Do końca 2018 roku w polskich gospodarstwach domowych ma funkcjonować około 3,5 mln tzw. inteligentnych liczników energii elektrycznej. Cel ten według portalu cire.pl będzie trudny do zrealizowania.
Jak donosi „Rzeczpospolita” Polska może nie dotrzymać unijnego wymogu dot. wdrożenia liczników inteligentnych. Zgodnie z dyrektywą UE do 2020 roku 80% liczników powinno zostać wymienione na „smart”.
Tauron Dystrybucja w ostatnich trzech latach stolicy Dolnego Śląska zainstalował ponad 350 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej. Klienci dystrybutora mają dostęp do danych pomiarowych za pośrednictwem platformy Tauron eLicznik.
Unijne regulacje nakładają na nas obowiązek wymiany minimum 80% liczników energii elektrycznej do 2020 roku. W Europie za przykład podawana jest Estonia. Tam inteligentne liczniki ma już 97% odbiorców.
Naukowcy z holenderskich uczelni wykazali, że nowoczesne liczniki prądu mogą wykazywać nawet sześciokrotne zawyżone wskazania. Polskie firmy energetyczne zapewniają, że liczniki działają dobrze, ale Główny Urząd Miar jest zdania, że problem może rzeczywiście występować – pisze Money.pl.
Nowoczesne, elektroniczne liczniki prądu nie są tak dokładne jak powszechnie sądzono. Testy przeprowadzone przez pracowników dwóch holenderskich uniwersytetów wykazały, że urządzenia te znacznie zawyżają ilość zużytego prądu.
Zdaniem „Rzeczpospolitej” związku z toczącym się sporem między dystrybutorem energii Energą-Operator a dostawcą inteligentnych liczników firmą Arcus są możliwe problemy z bezpieczeństwem przesłanych danych.
Istnieje kilka powodów, dlaczego licznik energii mógłby od tak, po prostu przestał działać. Uszkodzenia mechaniczne czy próba czasu to najczęstsze przypadki Jak przebiega procedura wymiany licznika.
Co najmniej raz w roku liczniki energii elektrycznej jest odczytywany przez lokalnego operatora sieci - albo przez jego przedstawiciela. Niekiedy umowa wymaga abyśmy sami odczytywali pomiar i zgłaszali swoje zużycie do sprzedawcy raz na miesiąc. Wówczas masz gwarancję, że płacisz tylko za to, co faktycznie pobierasz.
Dwie rodziny w jednym domu to często powód, aby dotychczas wspólne użytkowaną instalację elektryczną podzielić na dwie, niezależne od siebie. Jak można to zrobić?
Urządzenie pomiarowe podlegają obowiązkowym badaniom przeprowadzanym co 10 i 15 lat. Legalizacja, bo o niej mowa przebiega według określonych procedur.
Twój rachunek za energię elektryczną zmieni się na zawsze dzięki technologii. Od teraz to licznik ma kontrolę nad energią.