Aktualności
Start Aktualności Inteligentne liczniki energii – nie wszędzie to się opłaca
Artykuł

Inteligentne liczniki energii – nie wszędzie to się opłaca

Komisja Europejska zaprezentowała właśnie sprawozdanie na temat postępów wdrażania inteligentnego pomiaru w krajach należących do Unii Europejskiej. Generalnie „wynik” jest pozytywny, jednak Komisja zauważa problemy. Jeden z nich dotyczy opłacalności.

Fot. Flickr.com, akpoff

Czy kraje spełnią wymóg?

Do roku 2020 państwa członkowskie powinny spełnić wymóg rozpowszechnienia inteligentnych systemów pomiarowych na poziomie 80%. W Szwecji, Finlandii oraz Włoszech zamontowano w sumie blisko 45 milionów inteligentnych liczników, co stanowi 23% planowanych instalacji w UE do 2020r. W całej Unii zamierza się zamontować prawie 200 milionów takich urządzeń.

Opłacalne, czy nie?

Jak informuje Komisja Europejska, w chwili obecnej nie w każdym europejskim kraju, wdrażanie takiego systemu pomiaru prądu jest zasadne pod względem ekonomicznym. Dlaczego? Brakuje przede wszystkim prawnych regulacji oraz technologicznych możliwości na rozpowszechnianie takiego rozwiązania.

Większość "za"

Zdecydowana większość państw UE, a dokładnie 16 z nich podejmie, podjęło albo zakończyło działania mające na celu wdrażanie inteligentnych liczników. W Polsce oraz Rumunii analiza, co prawda przyniosła korzystny wynik, ale nie ma w tym temacie żadnych oficjalnych decyzji. Pionierzy instalacji smart, czyli Szwecja i Włochy zakończyli już jej wdrażanie. Natomiast Wielka Brytania od roku prowadzi takie działania na szeroką skalę. Negatywne wyniki analiz zanotowano w Belgii, Czechach, Litwie, Portugalii, Słowacji, Łotwie i Niemczech. W przypadku trzech ostatnich inteligentny pomiar okazał się ekonomicznie zasadny dla określonych grup konsumentów. Nasi zachodni sąsiedzi wyrazili zgodę na montaż takich liczników tylko w budownictwie o odpowiedniej efektywności energetycznej.

Priorytetem nasze dane

W sprawozdaniu Komisji Europejskiej znalazło się miejsce także na dane osobowe. Jak zauważa ten organ ochrona tych danych jest niezwykle istotna. Ponadto, prezentuje jakie jest możliwe zagrożenie oraz problemy dotyczące prywatności. Pierwszy z nich to zagrożenie związane z profilowaniem użytkowników poprzez wykorzystanie odczytu danych o częstotliwości wysokiej (gromadzenie danych szczególnie chronionych o energetycznym śladzie konsumenta). Natomiast drugi z nich dotyczy ochrony zgromadzonych danych oraz dostępu do nich kontekście poufności oraz prywatności.

Kto skorzysta, a kto na tym straci?

Zdaniem Komisji oszacowanie korzyści z liczników smart jest dosyć trudne. W zasadzie jedyną pewną zaletą są bardziej precyzyjne informacje na rachunkach. Nasze faktury za prąd będą odpowiadać zużyciu rzeczywistemu. Inne korzyści są, bowiem uzależnione od m.in. zaangażowania odbiorców. Firmy, które wdrażają taki system wskazują z kolei na możliwość zniwelowania strat mocy. To jednak dobra wiadomość dla przedsiębiorstw energetycznych, nie wiadomo czy skorzystają na tym konsumenci. Na wdrożeniu z pewnością zyskają również producenci inteligentnych liczników oraz firmy zajmujące się ich serwisowaniem. Być może odbije się to również pozytywnie na środowisku naturalnym. Przewiduje się, że inteligentna sieć energetyczna może spowodować zmniejszenie światowej emisji dwutlenku węgla o blisko 4%.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Dostaniesz nowy licznik. Sprawdź, czy za niego zapłacisz!
12 Listopad 2014

Dostaniesz nowy licznik. Sprawdź, czy za niego zapłacisz!

Premier Ewa Kopacz po powrocie ze szczytu klimatycznego zapowiadała, że nasze rachunki za prąd nie wzrosną to jednak tak, czy inaczej czeka nas podwyż...
Będzie kolejna wielka wymiana liczników prądu
24 Sierpień 2016

Będzie kolejna wielka wymiana liczników prądu

We wrześniu operatorzy systemów dystrybucyjnych mają zamiar ogłosić drugi wspólny przetarg na dostawy bilansowanych liczników energii. Tym razem zosta...
Nowe liczniki zawyżają zużycie energii
09 Marzec 2017

Nowe liczniki zawyżają zużycie energii

Nowoczesne, elektroniczne liczniki prądu nie są tak dokładne jak powszechnie sądzono. Testy przeprowadzone przez pracowników dwóch holenderskich uniwe...
 Licznik smart będzie mieć prawie każdy
29 Sierpień 2014

Licznik smart będzie mieć prawie każdy

Do końca 2020 roku, u co czwartego konsumenta ma być zamontowany inteligentny licznik energii elektrycznej. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” pr...
Ofensywa inteligentnych liczników?
12 Luty 2014

Ofensywa inteligentnych liczników?

Ten rok może się okazać przełomowy dla smart meteringu. Wdrażanie inteligentnych liczników nabiera tempa. Pierwsze przetargi już ruszyły.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7