Dla kogo liczniki przedpłatowe?
Liczniki pre-paid różnią się od zwykłych w zasadzie tylko tym, że tutaj zanim zużyjemy energię elektryczną musimy za nią zapłacić. Doładowanie energii można wykonać za pośrednictwem strony internetowej albo w punkcie naziemnym. To rozwiązanie jest polecane szczególnie tym osobom, które z prądu korzystają rzadko (np. dom letniskowy) lub wynajmują mieszkanie czy dom. Liczniki na kartę umożliwiają pełną kontrolę nad wydatkami na prąd a tym samym uniknięcia zadłużenia. Jak w rozmowie z gazetaprawna.pl poinformowała rzecznik Energi Beata Ostrowska z oferty Prąd bez Ryzyka korzysta 110 tys. odbiorców.
Liczniki pre paid instalowane nie tylko dłużnikom
Rzecznik gdańskiego sprzedawcy energii elektrycznej obala także mit, że jedynymi posiadaczami liczników na kartę są dłużnicy. W rzeczywistości stanowią oni niewielki procent. Licznik przedpłatowy może być zamontowany każdemu odbiorcy, także takiemu, który nie ma żadnych zaległości finansowych wobec firmy energetycznej. Jak podaje Energa 88% klientów doładowuje licznik w punktach poprzez wpisanie odpowiedniego kodu, a pozostali odbiorcy poprzez stronę www – eBOK (elektroniczne biuro obsługi klienta).
Oszczędzanie dzięki licznikom przedpłatowym
Posiadanie licznika na kartę może pomóc w oszczędzaniu. Można to porównać do telefonu komórkowego - lepiej jest kontrolować wydatki mając telefon na kartę niż na abonament. Dlatego też licznik przedpłatowy szczególnie przy niewielkim budżecie może być sposobem na ograniczenie kosztów prądu. Tego rodzaju urządzenia pomiarowe stały się standardem m.in. w Wielkiej Brytanii.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna