Niska cena energii w hurcie
Od dłuższego okresu na hurtowym rynku energii ceny spadają. Jest to wynik przede wszystkim coraz większej ilości energii generowanej ze źródeł odnawialnych, m.in. paneli fotowoltaicznych czy wiatraków. To właśnie elektrownie wiatrowe i słoneczne wytwarzają energię po blisko zerowym koszcie i "wygryzają" z rynku droższe, konwencjonalne elektrownie. Jak tłumaczy w rozmowie z Newserią Aleksander Śniegocki z WiseEuropa także popyt na energię jest sporo niższy niż się spodziewano.
Cena prądu dla odbiorcy końcowego
Z kolei cena energii elektrycznej dla końcowego odbiorcy (czyli cena zawierającą opłaty za sieci, dotacje dla źródeł energii i podatki) systematycznie idzie w górę. Taką tendencję widać nie tylko w Polsce, ale i także w innych krajach w Europie. W ubiegłym miesiącu ceny prądu wzrosły o 0,4%. Powodem podwyżki było wprowadzenie opłaty OZE (2,51 zł za 1 MWh).
Wzrost cen energii
Zdaniem eksperta WiseEuropa w przyszłości ceny energii zapewne pójdą w górę. Główną przyczyną podwyżek będą inwestycje energetyczne. W tej chwili ponad połowa elektrowni jest przestarzała – mają ponad 30 lat. Ceny wzrosną niezależnie od tego czy polska energetyka postawi na węgiel, źródła odnawialne czy energię atomową. Inwestycje są potrzebne, aby dostawy energii były stabilne. W opinii Śniegockiego pod koniec 2016 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi podwyżki cen energii, chociażby ze względu na plany wprowadzenia rynku mocy.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna