Agencja Platss jak co roku opublikowała oparty na wynikach finansowych ranking 250 koncernów energetycznych z całego globu. Jakie miejsca zajęły firmy z Polski?
W Sejmie przegłosowano właśnie nowelizację ustawy o działach. W jej wyniku pod nadzór Ministerstwa Energii od 1 kwietnia trafią koncerny energetyczne, a od 1 lipca spółki paliwowe – informuje „Rzeczpospolita”.
Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm energetycznych. My dziś pod lupę weźmiemy cztery największe w Polsce grupy kapitałowe – Polską Grupę Energetyczną, Tauron, Eneę oraz Energę. Która z tych firm jest największa?
Obecnie konsument energii nie ma możliwości zwrócenia się do żadnego podmiotu, który pozasądownie rozwiąże spór z przedsiębiorstwem energetycznym. Dlaczego? Bo takiego organu po prostu nie ma. Jak dowiedziała się „Gazeta Prawna” wkrótce ma to się jednak zmienić.
Ekolodzy coraz głośniej mówią, że odrzucenie przez senatorów tzw. poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE może być dla nas totalną katastrofą. Już jutro w Sejmie zapadną decyzje odnośnie kształtu tej ważnej dla mikroproducentów energii ustawy.
Połączenie koncernów energetycznych jest nieuniknione. Jak zapewnia w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Włodzimierz Karpiński minister skarbu państwa zostaną uszanowane prawa pracowników, akcjonariuszy oraz społeczności lokalnych.
Jak uważają eksperci połączenie kopalń z firmami energetycznymi spowoduje wzrost cen energii elektrycznej. Inni z kolei zwracają uwagę, że elektrownie i tak potrzebują narodowego surowca, jakim jest węgiel. Rząd od kilku dni prezentuje plan ratowania Kampanii Węglowej, która przynosi rocznie milionowe straty.
Pięć polskich koncernów paliwowo-energetycznych znalazło się w prestiżowym zestawieniu 250 największych tego rodzaju firm na świecie. Na liście sporządzonej przez Platss widnieje PGE, PGNiG, Tauron, PKN Orlen oraz Energa.
Znasz wszystkich sprzedawców energii elektrycznej? Wiesz jakie podmioty mogą zajmować się sprzedażą energii elektrycznej? Zobacz czym musie charakteryzować się sprzedawca energii.