Nowelizacja ustawy o OZE
Na rachunkach za energię elektryczną opłata OZE pojawiła się w lipcu 2016 roku. Wprowadziła ją nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ma przyczynić się do uzyskania 15% udziału zielonej energii w całkowitym zużyciu prądu do 2020 roku. Mała nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii została przegłosowana przez Sejm w ostatnich dniach grudnia 2015 roku. W czwartym rozdziale ustawy znalazł się zapis dotyczący aukcyjnego systemu wsparcia OZE. Ma on zastąpić tzw. "zielone certyfikaty". System ten polega zamawianiu przez rząd ilości zielonej energii i przystępowaniu do aukcji wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Zwycięzcą aukcji jest ten wytwórca, który zaproponuje najlepsze warunki.
Wsparcie OZE
Największe wsparcie w nowym systemie dzięki nowelizacji przepisów uzyskały te technologie, które produkują energię elektryczną w sposób przewidywalny i stabilny. W związku z tym mniejsze wsparcie otrzyma energetyka słoneczna i wiatrowa.
Wysokość opłaty OZE
Od nowego roku stawka opłaty OZE wynosi 3,70 zł/MWh. Do 31 grudnia 2016 roku stawka ta wynosiła 2,51 zł/MWh. Nowa stawka ma obowiązywać do końca bieżącego roku.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna