Fot. Flickr.com, portland general
Włochy
W Italii w latach 2001-20122 miało miejsce największe w Europie pod względem ilościowym wdrożenie urządzeń do zdalnego odczytu energii elektrycznej (36,7 mln liczników). Włosi postanowili zainstalować je z dwóch powodów: z częstych kradzieży prądu oraz opóźnień w dokonywaniu płatności. Obliczono, że koszty instalacji wyniosły 3,4 mld euro, a korzyści 6,5 mld euro. Do zalet liczników smart wymieniają niższe koszty odczytu, redukcje strat technicznych oraz niższe koszty obsługi klienta.
Finlandia
Ten skandynawski kraj postanowił zamontować liczniki zdalnego odczytu, ponieważ okazały się one bardzo skuteczne w sektorze przemysłowym. W sumie wymieniono 3,3 mln urządzeń. Z danych wynika, że dzięki temu zaoszczędzono 1-2% energii. Wśród korzyści Finowie wymieniają niższe koszty odczytu, nowe produkty i usługi oraz zarządzanie popytem.
Szwecja
Szwedzki rząd narzucił przedsiębiorstwom energetycznym obowiązek comiesięcznego fakturowania bez stosowania prognoz. Wymiana liczników miała miejsce w latach 2003-2009. W tym okresie wymieniono 5,2 mln urządzeń, a oszczędność energii jest tu na poziomie 1-3%. Koszt wdrożenia oszacowano na 1,5 mld euro, natomiast korzyści na 1,6 mld euro. Wielu ekspertów jest zdania, że słynący z pragmatyzmu i ekologii Szwedzi wyrazili zgodę na instalację nie licząc na oszczędności w rachunkach czy też zwrot kosztów.
Austria
W Austrii trwa właśnie wdrażanie smart meteringu, które ma się zakończyć do roku 2019. Konsumenci liczą, że dzięki temu zmiana sprzedawcy energii będzie łatwiejsza. Docelowo ma być wymienione 5,7 mln urządzeń. Przewiduje się, że koszt ich wdrożenia osiągnie kwotę 3,1 mld euro, a korzyści 3,5 mld euro. Oszczędność energii ma być na poziomie 3-5%.
Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi wydali negatywną opinie na temat opłacalności wymiany liczników na inteligentne. Mimo tego postanowiono wdrożyć smart metering i wymienić 11 mln liczników (23%) z powodu uniknięcia inwestycji w dystrybucje. Nowe liczniki pojawią się w nowych budynkach oraz u odbiorców, którzy w skali roku zużywają powyżej 6000 kWh. Koszty wdrożenia szacowane są na 6,4 mld euro, o korzyści na 5,8 mld euro. Oszczędność energii ma oscylować koło 1-2%.
Słowacja
Tutaj również stwierdzono, że liczniki zdalnego odczytu nie są opłacalne. Podobnie jednak jak w Niemczech zdecydowano się wymienić 23% liczników, a głównym powodem tej decyzji była redukcja kosztów bilansowania oraz przesunięcie szczytu. Nowe liczniki pojawią się u odbiorców, których roczne zużycie jest na poziomie minimum 4000 kWh. Koszty całej inwestycji mają wynieść 71 mln euro, a korzyści z wdrożenia 69 mln euro. Oszczędność energii ma z kolei wynieść 1%.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna