Aktualności
Start Aktualności Firmy sprzedające energię elektryczną
Artykuł

Firmy sprzedające energię elektryczną

Znasz wszystkich sprzedawców energii elektrycznej? Wiesz jakie podmioty mogą zajmować się sprzedażą energii elektrycznej? Zobacz czym musie charakteryzować się sprzedawca energii.

Fot. Flickr.com

Sprzedawca a dystrybutor

Niejednokrotnie pisaliśmy, że nie są to tożsame pojęcia. Sprzedawca to podmiot, który sprzedaje energię elektryczną, którą wcześniej zakupi na Towarowej Giełdzie Energii, bądź od wytwórcy. Natomiast dystrybutor to dostawca energii, podmiot dbający o linię wysokiego napięcia czy licznik. OSD działają na zasadach ustawy Prawo energetyczne, zgodnie z którą Operatorem Systemu Dystrybucyjnego może zostać właściciel sieci lub instalacji elektrycznej posiadający koncesję na wykonywanie działalności z wykorzystaniem sieci czy instalacji. Drugi podmiot to przedsiębiorstwo, z którym właściciel sieci/instalacji zawarł umowę powierzającą obowiązki operatora, w tym wypadku także wymagana jest koncesja na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji. Na stronie BIP Urzędu Regulacji Energetyki w zakładce Rejestry i Bazy - Operatorzy systemów elektroenergetycznych dostępna jest bieżąca lista podmiotów, które pełnią funkcję OSD.

Spółki obrotu

Firmy sprzedające energię elektryczną odbiorcom końcowym to spółki obrotu. Sprzedawcy energii rozszerzają swoją działalność na tereny całego kraju. Obecnie wyróżniamy pięciu największych sprzedawców energii elektrycznej, które zajmują się także dystrybucją. Do największych sprzedawców obecnie należą:

  • Enea S.A. działa w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim, oddział: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Bydgoszcz.
  • Energa-Obrót S.A. działa w Wielkopolsce, Kujawach i Pomorzu, oddział: Koszalin, Słupsk, Elbląg, Olsztyn, Toruń, Płock, Kalisz.
  • PGE S.A działa w centralnej i wschodniej Polsce, oddział: Łódź-Teren, Łódź - Miasto, Lublin, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna, Zamość, Białystok, Warszawa.
  • RWE Polska S.A. działa na terenach Warszawy i tu posiada swoje oddziały.
  • TAURON Sprzedaż Sp. z o.o działa na terenach Dolnego i Górnego Śląska oraz w Małopolsce, oddział: Będzin, Bielsko Biała, Częstochowa, Jelenia Góra, Kraków, Legnica, Opole, Tarnów, Wałbrzych, Wrocław.

Podmiotów zajmujących się sprzedadzą energii jest dużo więcej. Szacuje się, że około 350. Część firm prowadzi sprzedaż energii jako działalność dodatkową, jednak dla sporej części przedsiębiorstwa jest to działalność podstawowa. Lista przedsiębiorstw sprzedażowych znajduje się na stronie prowadzonej przez URE.

Koncesja na energię elektryczną

Zbiór przepisów regulujących prawo do na bycia tego typu decyzji jaką jest koncesja regulują ustawy: Prawo energetyczne oraz Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Procedury postępowania zapisane są w Kodeksie postępowania administracyjnego. Podmiot chcący uzyskać koncesję na obrót musi wnieść wniosek do URE oraz odpowiednią opłatę. Konieczne jest także aby przyszła spółka obrotu miała miejsce prowadzenia siedziby na terytorium UE czy państwa członkowskiego EFTA. Spółki muszą wykazać swoją płynność finansową i zaplecze finansowe. Najważniejszym jednak jest zaplecze techniczne gwarantujące prawidłowe wykonanie działalności. Dodatkowo potrzebne są również decyzje o warunkach zabudowy oraz odpowiednia kadra z kwalifikacjami zawodowymi. Jeśli spółka otrzyma koncesję bądź promesę na jej otrzymanie i po wdrożeniu wytycznych określonych w promesie koncesję. To w decyzji będą wypisane warunki wykonywania działalności. Dodatkowo spółka wprowadzając stawki dla grupy G czyli dla odbiorców prowadzących gospodarstwa domowe, musi uzyskać akceptację Prezesa URE na akceptację stawek.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Czy energia będzie tańsza?
26 Sierpień 2014

Czy energia będzie tańsza?

Jak podaje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” prezes URE ma zamiar zaproponować zmiany w rozporządzeniu taryfowym. Rachunki za prąd mogą się zmniej...
PGE sponsorem tytularnym Stadionu Narodowego?
17 Luty 2015

PGE sponsorem tytularnym Stadionu Narodowego?

Być może już niedługo Stadion Narodowy będzie mieć sponsora tytularnego. Z informacji „Piłki nożnej” wynika, że ma nim zostać Polska Grupa Energetyczn...
Energa nadal bez nowej taryfy dla gospodarstw domowych
23 Marzec 2015

Energa nadal bez nowej taryfy dla gospodarstw domowych

Urząd Regulacji Energetyki ponownie odmówił sprzedawcy energii elektrycznej Energa-Obrót zatwierdzania nowej taryfy G. Jak wynika z opublikowanej dzis...
innogy Stoen Operator ma 1 mln klientów
30 Maj 2017

innogy Stoen Operator ma 1 mln klientów

innogy Stoen Operator poinformował, że właśnie przyłączył do swojej sieci milionowego klienta. Warszawski dystrybutor energii elektrycznej podał, że w...
Enea wprowadza zmiany dla klientów z terenu gorzowskiego
11 Styczeń 2016

Enea wprowadza zmiany dla klientów z terenu gorzowskiego

Enea systematycznie dokonuje zmian w obsłudze klienta – ostatnio wprowadzono zmiany na obszarze gorzowskim. Najważniejsza z nich to nowy numer konta b...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7