Niższe rachunki za gaz
Rachunki za błękitne paliwo mają być mniejsze o około złotówkę miesięcznie. Obniżkę bardziej odczują osoby posiadające ogrzewanie gazowe w swoich domach czy mieszkaniach. Cena błękitnego paliwa ma spaść o około 6%. Jak wyjaśnia w rozmowie z radiową Jedynka Agnieszka Głośniewska z URE obniżki nie dotyczą opłat za dystrybucje. Rachunki mają być niższe o około 3-4,5%.
Dlaczego ceny gazu spadły?
Zdaniem Roberta Zajdlera z Instytutu Sobieskiego niższe ceny gazu zawdzięczamy ubiegłorocznej, ciepłej zimie. Tegoroczna zima będzie miała wpływ na ceny błękitnego paliwa w przyszłym roku. Na poziom cen zapewne wpłynie wynik trwających pertraktacji PGNiG z Gazpromem. Ekspert podkreśla, że na światowych rynkach cena gazu jest niższa niż ta w kontrakcie PGNiG.
Liberalizacja rynku gazu
Zajdler zaznacza, że zastrzeżenia do liberalizacji naszego gazowego rynku ma Komisja Europejska. Według Komisji ceny błękitnego gazu powinny być ustalane w taki sam sposób jak ceny energii elektrycznej czy usług telefonicznych, czyli przez mechanizmy rynkowe. Obecnie spółki zajmujące się sprzedażą gazu składają wniosek do URE o zatwierdzenie taryf, w których zaznaczają po jakiej cenie pozyskują gaz i jakie mają koszty. Regulator taryfę zatwierdza albo odmawia zatwierdzenia. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który zajmuje się sprawą regulacji cen gazu wyda wyrok prawdopodobnie we wrześniu.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna