Fot. Flickr.com
Sprzedawca a dystrybutor
Niejednokrotnie pisaliśmy, że nie są to tożsame pojęcia. Sprzedawca to podmiot, który sprzedaje energię elektryczną, którą wcześniej zakupi na Towarowej Giełdzie Energii, bądź od wytwórcy. Natomiast dystrybutor to dostawca energii, podmiot dbający o linię wysokiego napięcia czy licznik. OSD działają na zasadach ustawy Prawo energetyczne, zgodnie z którą Operatorem Systemu Dystrybucyjnego może zostać właściciel sieci lub instalacji elektrycznej posiadający koncesję na wykonywanie działalności z wykorzystaniem sieci czy instalacji. Drugi podmiot to przedsiębiorstwo, z którym właściciel sieci/instalacji zawarł umowę powierzającą obowiązki operatora, w tym wypadku także wymagana jest koncesja na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji. Na stronie BIP Urzędu Regulacji Energetyki w zakładce Rejestry i Bazy - Operatorzy systemów elektroenergetycznych dostępna jest bieżąca lista podmiotów, które pełnią funkcję OSD.
Spółki obrotu
Firmy sprzedające energię elektryczną odbiorcom końcowym to spółki obrotu. Sprzedawcy energii rozszerzają swoją działalność na tereny całego kraju. Obecnie wyróżniamy pięciu największych sprzedawców energii elektrycznej, które zajmują się także dystrybucją. Do największych sprzedawców obecnie należą:
- Enea S.A. działa w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim, oddział: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Bydgoszcz.
- Energa-Obrót S.A. działa w Wielkopolsce, Kujawach i Pomorzu, oddział: Koszalin, Słupsk, Elbląg, Olsztyn, Toruń, Płock, Kalisz.
- PGE S.A działa w centralnej i wschodniej Polsce, oddział: Łódź-Teren, Łódź - Miasto, Lublin, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna, Zamość, Białystok, Warszawa.
- RWE Polska S.A. działa na terenach Warszawy i tu posiada swoje oddziały.
- TAURON Sprzedaż Sp. z o.o działa na terenach Dolnego i Górnego Śląska oraz w Małopolsce, oddział: Będzin, Bielsko Biała, Częstochowa, Jelenia Góra, Kraków, Legnica, Opole, Tarnów, Wałbrzych, Wrocław.
Podmiotów zajmujących się sprzedadzą energii jest dużo więcej. Szacuje się, że około 350. Część firm prowadzi sprzedaż energii jako działalność dodatkową, jednak dla sporej części przedsiębiorstwa jest to działalność podstawowa. Lista przedsiębiorstw sprzedażowych znajduje się na stronie prowadzonej przez URE.
Koncesja na energię elektryczną
Zbiór przepisów regulujących prawo do na bycia tego typu decyzji jaką jest koncesja regulują ustawy: Prawo energetyczne oraz Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Procedury postępowania zapisane są w Kodeksie postępowania administracyjnego. Podmiot chcący uzyskać koncesję na obrót musi wnieść wniosek do URE oraz odpowiednią opłatę. Konieczne jest także aby przyszła spółka obrotu miała miejsce prowadzenia siedziby na terytorium UE czy państwa członkowskiego EFTA. Spółki muszą wykazać swoją płynność finansową i zaplecze finansowe. Najważniejszym jednak jest zaplecze techniczne gwarantujące prawidłowe wykonanie działalności. Dodatkowo potrzebne są również decyzje o warunkach zabudowy oraz odpowiednia kadra z kwalifikacjami zawodowymi. Jeśli spółka otrzyma koncesję bądź promesę na jej otrzymanie i po wdrożeniu wytycznych określonych w promesie koncesję. To w decyzji będą wypisane warunki wykonywania działalności. Dodatkowo spółka wprowadzając stawki dla grupy G czyli dla odbiorców prowadzących gospodarstwa domowe, musi uzyskać akceptację Prezesa URE na akceptację stawek.
Grażyna Kulik, Redaktor