Aktualności
Start Aktualności Ile warta jest spółka energetyczna?
Artykuł

Ile warta jest spółka energetyczna?

O połączeniu największych spółek ze sobą była już mowa, jednak nic z tego nie wyszło. Teraz analitycy zastanawiają się ile warta jest, każda z największych spółek energetycznych w kraju. Chociaż energia zawsze będzie w cenie, to jak podaje bankier.pl, według analityków z DM mBanku trzeba zwracać uwagę na politykę, która blokuje rozwój energetyki. Czy tak naprawdę jest?

http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ENEA

Spółki na giełdzie

Giganci energetyczni Enea, Energa, Tauron, PGE nie mają najlepszych notowań. Jak pokazuje historia nie było tak od dawnych czasów, obecne indeksy sięgają minimów. Za to za oceanem i w Europie Zachodniej sytuacja spółek energetycznych jest całkiem inna. Co takiego zaważyło, że polskie spółki odnotowują spadki?

Dotowanie górnictwa

Polskie holdingi, takie jak Enea wzięły na siebie ciężar ratowania Bogdanki, nie może przez co bardziej eksploatować złóż z Kozienic. Finanse też upłynniają się, bowiem spółka finansuje blok w Ostrołęce. Deklaracja spółki to 350 mln zł wsparcia da KWH, jak podaje autor tekstu Adam Torchała - "to wymusza plany budowy/zakupu nowych mocy węglowych, w celu zabezpieczenia zbytu surowca."

Nowe oferty na ryku PGE, a co z inwestycjami w sektor produkcyjny?

Chociaż PGE swym zasięgiem obejmuje wschodnią część kraju, to słabo wspiera górnictwo. Może politycy mają dla molocha inne plany. Za bnkierem.pl czytam, że - "PGE stało się także poligonem do testów nad nową bronią podatkowego rażenia, którą już niedługo rząd może zacząć masowo stosować w energetyce (i nie tylko)." Spółki zamiast wypłacać pełną dywidendę, część pieniędzy będą transferować do państwa za pomocą podatku od podwyższenia kapitału zakładowego. Co z tego wyniknie, pieniądze i tak będą przeznaczane na polską energetykę, a więc i górnictwo?

Tauron – czy reklama pomoże?

Chociaż o Tauronie głośno za sprawą reklam i nowych ofert energetycznych, to politycy nie mają planów, co do tej spółki. Jak twierdzą analitycy, słaby bilans chroni Tauron przed politycznymi ruchami. Zadłużenie spółki rośnie z roku na rok, a wyrokowania na przyszłe lata nie są najlepsze. Według raportu DM mBanku, na jakim wzoruje się autor, to przez słabe wyniki nie ma bezpiecznego pola manewru, na to aby angażować w jakiekolwiek projekty rządowe.

Co z rynkiem mocy?

Wzrost ceny węgla do dla górnictwa półki muszą dofinansować górnictwo, bo bez tego surowca nie mogą istnieć na rynku. W 2016 roku ma pojawić się ustawa o rynku mocy, to w niej rząd ma zamiar zawrzeć poziom finansowania na kolejne lata. W sumie może to być strumień rzędu 1 mld zł w 2021 roku. Do tego czasu to opłata przejściowa stanowi zastrzyk gotówki.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Energa w końcu z nową taryfą dla domu?
19 Czerwiec 2015

Energa w końcu z nową taryfą dla domu?

Jak donosi „Rzeczpospolita” spór pomiędzy Energą Obrót a Urzędem Regulacji Energetyki jest coraz bliżej rozwiązania. Sprzedawca prądu i regulator od g...
PKP Intercity zmienia sprzedawcę prądu
21 Czerwiec 2017

PKP Intercity zmienia sprzedawcę prądu

Pierwszy raz w historii PKP Intercity przenosi swój rachunek za prąd do innego sprzedawcy. Najlepsze warunki zaproponowała Energa Obrót.
1,3 mld zł za elektrownie Połaniec
03 Marzec 2017

1,3 mld zł za elektrownie Połaniec

Engie Energia Polska został wstępnie wyceniona na blisko 1,3 mld zł – podała w komunikacie Enea, która zamierza kupić należącą do Engie elektrownie Po...
Enea umożliwiła zawieranie umów przez Internet
23 Październik 2015

Enea umożliwiła zawieranie umów przez Internet

Enea uruchomiała nowy kanał sprzedaży. Klienci indywidualni tego sprzedawcy energii elektrycznej mogą zawierać umowy przez Internet. Natomiast nowi kl...
PGE i Energa, Tauron i Enea, czyli pary w energetyce
28 Styczeń 2015

PGE i Energa, Tauron i Enea, czyli pary w energetyce

Na początku przyszłego tygodnia ma zostać upubliczniony plan konsolidacji sektora energetycznego. Ministerstwo skarbu państwa rozpoczęło już oficjalne...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7