telefonów mogą wyłączyć funkcję automatycznej synchronizacji, telefon działający na ustawieniach fabrycznych pobiera dużo energii, dlatego najlepiej ustawić je na własne.
 4. Jeśli jesteśmy przy ustawieniach warto zmniejszyć jasność wyświetlacza, dzwonek muzyczny w połączeniu w animacją również nie sprzyja naszej baterii.
 5. Aplikacje informujące nas o otrzymywanych e-mailach skanują skrzynkę i przesyłają wiadomości na nasz telefon, ustawmy więc aby system informował nas o przychodzących wiadomościach co godzinę, o ile nie musimy być w ciągłym kontakcie gdyż tego wymaga od nas praca możemy całkowicie zrezygnować z powiadomień o e-mailach.
 6. GPS dojechałeś na miejsce wyłącz, aplikacja tego typu jest dla telefonu bardzo męcząca. Wiele telefonów posiada też system namierzania naszej lokalizacji, jeśli przebywamy w budynkach sygnał GPS jest tłumiony więc dużo energii zostaje wykorzystane tylko po to by ponowić sygnał z satelity, lepiej go wyłączyć. Niektóre aplikacje również korzystają z namierzania np. popularny FB, zatem należy odciąć go od GPS.
 7. Zapoznaj się z instrukcją i aktywuj funkcję oszczędzanie energii procesora czy energii ekranu.
 8. Aktywuj wygaszacz ekranu, im szybciej będzie się aktywował tym lepiej dla baterii,
 9. Zapoznaj się z aplikacją zarządzania energią, dzięki niej dowiesz się, które programy pobierają najwięcej prądu.
 10. Pobierasz muzykę czy filmy, po zakończeniu pracy wyłącz opcję automatycznego pobierania.
 11. Wi-Fi i Bluetooth to kolejne aplikacje, które należy jeśli z nich nie korzystamy, wówczas nasz telefon nie stanie się ofiarą ataku hakerów, co jest ważne jeśli obsługujemy aplikacje pomagające nam dokonywać mobilnych płatności.
 12. Jeśli często korzystasz z internetu zmień ustawienia z 3G na Edge, z pewnością będzie lepiej dla baterii. Energia nie będzie wykorzystywana na ciągłe poszukiwanie zasięgu i internetu.
 13. Zmorą jest nieustanne informowanie nas o nowych aplikacjach czy aktualizacjach, nie dość, że pojawiają się one nieustannie to jeszcze zużywają baterię, dlatego należy wyłączyć te powiadomienia.
 14. Twój smartphone wskazuje niski wskaźnik stanu baterii, a nie masz ładowarki, włącz tryb samolotowy pobiera mniej energii więc na pewno będziesz mógł wykonać jeszcze kilka telefonów.
Oszczędności są znikome
W sumie większość wskazówek skupia się na jednym - wyłącz, odłącz, zmień a wówczas telefon pełen gadżetów i aplikacji zmieni się na zwykły tradycyjny. Tak to już jest, że musimy coś poświęcić na korzyść czegoś innego, więc nie rezygnujmy ze wszytego tylko z tego co jest nam naprawdę zbędne a z pewnością nie będziemy tak często ładować telefonu. Dlaczego ładowarki są tak niebezpieczne, bowiem zużywają prąd nawet kiedy nie podłączymy do niego telefonu. Koszt nie jest wielki jeśli za kWh płacimy ok 55 gorszy to a w ciągu godziny ładowarka pobiera ok 0,03kWh (i więcej jeśli brać pod uwagę starsze modele) to nieodłączona przez cały rok pobierze 10kWh, co spokojnie wystarczy na zrobienie kawy w ekspresie, koszty również będą nie wielkie. Z punktu ekonomicznego jest więc to nieopłacalne, jednak w przeliczeniu globalnym energia ta zasiliłaby nie jedno gospodarstwo domowe. Odłączenie ładowarki czy innych urządzeń z trybu stand by wpływa na polepszenie środowiska oczywiście w procesie długofalowym jak i na oszczędność prądu.
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Pogotowie energetyczne
22 Październik 2015
Awaria prądu, może problem z działaniem układu pomiarowego? Z prądem nie ma żartów dlatego warto znać numer pogotowia energetycznego.
Oszczędzanie energii w salonie
14 Luty 2014
Marnujemy spore ilości prądu, tylko dlatego że nie potrafimy korzystać z niego prawidłowo. A zmarnowana energia = zmarnowane pieniądze. W tym artykul...
Oszczędzanie energii w hotelu
18 Wrzesień 2017
Hotele to miejsca, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, co do tego nie ma wątpliwości. Dawniej hotelarze nie zwracali na to ...
Etykieta energetyczna
28 Marzec 2014
Kupując sprzęt typu pralka, lodówka czy telewizor z całą pewnością spotkałeś/aś się z etykietą energetyczną. Co to jest i o czym informuje? Jak czytać...
Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?
16 Październik 2014
Zobacz, jakie działania obniżą Twój rachunek? Zastosuj je i ciesz się dodatkowo zaoszczędzonym groszem.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7