Fot. Flickr.com
Zaizolowane to plus
Nie musisz wydawać dużo pieniędzy, albo być ekspertem w dziedzinie budowlanki, wystarczą bardzo proste czynności, które sprawią, że dom będzie bardziej energooszczędny. Dla przykładu podam, że wiele osób inwestuje w izolację wewnętrzną bądź zewnętrzną budynku. Jeśli mieszkasz w budynku powstałym po roku 1990 to jest on pewnie ocieplony, jeśli nie zasięgnij porady fachowca jaki rodzaj ocieplenia będzie najlepszy. Dodatkowo stosuje się izolację rur i zbiorników ogrzewania centralnego. To rozwiązanie wykorzystuje się także do izolacji rur. Rozwiązanie to jest stosunkowo stosunkowo tanie i łatwe, a co najważniejsze efektywne.
Stare kotły
Stara instalacja grzewcza, zapchany kocioł grzewczy czy otwór kominowy? Wiem mamy pisać o prądzie i będzie o energii. Większość instalacji grzewczych aby szybko uzyskać płomień w palenisku załącza elektryczną dmuchawę, która doprowadza powietrze do wnętrza pieca. Jak wiadomo bez tlenu ognia nie otrzymamy. Dlatego warto zatroszczyć się o to aby system wdmuchiwania była sprawny, załączał się tylko w przypadku obniżenia temperatury i wyłączał po jej wzroście. Uszkodzone urządzenie nie tylko sprawi, że nie uzyskamy odpowiedniej temperatury ale także będzie niepotrzebnie pobierać energię, dodatkowo to kwestia bezpieczeństwa.
Strata ciepła przez dach
Czy wiesz, że jedna czwarta ciepła w domu ulatnia się przez dach? Taka wartość to dużo ciepła - a to może być kosztowało dużo pieniędzy, nieważne czy ogrzewasz energią elektryczną czy tradycyjnym kotłem CO. Jeśli zapytać profesjonalisty to wymiana całego dachu może kosztować tyle co nowy samochód, jednak istnieją tańsze sposoby zwłaszcza na to by uszczelnić strychy. W tym celu można na poddaszu ułożyć styropian bądź warstwę waty szklanej. Tego typu wydatek na pewno zwróci się szybko, bowiem momentalnie odczujemy, że w pomieszczeniu zrobiło się cieplej. Płaskie dachy muszą być izolowane od góry tu sprawdza się kolejna warstwa papy czy specjalnego smarowidła o konsystencji smoły.
Podłoga jest ważna
Jeśli ściany domu, rury i poddasze ma już izolację, to może warto rozważyć izolację podłogi. Możesz stracić około 15% ciepła w domu przez podłogę, więc izolacja sprawi, że w pomieszczeniu będzie nie tylko cieplej, ale zaoszczędzisz również pieniądze. Istnieją różne opcje do izolacji podłogi, w zależności od jej rodzaju. Podłogi z drewna podwieszane na belkach mogą być zaizolowane jeśli zastosujesz izolację podnosząc deski i umieścisz ją pomiędzy belkami. Drugi sposób to ocieplenie od dołu, jeśli masz dostęp do piwnicy wystarczy, że przybijesz warstwę izolacji do sufitu.
Wszystko jest ważne
Warto też pomyśleć o izolacji okien i drzwi zwłaszcza wejściowych, jeśli posiadasz kominek z którego nie korzystasz warto również zadbać o jego izolację. Nie nakłaniamy do zaklejania wszystkich otworów zwłaszcza wywietrzników, są one bardzo potrzebne a dzięki krótkiemu, częstemu ale intensywnemu wietrzeniu sprawimy, że nie tylko szybciej nagrzeje się w pomieszczeniu ale poprawimy także nasze samopoczucie.
Grażyna Kulik, Redaktor